Mia Ketolaa voi äänestää Suomen sähäkimmäksi silmälasimalliksi Facebookissa.

Mia Ketolasta Suomen sähäkin silmälasimalli?

Lehtimäkeläinen Mia Ketola, 26, on nostettu satojen hakijoiden joukosta Suomen sähäkin silmälasimalli -kilpailun semifinaaliin.
Kyseessä on Specsavers Optikon Facebook-sivulla käytävä kisa, jossa esiteltävistä 20 semifinalistista valittavat neljä finalistia nähdään catwalkilla kilpailun finaalissa Elle Style Awards -gaalassa Helsingin Messukeskuksessa 15.10.
Mallikilpailun voittaja pääsee tutustumaan yhteen Euroopan muotipääkaupungeista, Pariisiin, sekä hyväntekeväisyysmatkalle Tansaniaan Specsaversin ja Vision For All -yhdistyksen silmälasilähettiläänä.
Optikkoketju Specsaversin Suomen sähäkin silmälasimalli -kilpailuun ilmoittautui tänä vuonna jälleen lähes 500 osallistujaa. Suomen sähäkin silmälasimalli -kilpailu on maailman ainoa silmälaseja asusteena korostava mallikisa, jossa etsitään pokia rohkeasti ja persoonallisesti kantavaa mies- tai naismallia.
Mia Ketola on 26-vuotias myyjä Lehtimäeltä. Ennakkoluuloton Mia löysi Suomen sähäkin silmälasimalli -kilpailun Facebookista ja päätti hetken mielijohteesta ilmoittautua kisaan mukaan.
– Ajattelin, että lähden kokeilemaan – miksen lähtisi! Luulen, että sovin tähän kilpailuun, sillä olen aina positiivisella asenteella liikenteessä. Kuljen hymyssä suin läpi synkimmänkin kiven, kuvailee Mia.
Kilpailun kaksikymmentä semifinalistia ovat esillä Specsavers Optikon Facebook-sivulla.
– Kisaan on hakenut laaja joukko erilaisia kasvoja ympäri Suomen – naisia ja miehiä, nuoria ja vähän varttuneempia. Semifinalistijoukkoon valitut ovat persoonallisia ja karismaattisia hahmoja, tässä vaiheessa en osaa vielä yhtään ennustaa ketkä neljä semifinalistia nähdään finaalissa, kertoo tuomariston jäsen ja Specsaversin viestintäjohtaja Irene Hernberg.
Semifinalistien joukosta valitaan neljä kilpailijaa Elle Style Awards -tapahtumassa käytävään finaaliin. Omaa suosikkiaan voi äänestää Facebookissa osoitteessa www.facebook.com/SpecsaversOptikko. Äänestys on käynnissä 2.9.–15.9. Eniten yleisöääniä saanut semifinalisti pääsee suoraan Suomen sähäkin silmälasimalli 2014 -kilpailun finaaliin.

Mikä silmälasimalli-kilpailu?

Osana kansainvälistä Specsavers Spectacle Wearer of the Year -kisakonseptia järjestettävä Suomen sähäkin silmälasimalli -kilpailu on maailman ensimmäinen silmälasimallikilpailu, joka rohkaisee ihmisiä korostamaan tyyliään ja persoonallisuuttaan silmälasien avulla.
Kilpailun keulakuvana nähdään Suomen valovoimaisimpiin tähtiin lukeutuva laulaja ja lauluntekijä Krista Siegfrids. Säteilevä ja persoonallinen Krista toimii kilpailijoiden mentorina läpi kisaprosessin aina Elle Style Awards -gaalassa järjestettävään finaaliin saakka.
Seitsemättä kertaa järjestettävän Suomen sähäkin silmälasimalli -kilpailun voittajaa odottaa upeat palkinnot. Voittaja pääsee tutustumaan Pariisiin yhdessä Elle-lehden päätoimittajan, Taru Marjamaan, sekä kilpailun mentorin, Krista Siegfridsin, kanssa. Lisäksi kisan voittaja lähtee hyväntekeväisyysmatkalle Tansaniaan Specsaversin ja Vision For All -yhdistyksen silmälasilähettiläänä.