Alajärven Ankkureiden Ville Isonkangas edusti Käärmekallion Kummajaisissa hienosti järjestävää seuraa.

Käärmekallion Kummajaiset kokosivat Alajärvelle 250 suunnistajaa

Alajärven Ankkurit järjesti sunnuntaina suunnistuksen erikoispitkän matkan aluemestaruuskilpailut Käärmekallion Kummajaiset, jotka olivat samalla kansalliset kisat.

Kilpailut suunnistetaan osin viimevuotisista Vähä-Iiruun kisoista tutuissa, hienoissa suunnistusmaastoissa laajennettuna hieman länteen. Kilpailukeskus on tutusti Koivumäen koulun pihassa.

Mukana kisassa oli noin 250 suunnistajaa. Kyseessä oli siis tämän alueen aluemestaruuskilpailu, mutta samalla kansallinen suunnistuskilpailu, johon sai osallistua myös muilta alueilta. Omiin kisoihin oman seuran aikuiset eivät voi osallistua.

Tulokset:
H21A: 1) Juha Luoma Lapuan Virkiä 1:38:59, 2) Ville Uitto Rasti-Kurikka 1:49:43, 3) Eero Koski Ylistaron Kilpa-Veljet 1:50:45, 4) Jaakko Istolahti Ylistaron Kilpa-Veljet 1:53:02, 5) Arto Fränti Ylistaron Kilpa-Veljet 2:00:54, 6) Ari-Pekka Joensuu Lapuan Virkiä 2:02:06, 7) Heikki Kettunen Vaajakosken Terä 2:03:05, 8) Matti Alonen Suunta Jyväskylä 2:03:25, 9) Antti Korkeakangas Rasti-Jussit 2:10:02, 10) Niko Latva Suunta Jurva 2:10:05, Jussi Uitto Rasti-Kurikka keskeytti, Patrik Wärnman IF Brahe keskeytti.
D21A: 1) Eeva-Liisa Hakala Kortesjärven Järvi-Veikot 1:41:25, 2) Satu Heittola Rasti-Kurikka 1:49:36, 3) Sanna Palomäki Lapuan Virkiä 1:57:40, 4) Jaana Pulkkinen Ylistaron Kilpa-Veljet 1:58:44, 5) Tatjana Eskolin Pargas IF 2:08:49, 6) Päivi Pärnänen Rasti-Jussit 2:16:05, 7) Tanja Rannila Vetelin Urheilijat 2:17:09, 8) Alisa Tölli Rasti-Jussit 2:20:38, 9) Ulla Ojala Pohjankyrön Rasti 2:51:17, Vuokko Jurvakainen Suunta Jyväskylä keskeytti, Ulla-Maria Åstrand OK Botnia hylätty.
H21B: 1) Sami Finnilä Vetelin Urheilijat 1:40:33, 2) Rasmus Lillandt OK Kristina 2:26:47.
H35: 1) Juha Fränti Rasti-Kurikka 1:29:38, 2) Juhani Lehtinen Kauhajoen Karhu 1:55:55, 3) Juha Uitto Rasti-Kurikka 1:57:59, 4) Pauli Ojanperä Kauhavan Wisa 2:01:11, 5) Tero Rannila Vetelin Urheilijat 2:02:01.
H40: 1) Juha Nivukoski Lapuan Virkiä 1:34:40, 2) Kai Kamila Suunta Jurva 1:41:27, 3) Sami Mönttinen Rasti E4 1:57:13, 4) Tomi Savolainen Rastiketut 1:58:38, 5) Esa Leppäniemi Vetelin Urheilijat 2:06:15, 6) Jari Talvitie Pohjankyrön Rasti 2:12:08, 7) Jani Isoluoma Rasti-Kurikka 2:17:46.
H45: 1) Tommy Haglund IF Brahe 1:40:31, 2) Juha Laasanen Laihian Luja 1:43:41, 3) Pasi Nevala Teuvan Rivakka 1:51:40, 4) Aimo Myllymäki Kortesjärven Järvi-Veikot 1:53:42, 5) Robert Lillhonga Gamlakarleby IF 1:54:07, 6) Mikael Suvanto Rasti-Jussit 1:57:55, 7) Ilkka Ruokola Rasti-Jussit 1:58:50, 8) Jukka Kinnari Suunta Jurva 2:12:27, 9) Esa Lehtinen Kauhavan Wisa 2:26:14, 10) Pauli Iso-Koivisto Kauhajoen Karhu 2:32:08, 11) Jyrki Ylipulli Vaasan Suunnistajat 2:43:06, Aki-Vesa Saukkokangas Kortesjärven Järvi-Veikot keskeytti, Martti Kaksonen Ylistaron Kilpa-Veljet hylätty, Timo Reinikka Vaasan Suunnistajat hylätty.
H50: 1) Esa Kuoppala Rasti-Kurikka 1:18:03, 2) Asko Sippola Kuortaneen Kunto 1:22:37, 3) Heikki Vallbacka Kortesjärven Järvi-Veikot 1:24:51, 4) Dan Stenlund IF Brahe 1:26:49, 5) Pauli Kukkola Siilin Rasti 1:27:02, 6) Juha Tuomisto Vaasan Suunnistajat 1:28:02, 7) Seppo Jylhä Kälviän Tarmo 1:31:11, 8) Mikael Bäck IF Femman 1:32:35, 9) Heikki Hakala Kortesjärven Järvi-Veikot 1:33:33, 10) Tapio Kujala Ylistaron Kilpa-Veljet 1:34:46, 11) Pekka Patana Laihian Luja 1:36:35, 12) Jorma Hirvensalo Saarijärven Pullistus 1:38:18, 13) Antti Lassila Kuortaneen Kunto 1:43:06, 14) Reima Piispanen Saloisten Reipas 1:49:59.
H55: 1) Juhani Jetsonen Kuopion Suunnistajat 1:23:01, 2) Esko Pensas Laihian Luja 1:27:06, 3) Stefan Lillandt OK Kristina 1:28:48, 4) Fjalar Henriksson IK Falken 1:33:56, 5) Markku Helle Saarijärven Pullistus 1:37:21, 6) Jari Jurvakainen Suunta Jyväskylä 1:37:32, 7) Jari Mahlamäki Teuvan Rivakka 1:40:49, 8) Vesa Rajaniemi Suunta Jyväskylä 1:43:23, 9) Erkki Tamminen Suunta Jurva 1:43:50, 10) Kauko Jylhä Kälviän Tarmo 1:55:08, 11) Veikko Hilli Rasti-Jussit 1:56:08, 12) Martti Alanen Rasti-Kurikka 1:57:08, 13) Juhani Heittola Rasti-Kurikka 1:59:17, 14) Jarmo Paananen Saloisten Reipas 1:59:18, Reijo Toppari Kauhavan Wisa hylätty, Kari Nuuttila Kauhajoen Karhu hylätty, Hannu Uusi-Pohjola Vaasan Suunnistajat hylätty.
H60: 1) Risto Airaksinen Oulun Tarmo 1:08:21, 2) Jorma Yli-Kaatiala Kuortaneen Kunto 1:09:14, 3) Aulis Rantala Kokkolan Suunnistajat 1:11:07, 4) Matti Viinikka Kauhajoen Karhu 1:12:19, 5) Kari Pienimäki Rasti-Jussit 1:14:07, 6) Jukka Nyystilä Laihian Luja 1:18:10, 7) Bo Österbacka IF Minken 1:18:33, 8) Juhani Hakomäki Lapuan Virkiä 1:20:40, 9) Harri Laine Kauhajoen Karhu 1:21:43, 10) Veikko Rantamäki Kauhajoen Karhu 1:23:53, 11) Veikko Laasanen Vähäkyrön Viesti 1:29:28, 12) Heikki Kaihlavirta Tikkakosken Suunnistajat 1:29:55, 13) Hannu Pöyhönen Vetelin Urheilijat 1:33:05, 14) Markus Ritola Laihian Luja 1:33:36, 15) Matti Rinne Teuvan Rivakka 1:52:34, Bo-Göran Williamsson Vaasan Suunnistajat keskeytti, Kari Majasaari Suunta Jurva keskeytti.
H65: 1) Matti Kattilakoski Kaustisen Pohjan-Veikot 1:09:29, 2) Tapani Kesti Kuortaneen Kunto 1:17:57, 3) Aulis Hahtola Rasti-Kurikka 1:26:15, 4) Olavi Hautala Rasti-Jussit 1:29:21, 5) Esko Taipalus Rastiketut 1:36:07, 6) Martti Joensuu Nivalan Suunnistajat 1:41:18, 7) Seppo Kaarnijärvi Oriveden Ponnistus 1:54:46, 8) Eero Kattilakoski Kaustisen Pohjan-Veikot 2:03:50.
H70: 1) Voitto Erkinheimo Kortesjärven Järvi-Veikot 1:00:30, 2) Juhani Mäkinen Saloisten Reipas 1:03:45, 3) Väinö Ojajärvi Rasti-Jussit 1:06:02, 4) Jorma Saarimäki Vaasan Suunnistajat 1:09:12, 5) Matti Latvala Rasti-Jussit 1:12:38, 6) Pauli Korva Kokkolan Suunnistajat 1:12:55, 7) Eero Fränti Kokkolan Suunnistajat 1:12:59, 8) Seppo Tammela Tikkakosken Suunnistajat 1:16:19, 9) Eino Korri Kortesjärven Järvi-Veikot 1:17:31, 10) Mauri Lähdekorpi IF Femman 1:19:10, 11) Vesa Jokela Nivalan Suunnistajat 1:19:48, 12) Pentti Kumara Sievin Sisu 1:21:05, 13) Toivo Jokikuona RasTiimi 1:23:23, 14) Alf Westerlund OK Kristina 1:27:31, Erkki Mönttinen Vihtavuoren Pamaus keskeytti, Pentti Kamila Laihian Luja hylätty, Aarno Kallio-Könnö Kauhajoen Karhu hylätty.
H75: 1) Kosti Salmela Pihtiputaan Tuisku 59:29, 2) Mauno Nieminen Viitasaaren Suunta 1:01:37, 3) Antti Hietaharju Ähtärin Urheilijat 1:03:09, 4) Matti Keskinen Tikkakosken Suunnistajat 1:06:09, 5) Aimo Salmi Vaasan Suunnistajat 1:10:13, 6) Paavo Moisio Saarijärven Pullistus 1:12:15, 7) Pentti Haanpää Rasti-Kurikka 1:15:59, 8) Antti Luoma Kortesjärven Järvi-Veikot 1:17:12, 9) Helge Knuuttila Vaasan Suunnistajat 1:18:04, 10) Tuomo Ketola Kauhajoen Karhu 1:20:18, 11) Leo Mård OK Kristina 1:25:36, 12) Antti Myllymäki Vaasan Suunnistajat 1:29:05, 13) Tuomo Mäki-Lohiluoma Rasti-Kurikka 1:30:57, 14) Lars Eklund Rasti-Kurikka 1:31:02, 15) Raimo Rintala Rasti-Kurikka 1:44:36.
H80: 1) Kalevi Ojajärvi Kuortaneen Kunto 2:11:46, 2) Erkki Ylipelkola Kortesjärven Järvi-Veikot 2:22:10.
H85: 1) Armas Ojajärvi Kuortaneen Kunto 1:27:23.
H20: 1) Juho Saari Lapuan Virkiä 1:53:44.
H18: 1) Hermanni Sankelo Lapuan Virkiä 1:27:10, 2) Eero Ylipulli Lapuan Virkiä 1:31:01.
H16: 1) Mikko Lähdesmäki Rasti-Jussit 58:51, 2) Niku Rintala Teuvan Rivakka 1:00:58, 3) Akseli Jussinmäki Halsuan Toivo 1:02:03, 4) Hannes Stubb IK Falken 1:02:24, 5) Teemu Kaksonen Ylistaron Kilpa-Veljet 1:12:57, 6) Leander Lillhonga Gamlakarleby IF 1:17:15.
H14: 1) Topi Kuusisto Laihian Luja 41:37, 2) Oscar Stenbacka Vaasan Suunnistajat 45:40, 3) Kevin Lillhonga Gamlakarleby IF 53:39.
H13: 1) Juho Kangas Lapuan Virkiä 19:41, 2) Eemeli Kumara Laihian Luja 22:07, Matti Laasanen Laihian Luja hylätty.
H12TR: 1) Jasper Mäki Lapuan Virkiä 20:16.
H12: 1) Roni Nevala Teuvan Rivakka 19:17, 2) Heikki Kumara Laihian Luja 22:01.
H10RR: 1) Pietari Jussinmäki Halsuan Toivo 13:14, 2) Ville Isokangas Alajärven Ankkurit 13:15, 3) Aapo Kangas Lapuan Virkiä 14:39, 4) Eino Alakoski Tampereen Pyrintö 24:24, 5) Iisakki Jussinmäki Halsuan Toivo 37:38.
D21B: 1) Maija Asmundela Kannuksen Ura 1:45:08, 2) Saara Asmundela Riihimäen Suunnistajat 1:52:20.
D35: 1) Tanja-Tupuna Kumara Laihian Luja 2:05:07, 2) Minna Rotola-Pukkila Kauhajoen Karhu 2:25:36.
D40: 1) Kati Fränti Rasti-Kurikka 1:39:21, 2) Pirjo Viianen Laihian Luja 1:41:23, 3) Leena Ojala Rasti-Kurikka 1:50:07.
D45: 1) Maarika Taipalus Rasti-Kurikka 1:34:38, 2) Merja Kuusisto Laihian Luja 1:47:27, 3) Riikka Holm Siilin Rasti 1:47:54, 4) Minna Iso-Koivisto Kauhavan Wisa 1:59:27, 5) Heidi Korpela-Kamila Suunta Jurva 2:00:52, Marja Erkkilä Rasti-Jussit keskeytti.
D50: 1) Tuija Katajamäki Kauhavan Wisa 1:28:14, 2) Sari Koskela Rasti-Jussit 1:30:56, 3) Päivi Mäkineste-Mäkelä Rasti-Kurikka 1:42:24, 4) Sari Jetsonen Kuopion Suunnistajat 1:43:45, 5) Eija Piispanen Oulaisten Huima 1:46:39, 6) Leila Keränen Oulun Tarmo 1:58:03, 7) Sirpa Mahlanen-Peltola Lapuan Virkiä 2:05:58, Anna-Leena Tuomisto Vaasan Suunnistajat keskeytti.
D55: 1) Helena Soinila Teuvan Rivakka 1:22:48, 2) Päivi Hautala Rasti-Jussit 1:28:33, 3) Anita Rantamäki Kauhajoen Karhu 1:30:47, 4) Päivi Raatikainen Lohimaan Rasti 1:43:09, 5) Eeva-Liisa Ylipelkola Kortesjärven Järvi-Veikot 1:58:43, 6) Kirsti Mäntylä Rastiketut 2:06:54.
D60: 1) Eija Lassila Vetelin Urheilijat 1:55:23, Seija Sauru Pohjankyrön Rasti keskeytti, Kaija Laine Kauhajoen Karhu hylätty.
D65: 1) Eeva-Liisa Korkeakangas Rasti-Jussit 56:25, 2) Eila Seppälä Ylistaron Kilpa-Veljet 56:54, 3) Ritva Erkinheimo Kortesjärven Järvi-Veikot 57:10, 4) Alli Maja Rasti-Jussit 1:03:00, 5) Raija Louko Ylistaron Kilpa-Veljet 1:03:56, 6) Kaija Lähdekorpi IF Femman 1:08:00.
D75: 1) Sirkka Ketola Kauhajoen Karhu 1:36:52.
D20: 1) Suvi Heittola Rasti-Kurikka 1:32:44.
D18: 1) Anu Tuomisto Vaasan Suunnistajat 1:07:37, 2) Sonja Mellberg Vaasan Suunnistajat 1:08:57, 3) Tanja Mäntylä Rastiketut 1:25:26.
D16: 1) Emma Stenbacka Vaasan Suunnistajat 44:12, 2) Cecilia Sjövall Vaasan Suunnistajat 44:58, 3) Maiju Kovanen Suunta Jyväskylä 48:38, 4) Satu Tuomisto Vaasan Suunnistajat 49:48, 5) Tiina Mäntylä Rastiketut 52:39, 6) Emma Kangas Lapuan Virkiä 1:00:08.
D14: 1) Anu Kovanen Suunta Jyväskylä 24:56, 2) Sara Peltonen Lapuan Virkiä 26:45, 3) Sonja Vaskivuori Kauhajoen Karhu 43:11.
D13: 1) Maarit Myllymäki Kortesjärven Järvi-Veikot 22:46, 2) Anni Nuuttila Kauhajoen Karhu 23:52, 3) Henna-Riina Katajamäki Kauhavan Wisa 25:10, 4) Erja Vaskivuori Kauhajoen Karhu 30:27, 5) Terhi Kaksonen Ylistaron Kilpa-Veljet 58:00.
D12TR: 1) Venla Rannila Vetelin Urheilijat 16:32, 2) Eeva Peltola Lapuan Virkiä 20:18.
D12: 1) Emmi Hietala Lapuan Virkiä 16:59, 2) Eveliina Viianen Laihian Luja 17:57, 3) Sanni Kuusisto Laihian Luja 18:51, 4) Tara Lammi Kauhavan Wisa 21:28, 5) Ronja Nevala Teuvan Rivakka 43:39.
D10RR: 1) Sini Hietala Lapuan Virkiä 16:26, 2) Irina Ojala Rasti-Kurikka 16:40, 3) Siiri Alakoski Tampereen Pyrintö 17:26, 4) Peppi Sikkilä Lapuan Virkiä 17:28.