Alajärven Ankkurit kohtasi helatorstaina yhden sarjan ennakkosuosikeista Sotkamon Jymyn Saltex Areenalla. Sotkamo oli vahva ottelussa ja nollasi Ankkurit jaksoin 0-2 (0-5, 0-3).
Ottelu alkoi Ankkurien sisävuorolla ja saivat rakennettua yhden tilanteen päälle viimeiselle lyöjälle Markus Hallasuolle. Hallasuon yritys kuitenkin tuotti palon kotiin.
Sotkamo sai ensimmäisellä sisävuorollaan palottoman ajon päälle. Ensimmäinen yritys kuoli, kun lukkari Elmeri Iivonen nykäyksellä irroitti etenijän kolmospesältä. Aleksanteri Huotari ja Ville Veittikoski onnistuivat kuitenkin jatkossa juoksujen lyönnissä siirtäen Sotkamon 0-2 johtoasemaan.
Jakson toisessa vuorossa Ankkurien osalta sisäpeli ei kulkenut. Sotkamollakin oli vuoron alussa vaikeaa tilanteiden rakentelun suhteen, mutta kakkoskärki onnistui järjestämään kolmostilanteen ja Ville Veittikoski siirti välilyönnillä Sotkamon 0-3 johtoon kotiuttamalla Elmeri Purmosen.
Kolmas vuoro tuotti Ankkureille pari koitutustilannetta. Veeti Kokon ja Toni Marjamäen yrityksistä kuitenkin syntyi palot kotiin.
Sotkamo onnistui omalla vuorollaan Roope Korhosen ja Vertti Veittikosken lyönneillä siirtymään 0-5 johtoasemaan. Samat lukemat jäivät myös jakson loppulukemiksi, kun Ankkurit ei onnistunut ratkaisevassa vuorossa tilanteiden rakentelussa.
Toisen jakson aloittavalla sisävuorolla Sotkamo ei onnistunut juoksuja lyömään tilanteesta huolimatta. Ankkurien sisävuorolla ei nähty kolmostilanteita ja 0-0 tilanne oli taululla ensimmäisen vuoron jälkeen.
Jakson toisella vuorolla Sotkamon tilanteiden rakentelu jäi nolliin Ankkurien hyvän ulkopelin ansiosta. Ankkureille siunaantui omalla vuorollaan tilanne juoksun tekoon yhden palon ajotilanteen myötä, mutta juoksuja ei nähty ja 0-0 tilanteessa siirryttiin kolmanteen vuoroon.
Sotkamo onnistui kolmannessa vuorossa rakentamaan palottoman ajotilanteen ja iskivät myös jakson ensimmäiset juoksut, kun Roope Korhonen ja Aleksanteri Huotari onnistuivat kotiutuksissa.
Ankkureille rakentui omalla vuorollaan yksi paikka, mutta jälleen juoksu jäi näkemättä ja jakson ratkaiseva vuoro alkoi Sotkamon 0-2 johtoasemassa.
Sotkamo siirtyi jakson ratkaisevan vuoron aloittavalla 0-3 johtoon ja juoksun löi vastustamattomasti Roope Korhonen kakkospuolen välilyönnillä, millä Iivari Vihannon oli helppo työ juosta kotiin.
Ankkurien jäädessä omalla vuorollaan jälleen nollille niin koko ottelu merkattiin Sotkamon voittoon jaksoin 0-2 (0-5, 0-3).