Alajärven Ankkurien Superpesisjoukkue matkasi tiistaina tuplareissulle Kaakkois-Suomeen. Tiistaina vastassa oli Imatra ja keskiviikkona jatkettiin Haminan vieraana.
Ankkurit pelasi loistavat ottelut ja täydet kuusi pistettä matkasi Alajärvelle. Imatra kaatui tiistaina 0-2 (1-10, 0-1) ja Hamina jäi jalkoihin keskiviikkona jaksoin 0-2 (1-2, 6-13).
Tiistain ottelu Imatraa vastaan oli ensimmäisellä jaksolla täyttä Ankkurien hallintaa. Heti ensimmäisessä vuorossa Ankkurit siirtyi 0-2 johtoasemaan Veeti Kokon ja Markku Hallasuon lyönneillä. Imatran otteita sisäpelissä heti jakson alusta vaikeutti lukkari Elmeri Iivonen.
Jakson ratkaisukohta ajoittui kolmanteen vuoroon, kun Imatran ulkokenttä heitti kolmospesältä pahan harhaheiton ja kenttä rullasi kolmen juoksun arvoisesti.
Yksi jakson hahmoista oli Elmeri Koivusalmi, joka paukautti jakson neljännessä vuorossa takaa pallon läpi kunnarin ja yhden tavallisen juoksun arvoisesti. Lopulta jakson loppulukemiksi merkattiin Ankkurien 1-10 voitto.
Ottelun toinen jakso oli tiukempaa. Imatran sisäpeli oli tukossa läpi jakson ja isoin syy siihen oli lukkari Iivosen mainiot otteet lautasen äärellä.
Jakson voittoon Ankkureilta ei vaadittu kuin yksi juoksu ja siitä vastasi Hallasuo, joka kotiutti kolmannessa vuorossa Koivusalmen. Ottelu merkattiin Ankkurien voittoon jaksoin 0-2 (1-10, 0-1)
Keskiviikkona jatkettiin Haminan vieraana. Ensimmäinen jakso oli tiukkaa vääntöä, mutta kuitenkin Ankkurien hallinnassa.
Ensimmäisen jakson toisessa vuorossa Hamina onnistui siirtymään 1-0 johtoon Elias Lahden kotiutuksella, millä kotiin ehti Teemu Rouhiainen. Kolmannen vuoron tasoittavalla nähtiin jakson ratkaisu, kun Markus Hallasuo löi pallon läpi takaa ja Joona Peltokangas sekä Matias Litmanen juoksivat kotiin. Jakso merkattiin lopulta Ankkurien 1-2 voittolukemiin.
Toisella jaksolla alkoi tapahtumaan. Heti ensimmäisessä vuorossa Hallasuo ja Antton Peltomäki löivät Ankkurit 0-2 johtoon. Toisessa vuorossa Ankkureilla osui lyönnit kunnolla keskipalloon.
Matias Litmanen löi kakkosluukusta pallon valleille kunnarin ja yhden tavallisen juoksun arvoisesti. Vähän perää Veeti Kokko iski pallon kolmoskulmasta maisemiin. Tuloksena kunnari ja kaksi tavallista juoksua.
Hallasuo vielä kaunisteli lukemia vuorossa kahden juoksun arvoisesti ja taululla oli 0-9 lukemat. Haminan sisäpeli myös aukesi toisessa vuorossa, kun Eemil Salminen ja Lauri Rönkkö onnistuivat kotiutuksissa.
Kolmannessa vuorossa Ankkurit ei onnistunut kotiutuksissa. Hamina sen sijaan onnistui jälleen kahdesti Jere Heikkisen sekä Mico Huttusen lyönneillä ja taululla oli ennen jakson ratkaisevaa vuoroa Ankkurien johtoasema 4-9.
Ratkaisevan vuoron aloittavalla sisävuorolla Ankkurit ratkaisi lopullisesti ottelun ja siitä vastasi Veeti Kokko, joka iski kakkosluukusta pallon maisemiin. Edellä ehti kolme miestä kotiin ja Kokko kiersi itse ottelun toisen kunnarinsa. Hamina sai omalla vuorollaan vielä kaksi lohdutusjuoksua.
Ottelun loppulukemiksi merkattiin Ankkurien voitto jaksoin 0-2 (1-2, 6-13).