6.5 C
Alajärvi
lauantai 23.8.2025

Torppa Ateljeessa tunnelmallisesti taiteen lumoon

Ateljee kuin taideteos itsekin – näin voi sanoa Lehtimäen Peräkylässä sijaitsevatsa Torppa Ateljeesta. Vanhan pihamiljöön vanha puuliiteri on kunnostettu vinoja ovenpieliä myöten vanhaa kunnioittaen torpaksi, jonka seinille väriä tuovat nyt Virve Aution akryylityöt.

Lato kunnostettiin tarkoitukseensa alkukesän aikana kierrätysmateriaaleja hyödyntäen. Lattia tehtiin vanhasta laudasta, seinien vanhat harmaat laudat tuotiin Virven entisestä mummolasta Lapualta, romahtamispisteessä olevasta aitasta ja ikkunat hankittiin kierrätyksestä.

MAINOS

Lopputulos on äärimmäisen viehättävä ja täydellisesti näyttelytilaksi sopiva.

Virven monipuolisuus taiteilijana tulee hyvin näkyviin erityylisissä teoksissa.

Virve on kotoisin Vimpelistä, mutta muuttanut Lehtimäelle vuoden 1995 joulukuussa. Hän oli jo lapsena tyttö, joka tykkäsi piirtämisestä ja värittämisestä, mutat kuten nin monella muullakin, tuo harrastus jäi pitkäksi aikaa.

Viime syksynä Virve houkuteltiin ja puoliksi painostettiin mukaan Lehtimäellä järjestettävään, Tarja Pukkion vetämään kansalaisopiston kuvataidepiiriin. – Oma ajatukseni oli vähän sellainen, että mitä minä siellä teen? Mutta kun kurssilla alettiin opiskella ensin lyijykynätöitä, sitten akvarelleja ja tammikuussa minulle aivan uutena akryylivärejä, hurahdin ihan täysin!

Akryylivärit olivatkin sitten se juttu, joka Virven tempaisi mukaansa aivan tosissaan. – Taidepiirissä saamani oppi oli todella silmiä avaavaa. Se on aivan eri asia kuin vaikkapa piirtely yksin kotona, ehkä netistä jotain ohjeita tutkien.

Peräkylän tirpat ovat päässeet omiin tauluihinsa.

Yhtäkkiä akryylivärien myötä Virve huomasikin maalaavansa aina, kun siihen oli suinkin aikaa eikä ollut liian väsynyt.

Virve myöntää auliisti, että hän on taitelijan polulla aivan alkuvaiheessa, ja siitä kertoo myös Torppa Ateljeen seiniltä löytyvät työt. Niiden aiheet vaihtelevat paljon, on kokeiltu monenlaista ja saatu uskomattoman hienoa lopputulosta. Monipuolisuus kertoo myös siitä innosta, joka Virvellä on.

– Olen niin alussa, että tarvitsen maalauksiini aina jokin aiheen, jona yleensä löydän nettiä selailemalla. Kun löydän kiinnostavan kuvan, saan siitä inspiraatiota ja haluan kokeilla.

Virve todellakin maalaa maalaamisen ilosta ja kaikki ateljeessa olevat työt ovat syntyneet tämän vuode puolella. Lähes kaikki niistä on myös maalattu kotona, kurssilla syntyneitä töitä ei ole esillä kuin yksi.

Idea Torppa Ateljeesta syntyi ystävän innostamana ja aluksi Virve ei siitä innostunut. Hetken mietittyään hän ajatteli, että miksipä ei? Kotiin kenenkään vieraamman on vaikea tulla töitä katsomaan, mutta pihapiirissä sijaitsevaan erilliseen ateljeehen on helpompi poiketa sen avoinnaoloaikoina.

Torppa Ateljee on entinen puuvaja, joka on ajatuksella kunnostettu vanhaksi torpaksi.

Koska Torppa Ateljee syntyi vanhaan puuvajaan, se saatiin auki vasta elokuun alussa. Tämä kesäkausi jääkin lyhyeksi, sillä tarkoitus on pitää ovia auki enää elokuun loppuun saakka, sunnuntaisin kello 13-15. Syyskuussakin ateljeeseen pääsee tutustumaan vielä tilauksesta.

Ateljeehen on löytänyt tiensä ihan mukava määrä vierailijoita, sillä mitään kansanvaellusta Virve ei paikalle odotakaan. Ensi kesänä ovia on tarkoitus pitää avoinna pidempään ja sitä ennen talvella Virvellä on aikaa maalata sinne lisää esillepantavaa!

Tuula Jokiaho

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät