-14.8 C
Alajärvi
tiistai 27.1.2026

Parasta puolukasta – vielä ehtii mukaan kilpailuun

Puolukka on paikallinen superfoodimme, jonka terveysvaikutukset ovat moninaiset. Puolukkaa on perinteisesti hyödynnetty mehuissa, juomissa, hilloissa ja soseissa sekä leivonnaisissa. Siitä on tehty myös tuotteita esimerkiksi jauheena tai kuivattuina marjoina. Uusia käyttömahdollisuuksia on muun muassa kosmetiikka- ja lääketeollisuudessa.

Leader Aisaparin hallinnoima ja EU:n osarahoittama Puolukka-tiedonvälityshanke kutsuu kaikki mukaan kilpailuun Parasta puolukasta. Siinä etsitään parhaita puolukkareseptejä ja -tarinoita! Kilpailu järjestetään neljässä sarjassa: leivonnaiset, hillot ja hyytelöt, juomat, puolukkaan liittyvät tarinat ja runot. Kilpailuaika on 31.1. mennessä.

MAINOS

Kilpailuun voi osallistua lähettämällä oman reseptin, tarinan tai runon sähköpostiin aisapari@aisapari.net tai postitse Leader Aisapari, Loppusuora 9, 62200 Kauhava. Reseptin tulee olla itse kehitetty tai vapaasti julkaistava mieliresepti. Reseptin mukaan liitetään valokuva valmiista tuotteesta. Runojen ja tarinoiden tulee olla ennen julkaisemattomia.

Kilpailu on kaikille avoin. Siihen voivat osallistua niin yksityishenkilöt, harrastajat ja alan ammattilaiset kuin yritykset, organisaatiot ja ryhmätkin. Kilpailuun toimitetusta aineistosta kootaan Puolukka-hankkeen resepti- ja tarinajulkaisu.

Jokaisessa neljässä sarjassa palkitaan kolme parasta. Lisäksi kaikkien osallistuneiden kesken arvotaan lisäpalkintoja. Palkinnoista ja voittajien valinnasta vastaa Puolukka-hankkeen nimeämä raati.

Tarkempia tietoja Puolukka-hankkeesta ja Parasta puolukasta -kilpailusta löydät Aisapari ry:n verkkosivuilta: https://www.aisapari.net/puolukka/ .

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät