Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Vimpelin Veto on ollut yksi kauden suurimmista yllättäjistä, ja joukkue on parhaillaan sarjan kärjessä tasapisteissä Peli-Karhun kanssa. Tammikuussa joukkue voitti kaikki neljä pelaamaansa ottelua ja tällä hetkellä se on peräti 11 ottelun voittoputkessa.
Puckett oli kovassa vireessä tammikuussa, kun hän tilastoi 32,3 pistettä ja 9,5 levypalloa ottelua kohden. Hänen teholukemansa oli kuukauden aikana 32,5 ottelua kohden. Vierasottelussa HBA:ta vastaan Puckett kirjasi 45 pistettä ja 12 levypalloa teholukeman ollessa huimat 52.
188-senttinen laitahyökkääjä Sara Puckett saapui Vimpelin Vetoon Tennesseen yliopistosta, jossa hän pelasi vahvan NCAA-uran.
Puckett on toinen Vedon pelaaja tällä kaudella, joka on palkittu kuukauden pelaajana. Joulukuussa palkinnon pokkasi hänen joukkuekaverinsa Jeanae Terry. Lisäksi kuukauden parhaimmiksi on valittu EBT:n Nicole Ogun (lokakuu) ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki (marraskuu).



