KööriKränät on eteläpohjalaisia lauluryhmiä esiin tuova tapahtuma, jonka tarkoitus on esitellä alueen taidokasta lauluryhmien osaamista. KööriKränöissä kisaillaan leikkimielisesti lauluryhmien kesken siitä, kuka on alueen kovin kööri! Tänä vuonna kränäillään lauantaina 18.4. kello 15 Jalasjärven Nuorisotalo Wilholassa.
Tapahtuman idea on lähtenyt siitä, kun Etelä-Pohjanmaan Estradi ry:n hallitus huomasi, että alueella on todella paljon taidokkaita lauluryhmiä mutta jostain syystä monet eivät tienneet lauluryhmien olemassaolosta, varsinkaan oman paikkakuntansa ulkopuolelta.
KööriKränöillä haluttiin luoda ryhmille mahdollisuus osallistua mielekkääseen tapahtumaan ja tuoda itseään myös uusien kuulijoiden ja mahdollisten uusien jäsenien tietoisuuteen, matalalla kynnyksellä.
KööriKränät järjestetään jo kuudennen kerran. Tapahtuma rantautuu tällä kertaa Jalasjärvelle. Tapahtumaa tuottaa Etelä-Pohjanmaan Estradi ry:n hallituksen jäsenet.
Köörejä haastettiin jo viime vuoden puolella mukaan tapahtumaan. Tänä vuonna konsertissa kuullaan kuusi eri tyylistä ja eri kokoista lauluryhmää eri puolilta Etelä-Pohjanmaata.
Tänä vuonna suurin osallistujamäärä saatiin tapahtumapaikkakunnalta, kun Kurikkaa ja Jalasjärveä edustaa peräti kolme ryhmää: JANA Jalasjärveltä sekä tapahtumassa ensikertaa nähtävät Nuorisokuoro KUJA ja Mettumaarikuoro Kurikasta.
Näiden lisäksi tapahtumassa nähdään jo viime vuonnakin ihastuttaneet Spoon River Singers Kauhajoelta ja Vimpelin Mieslaulajat. Yleisöääniä keräävien ryhmien lisäksi konsertissa esiintyy viime vuoden yleisöäänestyksen voittaja, seinäjokinen Lauluyhtye Flik.
KööriKränöjen päätapahtuma on ryhmien yhteiskonsertti, joka järjestetään lauantaina 18.4. kello 15, Jalasjärven nuorisotila Wilholassa. Konsertissa jokainen kööri esittää juuri heidän näköisensä kolmen kappaleen ohjelmiston, jonka tarkoitus on hurmata kuulijat!
Konsertti myös taltioidaan monikameratuotannolla. Jokaisen esityksen päätteeksi köörit saavat palautetta asiantuntijaraadilta omasta esiintymisestään. Tänä vuonna raadissa on Sini Koskelainen, palkittu laulaja-säveltäjä joka tunnetaan a capella yhtyeestä Tuuletar, sekä Satu-Maarit ”Satumaa” Veikkola, ammattimuusikko, laulunopettaja (CVT) sekä Rytmi-instituutin toiminnanjohtaja joka on myös KööriKränät 2024 yleisöäänten voittajaryhmän ÄMMÄT! taiteellinen johtaja.
Yleisö on tapahtumassa tärkeässä roolissa koska he pääsevät valitsemaan KööriKränät-voittajan. Katsojat äänestävät omasta mielestään säväyttävintä ohjelmakokonaisuutta. Esitykset julkaistaan Etelä-Pohjanmaan Estradi ry:n YouTube-kanavalla ja äänestys aukeaa viikon päästä livekonsertista.
Köörejä voi äänestää viikolla 18 ja tämän viikon lopuksi julkaistaan yleisöäänten tulokset tuloslähetyksessä Etelä-Pohjanmaan Estradi ry:n Youtube-kanavalla sunnuntaina 3.5.
Eniten yleisöääniä haalinut lauluryhmä saa tietenkin mainetta ja kunniaa mutta myös upean ”Kränäkäsi”-palkinnon jonka Vilma Saarinen on suunnitellut vartavasten KööriKränöihin.
KööriKränät-tapahtumaa järjestää Etelä-Pohjanmaan Estradi ry. Estradi ry on kulttuuriyhdistys, joka on syntynyt rakkaudesta esittävään taiteeseen.


