Lehtimäen Ränkiviikko starttaa tänä vuonna pihakirppisrallilla. Lauantaina 5.7. kello 11-16 voi tehdä löytöjä eri puolilla Lehtimäkeä.
Kirppisrallissa kohteita n peräti 24 kappaletta ja useammassa paikassa on mahdollisuus myös peräkonttikirppiksen pitämiseen.
Mukaan ovat ilmoittautuneet seuraavat paikat. Kirsti Aho ja Maija Pihlajamäki, Vuorenmaantien ja kotiseututalon risteys, Terhi Hintsa, Alakorventie 106, Harri Virtanen, Hernesmaantie 25, myynnissä grillimakkaraa ja kahvia, Selina Mäkiranta ja Alpi Tyni, Roposentie 96. Myynnissä kodin irtaimistoa ja vihanneksia, Liisa Raivio, Länsitie 105, Hilkka Kaukola, Leväjärventie 142, as 1, Annikki Ojala, Veikontie 2, myynnissä maatiaisamarylliksiä, kliivioita, sekalaista tavaraa, Riitta Mäenpää, Keskustie 19, kello 12-15, Ilonan kellari, Kirkonkyläntie 1, 100 taulun galleria, Kirkonkyläntie 5, Leena Tynjälä, Kirkonkyläntie 4 ja Minna Rajala, Kotisaarentie 22. Lapsille nähtävänä pupuja ja muita eläimiä.
Lisäksi Kirppisrallissa ovat mukana Hannamaria Aho, Hirvikalliontie 6, jossa aittakirppis avoinna kello 11-16. Näillä näkymin tarjolla on ainakin; 13-14v tytön (arki)vaatetta (koko S-M) ja muutama kenkäpari (~ 40-41) naisten vaatteita M-XL pehmoleluja ja yksittäisiä lasten leluja kirjoja, lasten dvd-levyjä, sekä muuta mahdollisesti itselle tarpeetonta, Kaarina Myllyneva, Kirkonkyläntie 292, Kaijan kirppis, Töysäntie 9, johon pihaan saa tuoda peräkontteja, Raimo Ala-Mattinen, Ala-Mattisentie 8, missä kirppis verstaan puolella, Latokirppis, Töysäntie 117, Harri Takanen, Rannankyläntie 475, Eija Hietikko, Eino Uusitalontie 484 sekä Marjo Rannanautio, Eino Uusitalontie 482, jossa mukana merkkivaatteita ja vanhempien irtaimistoa. Tuotteita myös sotahistoriasta kiinnostuneille.
Kirppisrallissa mukana ovat myös Länsikylän kyläyhdistys, Länsikyläntie 795, Hakolan kodalla, jossa kahvio, mahdollisuus peräkonttikirppikseen. Pirita Karpilla on peräkontissa lasten leluja, Satu Uusi-Kokkila, Länsikyläntie 794, Kylätalo Metso, Rantakankaantie 581, kahvio auki, peräkonttikirppis mahdollista, Leena ja Juhani Lehtinen, Välisaarentie 56, jossa myynnissä mm. lehtikerääjä, ulko-ovia, polkupyörä, sirkkeli, ikkunoita, nahkahousut ja hyviä nahkatakkeja.