Vappuaamun valjetessa tuntui hyvältä auringon helottaessa lähes selkeältä taivaalta. Tilaisuuksien järjestäjille Pekka Poudanennustus oli sattunut kohdalleen.
Alajärven torilla alkoi hyörinä kello kymmenen aikaan. Onni-areenalla järjesteli musiikinopettaja Urmas Peräsalo piuhoja paikoilleen nuorten soittajien kanssa. Auto toisensa jälkeen ajoi aukealle tuoden mukanaan välineistöä eri toimintapaikoille.
Paikalla toiminta tapahtui tottuneesti vuosikymmenten kokemuksella. Kaikki piti olla valmiina palvelemaan vieraita mahdollisimman monipuolisesti, olihan kyseessä LC Alajärvi-Järviseudun perinteinen koko perheen vapputapahtuma. Samalla oltiin juhlistamassa Alajärven 40-vuotista taivalta.
Kello kaksitoista alkoi väkeä vyöryä torille. Tapahtuman avasi Lions Club Alajärvi-Järviseudun presidentti Erkki Åkerman. – Vappu on kesäntulon iloinen juhlapäivä, joka saa väet liikkeelle valitsemiinsa kohteisiin juhlistamaan kesän tuloa.

Lyhyen ja ytimekkään avauspuheen jälkeen estraadin otti haltuunsa trubaduuri Joonas Moisio. Monipuolinen laulutapa välispiikkauksien kanssa sai läsnäolijat siirtymään lähemmä esiintymislavaa. Laulajan 40 minuutin esiintyminen ei jättänyt ketään kylmäksi.
Kaupungin osuutta tilaisuudessa jatkoi keskustelupaneeli. Keskustelua johti yhteisökordinaattori
Tuomas Lahdenperä. Paneeliin osallistuivat Järvi-Pohjanmaan yrityspalvelusta kehittämispäällikkö Elina Rantalahti, kaupungin edustajana elinvoimajohtajana Jaakko Aninko sekä Alajärven yrittäjien puheenjohtaja Jani Levijoki.
Ottaen huomioon nykyaikaan kasautuneet vaikeudet aina valtakunnan tasoa myöten, on luonnollista, että ei voida lähteä tavoittelemaan kuuta taivaalta. Keskustelun tärkeimmiksi seikoiksi Alajärven kaupungin ja sen asukkaiden näkökulmasta tuli esille se, miten saadaan säilymään kaupungin palvelut tasolla, jolloin mahdollisimman vähän tarvitsisi tukeutua kaupungin ulkopuolisiin palveluihin.
Olisi pyrittävä pitämään kiinni jokaisesta alueella toimivasta yrittäjästä ja mieluummin yritysten lisäämisestä. Kaikella tällä pidettäisiin kaupunki elinvoimaisena ja taattaisiin työtä mahdollisimman monille. Tällä olisi suoranainen vaikutus kaupungin asukasmäärään.
Vanhemman väestön osalta erittäin tärkeää olisi se, että jokainen saisi viettää elämänsä ehtoota tutussa ympäristössä.
Keskustelun päättyessä oli jo tietona, että Alajärven kaupunki tulee huolehtimaan siitä, että kaupunkilaisten kuumaa kesää saadaan vilvoittamaan monipuolinen jäätelökioski.
Vuoden tuoton jako
Edessä oli stipendien ja avustusten jakaminen. Lavalle astelivat LC Alajärvi- Järviseudun presidentti Erkki Åkerman sekä klubin sihteeri Jouni Hänninen. Toimintakauden aikana klubi jakaa valitsemiinsa kohteisiin yli 7000 euron edestä.
Vapputapahtumassa tästä summasta jaettiin 5700 euroa. Jakotilaisuuden päättyessä seisoi yleisön edellä stipendien ja avustusten saajien suuri joukko valokuvaajien kuvattavana.
Urmas ja nuoret, soiton ja laulun taitajat
On hyvä, että paikkakunnallamme on henkilöitä, jotka ovat valmiita käyttämään aikaansa lastemme ja nuortemme hyväksi. Miten valtaisan joukkoon vetää Alajärven Ankkurit hyvän harrastuksen pariin turvaan huonoilta ”teiltä”. Hyvää työtä tekee Alavoli, Urmas yläasteen oppilaiden parissa ja monet muut seurat ja yhdistykset.
Torilla oli tullut aika nuorten mieleen. He alkoivat lähestyä esiintymislavaa. Revenant- ja AcaBi3lla-bändit esittivät soitannan taitoa. Ei ihme, että menestystä oli tullut myös valtakunnallisissa kisoissa.
Esiintymislavan ulkopuolella
Esiintymislavan ulkopuolella oli läsnäolijoilla mahdollisuus osallistua monenlaisiin kenttäpeleihin, nauttia makkaraa, kahvia ja maan parhaita munkkeja.
Jukka-Pekka Finnilän salibandypallojen muodostaman kartion pallomäärän parhaiten arvannut sai vuoden lahjakortin Ankkureiden Superpesisotteluihin. Pallojen oikea määrä oli 812. Vuoden ilmaiskortin voitti Elizaveta Podtakvi, jonka arvaus oli 820.
Lapsista kiinnostavimmat paikat olivat liikennepuisto, jonka varikolla Beata Kalliolla ja Johanna Sikkilällä oli jatkuva jono kahden tunnin aikana. Hyvä menestys oli myös lasten ongintapaikalla Seija Hännisellä. Ahdin tehtävää hoitanut Anne Yli-Sissala oli niin hyvällä päällä tänä päivänä, että jokaisen lapsen onkeen tarttui jotain kivaa.
Tapahtuman parasta oli tavata tuttuja vuosienkin takaa ja olla yhdessä. Kiitos palvelujemme käyttämisestä. Autoitte meitä tukemaan jatkossakin apua tarvitsevia.
Mauno Laakso, LC Alajärvi-Järviseudun tiedotussihteeri


