1.6 C
Alajärvi
sunnuntai 25.2.2024
MAINOS

Soinissa suunnitellaan Ystäväntupaa ja kauppojen ylijäämäruoan jakoa

Soinin kunnanhallitus on esittänyt 3000 euron avustusta, mikäli suunnitellun yhdistyksen perustaminen toteutuu, ns. Ystäväntuvan perustamiselle ja kauppojen ylijäämäruoan jaolle.

Hankkeen puuhaajat Leila ja Teuvo Peura lähestyivät kunnanhallitusta kertoen, että tarkoitus on perustaa hyväntekeväisyysyhdistys, jonka toiminta-ajatuksena olisi lähinnä soinilaisten vähävaraisten lapsiperheiden, vajaakuntoisten ja yksinäisten auttaminen sekä ikäihmisten yksinäisyyden lievittäminen.

MAINOS

Tätä tarkoitusta varten perustettaisiin Ystäväntupa Perviaisen kiinteistöön entisen apteekin paikalle. Se olisi auki arkipäivisin kohtauspaikkana eläkeläisille ja työttömille, kuitenkin niin että kuka tahansa olisi tervetullut.

Samasta pisteestä tapahtuisi myös kauppojen ylijäämäruoan jako niitä eniten tarvitseville. Molemmat paikalliset ruokakaupat ovat luvanneet tulla mukaan antamalla aiemmin roskiin heitetyt tai eläimille kuljetetut ruuat yhdistyksen kautta organisoituun jakeluun.

Molemmista kaupoista jää päivittäin noin ostoskärryllisen verran käypää ruokaa, mikä on vuositasolla valtava määrä.

Tarkoitus olisi kartoittaa sosiaalipuolen ja diakoniatyön kautta avun kohteet. Avun tarve on Soinissakin kasvamassa.

Tuula Jokiaho

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät