Ammattiin valmistuneita

Järviseudun ammatti-instituutista 29.5. alueeltamme valmistuneet.

Lappajärven toimipiste

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Laakso Matti Lappajärvi, Matintupa Paavo Alajärvi ja Penninkangas Markku Alajärvi.

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Himmelä Miika Vimpeli.

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Laurila Juho Lappajärvi, Åttman Jouni Alajärvi.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Ammesmäki Arttu Vimpeli, Aumanen Aleksi Kyyjärvi, Heinonen Joni Vimpeli, Hoisko Markus Alajärvi, Höykinpuro Joonas Alajärvi, Laitila Joona Vimpeli, Latvala Elias Alajärvi, Männikkö Ville Vimpeli, Pajuoja Kalle Vimpeli, Peltola Veli-Pekka Alajärvi, Pyy Eemeli Lappajärvi, Rannisto Rene Evijärvi, Salonpää Jesse Lappajärvi, Virtala Aleksi-Matias Vimpeli, Ylinen Samuli Vimpeli.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Honkaniemi Jouni Alajärvi, Mäkelä Eevertti Vimpeli, Ojajärvi Josua Alajärvi, Pajuoja Niko Vimpeli, Turja Joel Alajärvi, Varila Juho Alajärvi.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Niemelä Mirka Lappajärvi.

Alajärven toimipiste

Liiketalouden perustutkinto. Asiakaspalvelun ja myynnin koulutusohjelma: Andersson Lotta Lappajärvi, Autio Julia Alajärvi, Hankkila Iida-Miina Vimpeli, Hautamäki Mari Alajärvi, Joensuu Liljaan Alajärvi, Kantonen Piia Alajärvi, Koskinen Jere Alajärvi, Koskinen Marjo-Riitta Alajärvi, Nappari Mona Soini, Oksa Aleksi Alajärvi, Partanen Tommi Alajärvi, Pitkäkangas Anni Alajärvi (kaksoistutkinto), Raivio Noora Alajärvi, Saukko Veera Alajärvi, Åby Janita Alajärvi.

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto. Käytön tuen koulutusohjelma: Ilomäki Niko Vimpeli, Koivukoski Tuomas Vimpeli, Laitila Miika Vimpeli, Puumala Ari Alajärvi, Rajala Tuomas Alajärvi, Siirilä Toni Alajärvi.

Kurejoen toimipiste

Puualan perustutkinto (puuseppä): Saarenmaa Kimmo Alajärvi.

Maatalousalan perustutkinto (maaseutuyrittäjä): Sadeharju Nina Alajärvi, Vähäsarja Reetta-Kaisa Alajärvi.

Puutarha-alan perustutkinto (puutarhuri): Ruokola Noora Alajärvi, Välikangas Reetta Soini, Lepistö Hillevi (näyttötutkinto) Lappajärvi.

Seinäjoen ammattikorkeakoulussa huhti-toukokuussa 2015 tutkintonsa suorittaneet alueeltamme:
SeAMK Elintarvike ja maatalous, Agrologi (AMK): Paalijärvi Sofia, Paalijärvi.
Metsätalousinsinööri (AMK): Kotanen Janne, Karstula, Kuoppala Minna, Lappajärvi.
SeAMK Liiketoiminta ja kulttuuri
Muotoilija (AMK): Laukkonen Sonja, Evijärvi.
Tradenomi (AMK), Liiketalous: Hietala Jukka, Alajärvi, Kumpula Päivi, Lappajärvi, Lassila Taru, Vimpeli, Pahankala Tuula, Soini.
SeAMK Sosiaali- ja terveysala, Sosiaali- ja terveysala ylempi AMK, Kehittäminen ja johtaminen: Ala-Knuuttila Henna, Kuortane, Heroja-Anttila Mari, Kuortane.
Insinööri (AMK), Konetekniikka: Heikkilä Alpo, Lappajärvi, Koskela Miika, Perho, Lindberg Kari, Vimpeli.
Insinööri (AMK), Tietotekniikka: Suutari Hannu, Alajärvi.

Keski-Pohjanmaan Ammattiopiston Perhon toimipaikasta alueeltamme 29.5. valmistuneet:
Keski-Pohjanmaan Aikuiskoulutus.
Maatalousalan perustutkinto: Mäntynen Kari Kyyjärvi, Koivukoski Jere Perho.
Keski-Pohjanmaan Ammattiopisto.
Hevostalouden perustutkinto: Taipale Heidi Perho.
Maatalousalan perustutkinto: Peltokangas Topias Perho, Flink Maarit Perho.
Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto: Alanko Jonne Perho, Pohjonen Antti Perho.
Kone- ja metallialan perustutkinto: Manninen Klaus Perho, Syrjälä Jussi Perho.