AlavA:n Urho Hietaniemi ampumassa M18-sarjan ilmapistoolikilpailua.

Maaliskuun ilma-asekilpailut ammuttiin Lehtimäellä

Viime viikonlopun aikana Pilkan ilma-aseradalla tehtiin yhteensä 71 kilpailusuoritusta. Ilmapistoolin M-sarjan voiton vei LehA:n Aki Rantakangas tuloksella 562 pistettä ja LehA:n Anette Källi ampui N-sarjan voittoon tuloksella 375 pistettä.

Ilmakiväärissä parhaat tulokset ampuivat M-sarjassa SsA:n Jari Hemminki (571 p.) ja N-sarjan voittanut LappjA:n Mira Mäkelä (391 p.).

Tulokset

Ilmapistooli, M-sarja (60 ls): 1) Aki Rantakangas LehA 562, 2) Teijo Kimpimäki JjA 552 (13x), 3) Marko Talvitie LehA 552 (9x), 4) Vesa Kemppi KSA 549, 5) Eero Pukkila HSA 543 (10x), 6) Jarkko Rannisto LappjA 543 (8x), 7) Matti Kunttu KSA 540.

M20-sarja: 1) Esa Savola LappjA 547. M18-sarja: 1) Urho Hietaniemi AlavA 526, 2) Roni Rannisto LappjA 524.

M16-sarja (40 ls): 1) Lauri Huhtanen KarMAS 348, 2) Vili Lappi KP-V 280. Y75-sarja: 1) Gunnar Ahopelto SsA 341.

Y70-sarja: 1) Juhani Öhman TiA 371, 2) Seppo Virtanen MSA 351, 3) Seppo Paakki SsA 334.

Y60-sarja: 1) Juhani Öhman TiA 374, 2) Markku Kujala KA 353, 3) Keijo Koski JjA 347.

M50-sarja: 1) Reijo Rantakangas LehA 364, 2) Juhani Öhman TiA 363, 3) Juha Hautamäki LeA 354, 4) Matti Kunttu KSA 353, 5) Kimmo Paananen ÄSA 338, 6) Harri Hiipakka KokMAS 328.

N50-sarja: 1) Paula Hautamäki LSA 349, 2) Mirja Aho KP-V 344, 3) Tuula Nenonen KP-V 342, 4) Minna Haasio LSA 323, 5) Terttu Laakeri LSA 310.

N-sarja: 1) Anette Källi LehA 375, 2) Raija Perälä LSA 360, 3) Paula Kaksonen IMAS 349.

N16-sarja: 1) Ella Hakala IMAS 352, 2) Venla Berg KarMAS 343. VT14-sarja (30 ls): 1) Ella Hakala IMAS 280.

VT12-sarja (20 ls): 1) Aatu Rintamäki IMAS 158, 2) Jimi Ojanperä HSA 152, 3) Ia Nikula KP-V 144.

Ilmakivääri, M-sarja (60 ls): 1) Jari Hemminki SsA 571, 2) Vesa Arpiainen KSA 562, 3) Konsta Aho LappjA 554, 4) Marko Mäkelä LappjA 524.

M18-sarja: 1) Iiro Louko AlavA 541. R4 SH2 Y75-sarja (40 ls): 1) Martti Haverinen LehA 346.

Y75-sarja: 1) Erkki Perälä AlavA 346, 2) Jaakko Huhtala AlavA 295.

Y60-sarja: 1) Markku Niemi AlavA 378, 2) Markku Ranta-Ylitalo AlavA 367, 3) Gustaf Strömbäck SkB 361, 4) Heikki Mäkinen VirtA 350, 5) Veijo Aho ÄSA 239.

M50-sarja: 1) Markku Niemi AlavA 382, 2) Heikki Mäkinen VirtA 340, 3) Veijo Aho ÄSA 244.

N-sarja: 1) Mira Mäkelä LappjA 391. N18-sarja: 1) Jonna Pukkila HSA 383.

VT14-sarja (30 ls): 1) Niklas Moilanen KhjA 283, 2) Konsta Rantanen KuKu 224, 3) Joonas Kiviniemi HSA 205.

VT12-sarja (20 ls): 1) Aatu Rintamäki IMAS 175, 2) Jimi Ojanperä HSA 169, 3) Niko Antila HSA 167, 4) Miska Löytynoja HSA 155, 5) Hermanni Kuoppala LappjA 148. HT12-sarja: 1) Arttu Salin HaaAs 194.

IT10-sarja: 1) Juho Huhtaluhta HSA 168.

IT8-sarja: 1) Jone Ojanperä HSA 196, 2) Sini Ojanperä HSA 192, 3) Eino Huhtaluhta HSA 159.

A11-14-sarja: 1) Arttu Salin HaaAs 188.