Järviseudun ammatti-instituutista valmistuneita

Järviseudun ammatti-instituutista lukuvuonna 2019-2020 valmistuneita alueemme opiskelijoita.

Lappajärven toimipiste

Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvon kuljettaja: Finni Antti, Lappajärvi, Hernesaho Jaakko, Evijärvi, Pahkakangas Tomi, Evijärvi, Soidinmäki Jukka, Alajärvi.

Kone- ja tuotantotekniikan pt, koneistaja/levyseppähitsaaja: Kangastie Jiri, Alajärvi, Rajala Veetu, Alajärvi, Uusimäki Miika, Alajärvi, Ilomäki Roope, Vimpeli, Koivisto Juho, Evijärvi, Ojanperä Severi, Alajärvi.

Rakennusalan pt, talonrakentaja: Luoma-aho Jontte, Alajärvi, Sillanpää Tuomo, Alajärvi, Varila Viljami, Alajärvi, Varila Veeti, Alajärvi.

Autoalan pt, autoasentaja: Hosionaho Saimi, Alajärvi, Ketola Valtteri, Vimpeli, Lakaniemi Miia-Petra, Vimpeli, Luoma Jere, Lappajärvi, Mäenpää Mikko, Alajärvi, Nurmi Juuso, Alajärvi, Nurminen Jyri, Evijärvi, Pajala Markus, Alajärvi, Ylönen Eetu, Alajärvi, Kujala Juha, Alajärvi.

Sähköalan pt, sähköasentaja/automaatioasentaja: Nieminen Eemeli, Alajärvi, Peltokangas Matti, Alajärvi, Peltola Ville-Oskari, Vimpeli, Saarela Jetro, Alajärvi, Virtanen Atte, Alajärvi.

Alajärven ja Alavuden toimipiste

Liiketalouden perustutkinto, merkonomit: Hautanen Johanna Alajärvi, Hautanen Victoria Alajärvi, Lehtonen Vilma Lappajärvi, Leppälä Laura Soini, Kantonen Pauliina Alajärvi,Mustonen Henna-Sofia Soini,Nurminen Elina Alajärvi, Peltomäki Emmi Alajärvi, Turja Roosa-Maria Alajärvi, Rinne Iida Alajärvi.

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomit: Inkeri Maarit Alavus, Joensuu Minna Alajärvi, Mäkelä Mira Ähtäri, Tornikoski Rosa-Maria Vimpeli, Paananen Seija Kuortane.

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomit: Aho Aleksi Alajärvi, Airismäki Antti Alajärvi, Autio Veeti Ähtäri, Haaranen Petri Kyyjärvi, Jokiaho Marita Kuortane, Korpela Matias Soini, Peltokangas Niko Evijärvi, Perälä Pauliina Alajärvi, Viitasaari Anita Alajärvi, Viitasaari Pyry Alajärvi.

Kurejoen toimipiste

Maatalousalan pt, maaseutuyrittäjä: Peltokangas Manda Eveliina, Alajärvi, Pasila Assi Eveliina, Alajärvi, Kuoppa-aho Meri-Elisabeth, Alajärvi, Kuula Heidi Anneli, Soini.

Puutarha-alan pt, puutarhuri: Antila Terhi Maria Tuulikki, Alajärvi, Saukko Marika, Alajärvi, Antila Terhi Maria Tuulikki, Alajärvi, Kivinen Emilia Iida Josefiina, Vimpeli, Pippola Jaana, Vimpeli.

Luonto- ja ympäristöalan pt, luonto-ohjaaja: Mäntymies Marko, Kuortane, Kokko Jani, Kuortane.

Puualan pt, puuseppä: Järvinen Petteri, Evijärvi.

Listaa täydennetty 1.6.2020 klo 14.10.