Kuntavaalit toivat muutoksia valtuustojen kokoonpanoihin

Vuoden 2021 kuntavaalit on nyt käyty ja puolueiden kannatukset ovat jakautuneet niin, että muutoksia kunnanvaltuustoihin ja niiden voimasuhteisiin saatiin.

Alajärvellä äänestysprosentti oli 59,6, Lappajärvellä 62,1, Vimpelissä 64,2 ja Soinissa 57,7 sekä Kyyjärvellä 65,9.

Alajärvellä Valtuustoon nousi uutena puolueena Vihreät ja valtuutettuna Jenni Kuisti ja Kyyjärvellä valtuustoon nousi ensimmäistä kertaa Perussuomalaisten edustajia, Merja Paananen ja Ilpo Sääksjärvi.

Kyyjärvellä valtuustoon valitut

Kyyjärvellä paikat jakautuivat Perussuomalaisille kaksi (+2), Kokoomukselle kaksi, Keskustalle yhdeksän (-4) ja Kristillisdemokraatit kaksi.

Annetuista äänistä 60,5 prosenttia meni Keskustan ehdokkaille, 15,1 prosenttia Kokoomuksen ja 14,5 Perussuomalaisten.

Valtuustoon valittiin seuraavat henkilöt: Perussuomalaiset Paananen Merja 25 ja Sääksjärvi Ilpo 20 ääntä.

Kansallinen Kokoomus Peltola Juha 29 ja Hänninen Jarkko 21.

Suomen Keskusta Oinonen Kai 54, Uusisalo Maija 49, Honkanen Jaana 48, Huumarkangas Jouko 44, Oksa Esa 36, Humalajoki Johanna 35, Tuukkanen Antti 31, Bergman Esa-Pekka 27 ja Kirvesmäki Pasi 22.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) Lahtinen Lauri 32 ja Kainu Lasse 21.

Lappajärvellä valtuustoon valitut

Lappajärvellä Sosialidemokraatit saivat yhden, Perussuomalaisille viisi (+3), Kokoomus yhden, Keskusta 11 (-2) ja Kristillisdemokraatit yhden paikan (-1).

Annetuista äänistä Keskusta sai 54,8 prosenttia ja Perussuomalaiset 23,6.

Lappajärvellä kunnanvaltuustoon valittiin seuraavat henkilöt.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Keskinen Pekka 70.

Perussuomalaiset Kuoppala Petri 77, Angervisto Marko 55, Juttuniemi Aku-Matti 42, Karlström Sari 41, Savola Sami 40.

Kansallinen Kokoomus Angervisto Raimo 27.

Suomen Keskusta Ala-aho Ville 69, Honkaniemi Heikki 68, Lamminen Keijo 67, Lammi Pirkko 66, Kraatari Vuokko 61, Sadeharju Minna 48, Särkiniemi Virpi 47, Ollila Jari 46, Viinamäki Tuija 46, Väkeväinen Ville 41, Hernesniemi Mari 33.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) Luoma Vesa 79.

Soinin uudet valtuutetut

Soinissa Sosialidemokraatit saivat yhden paikan (+1), Perussuomalaiset neljä (+1), Kokoomus yhden (-1), Keskusta kymmenen (-1) ja Kristillisdemokraatit viisi paikkaa.

Äänistä 43,1 prosenttia sai Keskusta, Kristillisdemokraatit 24,1 ja Perussuomalaiset 19,8 prosenttia.

Valtuustoon valitut:

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Piipponen Antti 21.

Perussuomalaiset Väliaho Markus 67, Raitanen Hilkka 43, Sillanpää Marjut 30, Sorvali Jari 24.

Kansallinen Kokoomus Peura Saana 41.

Suomen Keskusta Keisala Juha-Pekka 64, Laasala Kari 46, Akonniemi Tapani 41, Laasasenaho Kari 32, Källi Mikko 26, Halla-aho Ano 25, Keisala Maija-Liisa 25, Lehisalo Heikki 25, Vuorenmaa Suvi 25, Järvelä Elina 24.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) Jousmäki Veijo 43, Peura Leila 26, Apilasaho Atte 24, Mäkipelto Taru 21, Rinne Johanna 17.

Vimpelissä valtuustoon valitut

Vimpelissä Perussuomalaiset saivat kaksi paikkaa, Kokoomus yhden (+1), Keskusta seitsemän (-2), Vasemmistoliitto kaksi, Kristillisdemokraatit yhden ja Haloo Vimpeli kahdeksan (+1) paikkaa.

Annetuista äänistä 35 prosenttia meni Haloo Vimpelin ehdokkaille ja 31,2 prosenttia Keskustalle.

Perussuomalaiset Kamppila Juha 38, Uusitupa Jukka-Pekka 37.

Kansallinen Kokoomus Uitto-Kohonen Teija 49.

Suomen Keskusta Koivukoski Yrjö 51, Ammesmäki Anita 47, Timo Marko 40, Salomäki Sirpa 38, Luhtala Anne 35, Laakso Marja-Leena 34, Savola Juho 32.

Vasemmistoliitto Rannanpää Eija 26, Järvelä Matti 20.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) Vasalampi Lea 52.

Haloo Vimpeli yhteislista Latvala Matti 99, Sova Pasi 48, Arpala Jarmo 44, Särkinen Hannu 43, Kangas Hanna 39, Lassila Tero 39, Puumala Anni 34, Lassila Teemu 30.

Alajärven valtuutetut

Alajärvellä Sosialidemokraatit saivat yhden, Perussuomalaiset seitsemän (+1), Kokoomukselle seitsemän (+1), Keskusta 17 (-2), Vihreälle liitto yhden (+1), Vasemmistoliitolle ei yhtään (-1) ja Kristillisdemokraatit kaksi paikkaa.

Annetuista äänistä 45,3 prosenttia meni Keskustan ehdokkaille, 19,6 Perussuomalaisten ja 18,5 prosenttia Kokoomuksen ehdokkaille.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue Matintupa Jukka Pekka 117.

Perussuomalaiset Kangastie Jukka 171, Korhonen Kari 160, Matokangas Anne 80, Siirilä Pasi 70, Hämeenniemi Jari 50, Honko Heikki 49, Kantonen Orvo 43.

Kansallinen Kokoomus Kalliomaa Turo 118, Joensuu Jukka 102, Koivukoski Jaana 82, Vistbacka Raimo 70, Joensuu Pentti 63, Saarela Jorma 55, Mäenpää Jari 54.

Suomen Keskusta Palmu Sari 137, Levijoki Antti-Kalle 115, Penninkangas Mauri 101, Joensuu Antti 97, Hauta-aho Juha 94, Rintamäki Esko 94, Rentola Pentti 90, Kujala Kuisma 88, Mariapori Timo 85, Ukonmäki Kauko 81, Hänninen Jarmo 74, Ala-Mattinen Mika 72, Pesu Keijo 72, Ojala Aino-Maija 71, Mäkelä Terho 67, Mäkitalo Martti 63, Viitasaari Marko 50

Vihreä liitto
Kuisti Jenni 97.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) Kanervikkoaho-Kataja Aino 87, Latvala Sampo 67.