Vesakot saavat kyytiä Jukka Soidinmäen energiakouralla

Alajärveläinen Jukka Soidinmäki on toiminut yrittäjänä jo reilut 20 vuotta. Oman yrityksensä, Jukan Puu ja Talonmieshuollon, hän perusti silloiselle kotipaikkakunnalleen Soiniin yli kaksi vuosikymmentä sitten, ja energiapuun korjuuta hän on tehnyt vuodesta 2010 lähtien.

Viime kesänä pitkään käytössä olleet työmenetelmät saivat rinnalleen uutta tekniikkaa, kun Soidinmäki hankki traktorinsa metsäkärryyn karsivan ja keräävän energiakouran.

Uusi hankinta on tuonut huomattavasti lisää tehoa peltojen reunojen, pienten teiden ojanvarsien ja muiden vesakoituneiden alueiden raivaamiseen. Aiemmin Soidinmäki on tehnyt töitä raivaus- ja moottorisahalla, mutta nyt puuston katkaiseminen ja kerääminen onnistuu koneellisesti.

MAINOS

Samalla työ on muuttunut yrittäjälle itselleen huomattavasti miellyttävämmäksi. Etenkin kesäaikaan tiheissä pusikoissa työskentely on tarkoittanut myös altistumista punkeille, mutta energiakouran ansiosta raivaussahan kanssa ei enää tarvitse kulkea vesakoissa entiseen tapaan.

Energiakoura tekee selvää vesakosta. Samalla raivattava puusto saadaan kerättyä talteen ja kuljetettua myöhemmin hyötykäyttöön.

Vaikka työskentely on koneellistunut ja nopeutunut, kalusto on edelleen suhteellisen pienikokoista. Traktorin ja metsäkärryn yhdistelmällä voidaan työskennellä myös sellaisissa kohteissa, joihin ei haluta suuria metsäkoneita. Peltojen ja tienvarsien lisäksi energiakouralle löytyy käyttöä esimerkiksi hallirakennusten ympäristöissä ja muilla alueilla, joilla puusto on päässyt kasvamaan liian tiheäksi.

Kouralla voidaan katkaista enimmillään noin 20 senttimetrin vahvuisia runkoja. Tätä suuremmat puut Soidinmäki katkaisee tarvittaessa sahalla.

Vesakoista kotimaista energiaa

Soidinmäki pitää peltojen ja teiden reunojen raivaamista tärkeänä paitsi alueiden siistimisen myös energiapuun hyödyntämisen kannalta. Vesakoihin kasvanut puusto on kotimaista energiaa, joka kannattaa hänen mielestään ottaa talteen sen sijaan, että se jäisi hyödyntämättä.

Maanomistajan kannalta tärkeää on myös raivauksen jälkeinen siisteys. Energiakouralla kaadettu puusto kerätään ja niputetaan siisteihin kasoihin, joista se kuljetetaan pois hyötykäyttöön. Näin risut eivät jää maanomistajan huoleksi.

Raivaustöitä voidaan tehdä erilaisissa sääolosuhteissa, eikä työskentely rajoitu pelkästään kesäkauteen. Energiakouralla voidaan työskennellä käytännössä ympäri vuoden, kunhan lunta ei ole niin paljon, että se haittaa työntekoa.

Soidinmäen asiakkaina on ollut niin yksityisiä maanomistajia kuin esimerkiksi Alajärven kaupunki. Raivauspalveluja hän tarjoaa Soinin lisäksi Alajärven ja Lehtimäen alueilla.

MAINOS

Myrskypuutkin saadaan pois metsästä

Energiapuun raivauksen ohella Soidinmäki muistuttaa metsänomistajia myös metsiin mahdollisesti jääneistä myrskypuista. Niiden poistamiseen hänellä on käytössään vinssi, jonka avulla kaatuneita runkoja voidaan vetää pois metsästä jopa sadan metrin etäisyydeltä.

Vinssin ansiosta traktorilla ei tarvitse päästä aivan kaatuneen puun luokse, vaan runko voidaan vetää kauempaakin sopivaan paikkaan.

Näin raskasta kalustoa ei tarvitse viedä syvemmälle metsään, vaan puun luokse tarvitsee mennä ainoastaan vinssin köyden kanssa.

Tuula Jokiaho

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät