Alajärven Ankkurit ja tamperelainen Manse PP kohtasivat sunnuntaina Saltex Areenalla. Joukkueet olivat vastakkain myös hieman yli viikko sitten Alajärvellä, jolloin Manse vei voiton kotiutuslyöntikilpailun jälkeen. Tällä kertaa tamperelaiset olivat vahvempia suoraan kahdessa jaksossa lukemin 0–2 (2–4, 0–2).
Ottelu oli kokonaisuudessaan tasainen. Kolmostilanteet kirjattiin Ankkureille 16–18, mutta ratkaisuhetkillä vierasjoukkue onnistui tehokkaammin.
Ankkurit sai otteluun unelma-alun. Heti ensimmäisessä sisävuorossa Mikael Penninkangas onnistui kotiutuksessaan ja vei isännät 1–0-johtoon. Mansen ensimmäinen sisävuoro näytti jo päättyvän ilman juoksuja, mutta etutilanteessa Aapo Komulaisen kumura pomppasi kopparin yli ja toi vieraille tasoituksen.
Myös Ankkurien toinen sisävuoro käynnistyi lupaavasti, kun joukkue rakensi palottoman ajotilanteen. Juoksuja ei kuitenkaan syntynyt. Manse puolestaan käytti omat paikkansa tehokkaasti ja siirtyi 1–2-johtoon Tino Heikkilän takakentän läpilyönnillä, jolla etenijä kiersi kotiin suoraan kakkospesältä.
Kolmannessa vuorossa Ankkurien sisäpeli takkuili ja kolme paloa syntyi nopeasti. Manse jatkoi vahvaa sisäpelaamistaan, rakensi useita tilanteita ja kasvatti johtoaan kahdella juoksulla. Juoksuista vastasivat Antti Korhonen hienolla koukkunäpillä sekä Juuso Myllyniemi kumurallaan.
Ensimmäisen jakson ratkaisevaan vuoroon Ankkurit lähti neljän juoksun takamatkalta. Isännät saivat aikaan vain yhden kavennuksen, kun Atte Kuosmanen löi juoksun kakkosjatkeelle suunnatulla kumuralla. Jakso kirjattiin Manselle lukemin 2–4.
Toisen jakson alku oli tarkkaa peliä eikä avausvuoroparissa nähty juoksuja. Mansella oli omat mahdollisuutensa, mutta Ankkurit puolusti takatilanteet hyvin. Kotijoukkue ei puolestaan onnistunut rakentamaan kolmostilanteita.
Myös toinen vuoropari jäi juoksuttomaksi. Manselle syntyi yksi hyvä paikka ja Ankkureille useampia, mutta kotiutusyritykset jäivät tehottomiksi ja tilanteeksi säilyi 0–0.
Jakson avausjuoksut nähtiin kolmannessa vuorossa. Aapo Komulainen iski kovan kumuran takaa keskeltä läpi kunnarin arvoisesti ja vei Mansen johtoon. Hetkeä myöhemmin Jukka-Pekka Vainionpää kasvatti eron kahteen juoksuun, ja lukemat 0–2 säilyivät myös Ankkurien sisävuoron jälkeen.
Ratkaisevassa neljännessä vuorossa Ankkureilla oli vielä mahdollisuus nousta mukaan peliin palottoman ajotilanteen turvin. Tilanne kuitenkin kuivui nopeasti kasaan, eikä juoksuja syntynyt. Näin ottelun voitto matkasi Tampereelle jaksoin 0–2 (2–4, 0–2).


