Ojansivu Valkealammen ykkönen

Valkealammen ensilumenhiihdot käytiin tapaninpäivänä loisto-olosuhteissa. Lehtimäen Jyskeen järjestämissä kisoissa miesten nopeinta vauhtia piti Jämin jänteen Antti Ojansivu.

Tulokset:

M10 1 km V: 1. Antto-Ville Heinonen Keuruun Kisailijat 5.29,1, 2. Niilo Kauppi Kyrön Voima 5.31,6, 3. Eeli Levanen Lahden Hiihtoseura 5.54,5, 4. Paavo Frusti Ylistaron Kilpa-Veljet 6.35,1, 5. Asser Koivisto Evijärven Urheilijat 7.28,2.

N10 1 km V: 1. Peppi Leppälä Reisjärven Pilke 4.50,4, 2. Inka Lakanen Perhon Kiri 5.16,9, 3. Aida Koivisto Evijärven Urheilijat 5.20,4, 4. Emma Korhonen IF Femman 5.21,5, 5. Ellinor Halonen Närpes Kraft Skidförening 5.33,8, 6. Noora Harju Ilmajoen Kisailijat 5.38,0, 7. Venla Koivula Laihian Luja 5.48,8, 8. Johanna Häggkvist Närpes Kraft Skidförening 6.06,9, 9. Jenny Aalto Vaasan Hiihtäjät 6.16,1, 10. Serafiina Karjanlahti Ilmajoen Kisailijat 6.19,5, 11. Sari Rantoja Alavuden Urheilijat 6.26,1, 12. Anni Ylinen Alavuden Urheilijat 6.46,4.

M12 2 km V: 1. Atte Kortehisto Seinäjoen Hiihtoseura 5.50,1, 2. Pekka Frusti Ylistaron Kilpa-Veljet 6.06,5, 3. Jere Harju Ilmajoen Kisailijat 6.11,0, 4. Aaron Häggman Vörå IF 6.16,8, 5. Veeti Kortehisto Seinäjoen Hiihtoseura 6.22,9, 6. Pekka Kinnari Ylistaron Kilpa-Veljet 6.45,4, 7. Santeri Kortejärvi Borgå Akilles 6.45,6, 8. Heikki Lehtelä Alajärven Ankkurit 6.47,0, 9. Hannes Nurminen Jämsänkosken Ilves 6.49,9, 10. Kalle Kauppi Kyrön Voima 6.53,2, 11. Atte Panttila Teuvan Rivakka 7.02,7, 12. Jacob Smeds Oravais IF 7.21,4, 13. Saku Jaakkola Isojoen Urheilijat 7.27,5.

N12 2 km V: 1. Fanny Kukonlehto Valkeakosken Haka 5.39,9, 2. Varpu-Sofia Heinonen Keuruun Kisailijat 6.28,9, 3. Frida Häggkvist Närpes Kraft Skidförening 6.47,1, 4. Enni Levanen Lahden Hiihtoseura 6.53,2, 5. Milla Kalliokoski Ilmajoen Kisailijat 6.56,1, 6. Sofia Karjanlahti Ilmajoen Kisailijat 7.05,7, 7. Lilja Lehtelä Alajärven Ankkurit 7.06,4, 8. Selma Vuorinen Ilmajoen Kisailijat 7.16,1, 9. Mimi Nybacka Vähänkyrön Viesti 7.43,0, 10. Helka Laitila Seinäjoen Hiihtoseura 7.51,6, 11. Marika Rantoja Alavuden Urheilijat 8.18,8, 12. Maija Ahonen Ilmajoen Kisailijat 8.25,5.

N14 3 km V: 1. Ella Levanen Lahden Hiihtoseura 8.12,8, 2. Josefine Sjöstrand Malax IF 8.19,1, 3. Marjaana Jussila Honkajoen Seudun Urheilijat 8.32,4, 4. Aliina Vuorela Ylistaron Kilpa-Veljet 8.49,6, 5. Heidi Hanka Jalasjärven Jalas 8.50,7, 6. Anna Rask Pargas IF 9.00,8, 7. Nicole Sten Närpes Kraft Skidförening 9.07,7, 8. Neea Rintala Kortesjärven Järvi-Veikot 9.12,4, 9. Tuuli Raunio Kyrön Voima 9.25,2, 10. Nelli Harju Ilmajoen Kisailijat 9.39,5, 11. Wilma Back Malax IF 11.09,2.

M14 3 km V: 1. Jarkko Rantoja Seinäjoen Hiihtoseura 7.40,4, 2. Juho Syrjäläinen Kankaanpään Urheilijat 8.02,1, 3. Petteri Mattila Kauhajoen Karhu 8.07,1, 4. Eetu Lakanen Perhon Kiri 8.11,2, 5. Ville Nisula Teuvan Rivakka 8.11,3, 6. Paulus Mehtonen Ähtärin Urheilijat 8.11,8, 7. Ville Muhonen Ähtärin Urheilijat 8.15,7, 8. Alexander Ståhlberg Vörå IF 8.22,5 , 9. Atte Mäkelä Seinäjoen Hiihtoseura 8.23,0, 10. Pauli Frusti Ylistaron Kilpa-Veljet 8.25,4, 11. Santeri Karppinen Vaasan Hiihtäjät 8.32,0, 12. Jimi Aalto Vaasan Hiihtäjät 8.36,9, 13. Eemeli Rinta-Koski Kyrön Voima 8.58,5, 14. Sauli Keskitalo Kyrön Voima 9.09,4.

M16 5 km V: 1. Johannes Vuorela Ylistaron Kilpa-Veljet14.53,7, 2. Alexander Kansa Malax IF 14.59,2, 3. Tomi Kyrönlahti Laukaan Urheilijat 15.02,5, 4. Santtu Panttila Teuvan Rivakka 15.07,4, 5. Joonas Leppä Kuoreveden Kärki 15.17,3, 6. Matias Mehtonen Ähtärin Urheilijat 15.42,8, 7. Markus Malmberg Jämsänkosken Ilves 15.46,7, 8. Emil Nyby Malax IF 15.46,8.

N16 5 km V: 1. Hilda Kukonlehto Valkeakosken Haka 16.05,8, 2. Linnea Halonen Närpes Kraft Skidförening 16.12,5, 3. Noora Kupari Seinäjoen Hiihtoseura 16.45,5, 4. Josefiina Latvanen Viialan Viri 16.47,6, 5. Amanda Strandvall IF Minken16.56,6, 6. Anni-Sofia Ankkuri Seinäjoen Hiihtoseura 16.56,9, 7. Sarita Nieminen Viialan Viri17.52,9, 8. Saana Vuolle Seinäjoen Hiihtoseura 17.55,8, 9. Tiina Mäki-Panula Seinäjoen Hiihtoseura 17.57,8, 10. Siiri Kortejärvi Borgå Akilles 18.04,8, 11. Nella Keskinen Vähänkyrön Viesti 18.11,7, 12. Inka Nurminen Jämsänkosken Ilves 18.21,3, 13. Veera Juurakko Alavuden Urheilijat 19.14,9, 14. Eveliina Ala-Ikkelä Kyrön Voima 19.20,2, 15. Riina Hakala Kuoreveden Kärki 19.30,3, 16. Anniina Majapuro Vähänkyrön Viesti 19.50,7.

N18 5 km V: 1. Julia Haukilehto Järviseudun Hiihtoseura 15.51,5, 2. Milla Rajala Järviseudun Hiihtoseura 15.54,0, 3. Oona Eerola Järviseudun Hiihtoseura 16.42,7, 4. Laura Talvitie Ilmajoen Kisailijat 16.53,8, 5. Jenni Talvitie Ilmajoen Kisailijat 17.21,2, 6. Rita Rajala Noormarkun Nopsa 17.35,0, 7. Sanna Koskela Ilmajoen Kisailijat 18.20,9, 8. Noora Hakala Lapuan Virkiä 18.44,0.

N20 5 km V: 1. Emilia Myllykoski Noormarkun Nopsa 15.24,1, 2. Karoliina Ukskoski Perhon Kiri 15.40,3, 3. Senni Vuolle Seinäjoen Hiihtoseura 15.40,4, 4. Petra Viirumäki Järviseudun Hiihtoseura 15.41,1, 5. Roosa Marjaniemi Noormarkun Nopsa 16.52,4, 6. Sonja Julkunen Tampereen Pyrintö 16.56,5.

NYL 5 km V: 1. Sini Alusniemi Huhtasuon Hiihto 2000 14.25,2, 2. Hennariikka Rahkola Jämin Jänne 14.30,7, 3. Annukka Siltakorpi Kurikan Ryhti 14.55,7, 4. Maarit Korpi Teuvan Rivakka 15.09,4, 5. Jennifer Antell IF Femman 15.23,3, 6. Marie Sippus Vörå IF 15.40,0, 7. Anni Keisanen Lehtimäen Jyske 15.41,8, 8. Josefin Sandvik IF Brahe 15.43,5, 9. Heidi Lindfors Vaasan Hiihtäjät 15.45,3, 10. Riikka Varjus Huhtasuon Hiihto 2000 15.55,9, 11. Maria Mikkonen Kuusamon Erä-Veikot 16.12,7, 12. Tiina Autio Ounasvaaran Hiihtoseura16.24,3, 13. Lotta Tuominen Seinäjoen Hiihtoseura 16.49,6, 14. Riikka Mansikkaviita Jalasjärven Jalas 17.11,3, 15. Jessica Strandholm Vörå IF 17.27,2, 16. Annika Sjöström IF Brahe 17.35,1.

N35 5 km V: 1. Maria Viitahalme Lielahden Kipinä 16.59,0.

N45 5 km V: 1. Kristiina Rajasaari Alavuden Urheilijat 18.27,0.

M45 5 km V: 1. Jouko Vaali Virtain Urheilijat 13.52,7, 2. Arto Hakala Lempäälän Kisa 14.09,1, 3. Markku Mäkelä Virtain Urheilijat 14.32,0, 4. Petri Kurunmäki Seinäjoen Hiihtoseura 14.37,8, 5. Timo Vetämäjärvi Alavuden Urheilijat 14.47,1, 6. Asko Sippola Kuortaneen Kunto 14.48,7, 7. Marko Viitahalme Lielahden Kipinä 15.46,2.

M55 5 km V: 1. Mikko Kinnunen Kaustisen Pohjan-Veikot 16.15,6, 2. Antti Karjanlahti Lehtimäen Jyske 17.55,3.

M18 10 km V: 1. Eero Aittolampi Ähtärin Urheilijat 27.50,0, 2. Juho Lakanen Perhon Kiri 28.20,6, 3. Valtteri Markkila Vaasan Hiihtäjät 28.27,8, 4. Oskari Raussi Kuoreveden Kärki 29.31,9, 5. Joona Nisula Teuvan Rivakka 30.57,5.

M20 10 km V: 1. Juho Muhonen Ähtärin Urheilijat 27.54,6, 2. Roope Minkkinen Huhtasuon Hiihto 2000 29.00,7, 3. Juuso Kivilähde Noormarkun Nopsa 29.55,7, 4. Henri Koivisto Jämin Jänne 30.01,2.

MYL 10 km V: 1. Antti Ojansivu Jämin Jänne 25.49,5, 2. Sami Lähdemäki Saarijärven Pullistus 26.05,6, 3. Jari Mäkelä Ilmajoen Kisailijat 26.07,6, 4. Henri Jelonen Jämsänkosken Ilves 27.16,8, 5. Topi Kuorelahti Äänekosken Huima 27.17,4, 6. Timo Mantere Ilmajoen Kisailijat 27.23,7, 7. Ville Tuukkanen Huhtasuon Hiihto 2000 27.34,3, 8. Jani Rintala Alajärven Ankkurit 27.39,5, 9. Joonas Kantoniemi Ähtärin Urheilijat 27.51,0, 10. Johannes Leppänen Joensuun Kataja 28.08,1, 11. Viljam Knif IK Kronan 28.08,8, 12. Ville Sampolahti Noormarkun Nopsa 28.14,1, 13. Antti Kartano Kyrön Voima 28.30,2, 14. Tobias Nybäck IF Minken 29.15,2, 15. Mika Lammi Kauhajoen Karhu 29.20,6, 16. Taneli Autio Ähtärin Urheilijat 29.33,7, 17. Petja Jantunen Seinäjoen Hiihtoseura 30.02,1, 18. Mika Mäenpää Vaasan Hiihtäjät 30.18,2, 19. Sören Östman IK Falken 32.01,5, 20. Markus Pörsti Noormarkun Nopsa 33.56,9.

M35 10 km V: 1. Tommy Haglund IK Falken 29.40,2, 2. Miikka Raivio Virtain Urheilijat 30.05,2, 3. Joni Lammi Vantaan Hiihtoseura 32.01,0, 4. Per-Anders Forsman Vörå IF 35.09,5.