Eskareiden 600 metrin lähtöviivalla odotetaan jännityksellä starttia.

Kangastie, Klemola ja Olli kolmoismestareiksi koululaiskisoissa Lappajärvellä

Lappajärven koululaiskisat urheiltiin Nissin Stadionilla. Kolmoismestaruuden saavuttivat yhteiskoulun (YK) Olivia Kangastie, Juha Klemola ja Perttu Olli.

Tärkeintä kisoissa oli kuitenkin liikunnan ilo ja reilu urheiluhenki, minkä osoituksena Keijo Väkeväisen starttipistooli paukahti vain kerran varaslähdön merkiksi.

Ilahduttavan kovia aikoja pitkillä juoksumatkoilla tekivät sarjoissaan mm. Rantakankaan (RA) Liina Viinamäki ja yhteiskoulun Vilma Viinamäki. Vanhimpien keihäänheiton voittivat Länsirannan (LÄ) Heta Puro ja Jaakko Tenhunen (YK) hyvillä tuloksilla.

Pikamatkoilla käytiin rajuja kamppailuita esimerkiksi eka-tokaluokkalaisissa, jossa Jesse Vesanen kukisti niukasti Eevert Väkeväisen.

Kisajärjestelyt onnistuivat jälleen mainiosti, olihan mukana Lehtiniemen ja Männikön kaltaisia veteraaniopettajia ja maalituomarina toimi itse mestarijuoksija Juha Pyy. Koululaisten päivän kruunasivat auringonpaiste sekä retkieväinä tarjotut makkarat ja sämpylät.

Moni lapsi sai kisoista kipinän yleisurheiluun päättäen vakaasti rupeavansa harjoittelemaan kotitanhuvilla kesäloman aikana. Eniten osallistujia (32) oli eka-tokaluokan poikien pallonheitossa, tuloksiin on poimittu vain kärkinelikkö.

Tulokset tytöt:

T6 40m: 1. Anni Puro LÄ 8,38 & 1. Vilma Viinamäki YK 8,38, 3. Tinja Osmonen YK 8,91, 4. Silja Saari YK 9,42.
T6 600m: 1. Vilma Viinamäki YK 2.48, 2. Tinja Osmonen YK 3.10, 3. Inka Vesala RA 3.47, 4. Peppi Lehtonen YK 4.20.
T6 Pallo: 1. Anni Puro LÄ 15,29, 2. Tinja Osmonen YK 12,26, 3. Silja Saari YK 9,52, 4. Iina Hernesniemi YK 7,43.
T8 40m: 1. Eneli Fjodorov RA 7,66, 2. Liina Viinamäki RA 7,85, 3. Aava Väkeväinen YK 7,87, 4. Pihla Etelämäki YK 8,01.
T8 600m: 1. Liina Viinamäki RA 2.26, 2. Noora Korkea-aho YK 2.37, 3. Eneli Fjodorov RA 2.38, 3. Aava Väkeväinen YK 2.38.
T8 Pallo: 1. Aava Väkeväinen YK 14,64, 2. Jenna Saarikoski YK 13,00, 3. Eneli Fjodorov RA 12,91, 4. Siiri Korri YK 12,66.
T10 600m: 1. Aliisa Viinamäki RA 2.21, 2. Petra Väkeväinen YK 2.23, 3. Edit Jokitalo YK 2.24, 4. Minea Kivinen YK 2.26.
T10 60m: 1. Petra Väkeväinen YK 9,44, 2. Alisa Viinamäki RA 9,51, 3. Edit Jokitalo YK 10,05, 4. Minea Kivinen YK 10,26.
T10 Korkeus: 1. Edit Jokitalo YK 110, 2. Roosa Luoma YK 110, 3. Aliisa Viinamäki RA 110, 4. Petra Väkeväinen YK 110.
T12 100m: 1. Olivia Kangastie YK 14,15, 2. Tiia Kangastie LÄ 15,23, 3. Nea Keskinen LÄ 15,71, 4. Heta Puro LÄ 15,74.
T12 600m: 1. Olivia Kangastie YK 2.03, 2. Salla Viinamäki RA 2.05, 3. Eveliina Oksa YK 2.09, 4. Viivi Oksa YK 2.10.
T12 Keihäs: 1. Heta Puro LÄ 29,93, 2. Tiia Kangastie LÄ 18,79, 3. Olivia Kangastie YK 17,12, 4. Aliisa Harju YK 15,65.
T12 Pituus: 1. Olivia Kangastie YK 421, 2. Tiia Kangastie LÄ 381, 3. Salla Viinamäki Ra 380, 4. Aino Lamminen RA 375.

Tulokset pojat:

P6 40m: 1. Viljami Övermark YK 8,34, 2. Luukas Kari RA 9,29, 2. Joni Saarikoski YK 9,29, 4. Jaakko Tyynelä YK 9,35.
P6 600m: 1. Jaakko Tyynelä YK 2.49, 2. Konsta Turpeinen RA 2.53, 3. Leo Pouttu YK 3.01, 4. Mikael Lammi YK 3.25.
P6 Pallo: 1. Luukas Kari RA 12,78, 2. Viljami Övermark YK 12,32, 3. Konsta Turpeinen RA 12,21, 4. Joni Saarikoski YK 9,80.
P8 40m: 1. Jesse Vesanen YK 7,45, 2. Eevert Väkeväinen YK 7,55, 3. Johannes Kujala RA 7,69, 4. Oliver Pakulla YK 7,76.
P8 600m: 1. Eevert Väkeväinen YK 2.15, 2. Johjannes Kujala RA 2.29, 3.Oliver Pakulla YK 2.32, 4. Elias Luoma LÄ 2.35.
P8 Pallo: 1. Viljami Olli YK 25,63, 2. Elias Luoma LÄ 24,00, 3. Eevert Väkeväinen YK 22,10, 4. Valtteri Myllykoski YK 21,80.
P10 600m: 1. Juha Klemola YK 2.09, 2. Elias Kangastie YK 2.11, 3. Matti Tenhunen YK 2.12, 4. Veeti Mäkelä YK 2.28.
P10 60m: 1. Juha Klemola YK 9,34, 2. Matti Tenhunen YK 9,75, 3. Joni Nahkala YK 9,95, 4. Elias Kangastie YK 10,21.
P10 Korkeus: 1. Juha Klemola YK 115, 2. Valtteri Olli YK 110, 3. Joni Nahkala YK 110, 4. Väinö Turpeinen RA 105.
P10 Kuula: 1. Matti Tenhunen YK 7,63, 2. Valtteri Olli YK 7,40, 3. Panu Alalantela LÄ 6,48, 4. Juha Klemola YK 6,28.
P12 100m: 1. Perttu Olli YK 14,57, 2. Henrik Nylund YK 14,77, 3. Viljami Turpeinen Ra 15,29, 4. Jaakko Tenhunen YK 15,49.
P12 600m: 1. Perttu Olli YK 1.59, 2. Aleksi Savola YK 2.00, 3. Viljami Turpeinen Ra 2.01, 4. Jaakko Tenhunen YK 2.05.
P12 Keihäs: 1. Jaakko Tenhunen YK 34,06, 2. Niklas Mietala YK 30,78, 3. Perttu Olli YK 27,10, 4. Aleksi Savola YK 21,35.
P12 Pituus: 1. Perttu Olli YK 442, 2. Henrik Nylund YK 408, 3. Jaakko Tenhunen YK 389, 4. Oskari Klemola YK 340.

T. Tyynelä