2.3 C
Alajärvi
torstai 25.4.2024
MAINOS

Ankkureilla ennätysaikainen harjoituskauden avaus

Vaikka superpesiskesän 2015 päättymisestä on aikaa vain reilu kuukausi, aloitti Alajärven Ankkureiden superpesismiehistö valmistautumisen tulevaan kauteen jo perjantaina yhteisellä viikonloppuleirillä.

Ankkureiden pelinjohdossa myös tulevalla kaudella jatkava Matti Iivarisen mukaan seuran edustusjoukkue ei liene koskaan aiemmin aloittanut yhteisharjoituksiaan lokakuussa.

MAINOS

Iivarinen kertoi superpesismiehistön harjoitusrinkiin kuuluvan yhteensä kahdeksantoista sopimuspelaajaa, jonka ohella harjoituksiin osallistuu seuran lähinnä A-poikaikäisistä junioreista koostuva haastajaryhmä.

Uusina pelaajina ykkösjoukkueeseen ovat liittyneet viimeksi Koskenkorvan Urheilijoiden superpesisjoukkueessa pelannut ja nyt kasvattajaseuraansa paluun tekevä Tuomas Tallbacka, Rami Mäkinen Ulvilan Pesä-Veikoista sekä Manu Haukkala ja Juuso Keski-Koukkari Vähänkyrön Viestistä.

– Haastajaryhmällä on tärkeä rooli erityisesti viikolla tapahtuvissa harjoituksissa, sillä osa edustusjoukkueen pelaajista asuu kaukana Alajärveltä eivätkä näin pysty osallistumaan kuin viikonloppuleirityksiin, totesi Iivarinen.

Haastajaryhmän lisäksi tehovalmennuksen piirissä seuralla on junioripäällikkö Tero Tuomelan johdolla harjoitteleva, C-poikaikäisistä koostuva ”pikkuhaastajaryhmä”, joka saatetaan muutaman kerran vuodessa päästää mukaan jopa edustuksen yhteisiin leiriviikonloppuihin.

– Pikkuhaastajien harjoituskausi käynnistyi melkeinpä heti kesän pelien jälkeen. Näin vältetään turhan pitkä siirtymäkausi ennen sisäharjoittelukauden alkua, kertoi Iivarinen.

Edustusjoukkueen harjoittelu painottuu Iivarisen mukaan lähimmät viikot kuntopohjan luomiseen.

– Urheiluhallin remontin takia pääsemme tekemään lajitreeniä vasta 3-4 viikon kuluttua.

Ankkureiden valmennus jatkaa entisessä kokoonpanossa. Matti Iivarinen, Toni Nevantakanen ja Keijo Pesu muodostavat pelinjohtokolmikon ja Antti Haapakoski vastaa edustusjoukkueen sekä haastajaryhmän sekä Tero Tuomela junioreiden valmennuksesta. Joukkueen johtajana jatkaa Jari Juuti.

Paavolan ala-asteen ruokalassa tapahtuneen harjoituskauden avaustilaisuuden jälkeen superpesismiehistö pienempiä haastajiaan myöten suuntasi Antti Haapakosken vetämiin yhteisiin juoksuharjoituksiin pururadalle.

Lasse Mansikka-aho

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät