Levijoella nappulat hiihtivät komealla joukolla!

Hiihtokilpailutuloksia

Järvi-Pohjanmaalla on komeaa maaliskuuta vietetty lukuisten hiihtotapahtumien merkeissä!

Nappulat hiihtivät Levijoella

Levijoen nuorisoseuran nappulahiihdot sivakoitiin 6.3.
Tulokset:
Tytöt 2011 (150m) :1. Mette- Miina Keski-Levijoki 0.48 ,2. Loviisa Kantonen 1.03 ,3. Riia-Miila Rantakangas 1.03. Pojat 2011 (150 m) : 1. Veeti Isokangas 1.11, 2. Johannes Takala 1.21, 3. Tuukka Hemminki 1.33.
Tytöt 2010 ( 400m): 1. Saana Hemminki 8.15. Pojat 2010 (400m): 1. Niilo Keltikangas 3.28, 2. Ilmari Levijoki 3.33.
Tytöt 2009 (400m): 1. Laura Kantonen 3.10, 2. Laura Vuorela 6.57. Tytöt 2008 (1 km) : 1. Mirella Nygård 4.01, 2. Rose- Moona Rantakangas 5.59, 3. Viola Takala 6.45, 4. Emmi Kantonen 8.58.
Pojat 2008 (1km): 1. Jesse Mäntyniemi 4.46.
Tytöt 2007 ( 1km): 1. Katariina Leppäaho 3.58, 2. Sara Vuorela 5.00. Pojat 2007 (1 km): 1. Elias Kytölä 4.15 2. Niilo Isokangas 4.31.
Tytöt 2006 (1km): 1. Ilona Takala 7.36. Pojat 2006 (1km) 1. Ville Isokangas 3.47, 2. Juuso Mäntyniemi 3.49, 3. Roni-Matti Rantakangas 4.03,4. Atte Aalto 7.47.
Tytöt 2005 (2km): 1. Julia Kytölä 8.20. Pojat 2005 (2 km): 1. Matias Palmu 7.32, 2. Ville-Veikko Keski- Levijoki 9.02.
Pojat 2003 (2km) 1. Roni Nygård 7.41.

OP-cupia Lehtimäellä

Lehtimäen Jyskeen ja Lehtimäen Osuuspankin järjestämät OP-Cup on käyty Valkealammen laduilla.

OP-Cupin 3. osakilpailu, tuloksia:

Pojat 6 vuotta 0.3 km V 1)Sami Levelä 2.17,1, 2)Sampo Sammalisto +0.33,7, 3)Toivo Ahopelto +4.48,4. Tytöt 6 vuotta 0.3 km V 1)Aliisa Koskinen 1.20,0, 2)Pihla Mäki +0.41,6, 3)Milja Hauta-aho +2.32,1, 4)Helmi Ahopelto +8.10,7.
Pojat 4 vuotta 0.3 km V 1)Leevi Siltala 9.31,4.
Pojat 8 vuotta 0.7 km V 1)Ilmari Saari 3.09,2, 2)Henri Ahopelto +2.31,0, 3)Jimi Kirsilä +4.38,6. Tytöt 8 vuotta 0.7 km V 1) Minttu Saari 2.47,6, 2)Viola Jokiaho +0.11,5, 3)Johanna Ojala +0.15,9, 4)Saima Kallioniemi +0.19,9, 5)Venla Mäki +0.35,6, 6)Milla Raiski +1.25,8, 7)Rebekka Hauta-aho +1.55,4, 8)Jemina Kirsilä +2.49,6, 9)Malla Ritala +4.01,9, 10)Lulu Kärki +4.11,1.
Pojat 10 vuotta 0.7 km V 1)Topias Koskinen 2.43,5, 2)Elias Kytölä +0.13,7, 3)Joel Kärki +1.12,5, 4)Mico Tikkamäki +1.42,1, 5)Sakari Sammalisto +2.01,4. Tytöt 10 vuotta 0.7 km V 1)Ilona Yltiö 2.35,3, 2)Jennika Ojala +0.05,2, 3)Sini Sammalisto +0.07,1, 4)Ella Kankaanpää +0.10,9, 5)Veera Siltala +0.16,0, 6)Katariina Leppäaho +0.21,6, 7)Viivi Siltala +0.37,4, 8)Minttu Haarala +0.59,3, 9)Laura Jokiaho +1.13,8, 10)Ella Rantala +1.25,2, 11)Henna Rantakangas +1.36,9.
Tytöt 12 vuotta 1.2 km V 1)Roosa Nuolikoski 4.07,1, 2)Julia Kytölä +0.32,4.

OP-Cupin 4. osakilpailu, tuloksia:

Pojat 6 vuotta 0.3 km V: 1)Sami Levelä 1.58,8, 2)Sampo Sammalisto +0.19,8, 3)Elias Kiminki +0.21,1, 4)Toivo Ahopelto +3.44,9. Tytöt 6 vuotta 0.3 km V: 1)Aliisa Koskinen 1.10,7, 2)Pihla Mäki +0.54,0, 3)Milja Hauta-aho +2.14,2, 4)Helmi Ahopelto +4.28,8.
Pojat 4 vuotta 0.3 km V: 1)Leevi Siltala 10.35,9.
Pojat 8 vuotta 0.7 km V: 1)Henri Ahopelto 5.14,5, 2)Aatu Rantakangas +0.22,8, 3)Eemeli Rantala +0.44,2. Tytöt 8 vuotta 0.7 km: V 1)Minttu Saari 2.42,0, 2)Venla Mäki +0.12,2, 3)Saima Kallioniemi +0.14,0, 4)Viola Jokiaho +0.17,2, 5)Rebekka Hauta-aho +0.56,9, 6)Milla Raiski +1.11,6.
Pojat 10 vuotta 0.7 km V: 1)Topias Koskinen 2.43,2, 2)Sakari Sammalisto +0.41,1, 3)Aleksi Rantakangas +0.59,4, 4)Joel Kärki +1.06,0, 5)Mico Tikkamäki +1.17,9. Tytöt 10 vuotta 0.7 km V: 1) Ilona Yltiö 2.22,4, 2)Ella Kankaanpää +0.14,8, 2)Sini Sammalisto +0.14,8, 4)Veera Siltala +0.24,1, 5)Viivi Siltala +0.30,2, 6)Laura Jokiaho +0.45,9, 7)Henna Rantakangas +1.07,5, 8)Ella Rantala +1.16,2, 9)Aino Lång +2.19,0.
Tytöt 12 vuotta 1.2 km V: 1)Miia Koivulampi 5.17,3.

Op-Cupin lopputulokset

Pojat 4 vuotta: 1: Leevi Siltala 22.
Pojat 6 vuotta: 1. Sami Levelä 33, 2. Sampo Sammalisto 27, 3. Toivo Ahopelto 24, 4. Elias Kiminki 19.
Tytöt 6 vuotta: 1. Pihla Mäki 27, 2. Milja Hauta-aho 27, 3. Aliisa Koskinen 22, 4. Helmi Ahopelto 21, 5. Reetta Hautala 11, 6. Anniina Löytömäki 8.
Pojat 8 vuotta: 1. Henri Ahopelto 33, 2. Aatu Rantakangas 27, 3. Jimi Kirsilä 24, 4. Ilmari Saari 11, 5. Eemeli Rantala 8.
Tytöt 8 vuotta. 1. Viola Jokiaho 31, 2. Saima Kallioniemi 26, 3. Minttu Saari 22, 3. Venla Mäki 22, 5. Rebekka Hauta-aho 18, 6. Milla Raiski 17, 7. Malla Ritala 11, 8. Jemina Kirsilä 10, 9. Siiri Hautala 8, 9. Johanna Ojala 8, 11. Pinja Viinikka 6, 12. Maaria Muukkonen 1, 12. Lulu Kärki 1.
Pojat 10 vuotta: 1. Elias Kytölä 31, 2. Sakari Sammalisto 27, 3. Aleksi Rantakangas 24, 4. Topias Koskinen 22, 5. Joel Kärki 15, 6. Mico Tikkamäki 13, 7. Tuomas Muukkonen 7.
Tytöt 10 vuotta: 1. Ilona Yltiö 31, 2. Ella Kankaanpää 27, 3. Sini Sammalisto 23, 4. Laura Jokiaho 22, 5. Katariina Leppäaho 21, 6. Henna Rantakangas 17, 7. Veera Siltala 13, 8. Minttu Haarala 11, 9. Viivi Siltala 10, 10. Jennika Ojala 9, 11. Ella Rantala 8, 12. Aino Lång 2.
Pojat 12 vuotta: 1: Heikki Lehtelä 11.
Tytöt 12 vuotta: 1. Miia Koivulampi 27, 1. Julia Kytölä 27, 3. Roosa Nuolikoski 22, 4. Lilja Lehtelä 11.

Lehtelän sisarukset vauhdissa Valkealammella

Alajärven alakoulujen hiihtokisat pidettiin Lehtimäen Valkealammen lumisilla laduilla. Ilmoittautuneita kilpailijoita oli 230.

Kovinta ja ylivoimaisinta vauhtia sarjoissaan pitivät Lehtelän sisarukset Lilja ja Lauri.

Tuloksia

10/sarja: Pojat 1. luokka 0.7 km P: 1)Jonatan Seppälä Paav 3.34,5, 2)Jesse Mäntyniemi Paav +0.21,7, 3)Joona Herrala Paav +0.29,6, 4)Juhana Sillanpää Luom-aho +0.34,0, 5)Topias Peräsalo Paav +0.34,7, 6)Julius Pakka Paav +0.37,8, 7)Reeti Hirsimäki Paav +0.39,1, 8)Luukas Katajamäki Hoisk +0.52,9, 9) Nestori Heikkilä Uusik +0.53,6, 10)Jimi Lampinen Taim +1.02,5.
Tytöt 1. luokka 0.7 km P: 1)Mirella Nygård Paav 3.20,7, 2)Aliisa Hosionaho Paav +0.31,4, 3)Emilia Salo Paav +0.36,0, 4)Rebekka Hauta-aho Taim +0.41,4, 5)Emma Heikkilä Paav +0.51,7, 6)Petra Turja Paav +0.52,0, 7)Senja Valkonen Hoisk +0.55,7, 8)Sanja Hosionaho Paav +1.08,2, 9)Evilda Haapa-aho Myll +1.26,8, 10)Janina Kangastie Hoisk +1.30,7.
Pojat 2. luokka 0.7 km P: 1)Elias Kytölä Paav 3.28,7, 2)Ossi Ranta Hoisk +0.10,6, 3)Sakari Sammalisto Taim +0.15,1, 4)Saku Turja Paav +0.17,5, 5)Jimi Mattinen Taim +0.20,4, 6)Artturi Kytölä Paav +0.26,5, 7)Niilo Isokangas Alak +0.27,6, 8)Jonah Saarela Myll +0.31,7, 9)Jere Alanko Uusik +0.32,3, 10)Joel Kärki Taim +0.32,8.
Tytöt 2. luokka 0.7 km P. 1)Katariina Leppäaho Paav 3.17,6, 2)Henna Rantakangas Taim +0.20,6, 3)Fanni Rentola Paav +0.40,0, 4)Mira Peltola Alak +0.45,3, 5)Viivi Petäjämäki Paav +0.54,6, 6)Emilia Ranta-aho Hoisk +0.56,6, 7)Sara Vuorela Luom-aho +0.59,4, 8)Emmi Piispanen Paav +1.00,6, 9)Juliaana Turja Paav +1.01,4, 10)Ella Rantala Taim +1.05,5.
Pojat 3. luokka 1.2 km P: 1)Oskari Halla-aho Hoisk 5.01,1, 2)Juuso Mäntyniemi Paav +0.18,5, 3)Samuel Särkijärvi Hoisk +0.20,2, 4)Roni-Matti Rantakangas Ylik +0.34,5, 5)Ville Isokangas Alak +0.46,3, 6)Tuomas Haapa-aho Ylik +0.57,1, 7)Toivo Joensuu Ylik +1.03,5, 8)Eeli Hänninen Paav +1.12,3, 9)Juho Ränkimies Hoisk +1.20,7, 10)Martin Hosionaho Paav +1.32,2.
Tytöt 3. luokka 1.2 km P: 1)Liinu Järvinen Paav 5.21,4, 2)Laura Jokiaho Taim +0.15,3, 3)Silja Kurunmäki Taim +0.33,6, 4)Neea Raja-aho Myll +0.39,3, 5)Pihla Peltola Alak +0.42,5, 6)Roosa Kangastupa Paav +0.49,9, 7)Tuuli Honkaniemi Paav +0.57,1, 8)Ella Ripatti Paav +0.59,4, 9)Veera Hietamäki Paav +1.03,3, 10)Milja-Maria Lahti Hoisk +1.14,1.
Pojat 4. luokka 1.2 km P: 1)Matias Palmu Paav 4.46,1, 2)Ville-Veikko Keski-Levijoki Paav +0.41,8, 3)Luukas Latvala Hoisk +0.52,8, 4)Otso Tallbacka Paav +0.53,7, 5)Juuso Pakka Paav +1.00,1, 6)Akseli Kantola Hoisk +1.25,7, 7)Oskari Peltokangas Alak +1.27,6, 8)Jaakko Peltokangas Alak +1.38,5, 9)Matias Honkaniemi Ylik +1.59,2, 10)Miko Mäkelä Uusik +2.05,5.
Tytöt 4. luokka 1.2 km P: 1)Roosa Nuolikoski Paav 4.44,0, 2)Julia Kytölä Paav +0.08,5, 3)Sofia Kari Paav +0.20,6, 4)Viivi Viirumäki Paav +0.30,1, 5)Olivia Niukkanen Hoisk +0.54,0, 6)Karoliina Saarimaa Paav +0.54,5, 7)Seela Mattila Hoisk +1.02,3, 8)Oona Winter
Myll +1.12,8, 9)Aino Rentola Myll +1.50,2, 10)Hilja Peltokangas
Myll +1.55,7.
Pojat 5. luokka 2.3 km P: 1)Onni Tallbacka Paav 9.53,9, 2)Veikka Järvinen Paav +0.56,6, 3)Oskari Vainionpää Taim +1.17,8, 4)Eemeli Koivisto Paav +1.22,9, 5)Veeti Hämeenniemi Hoisk +1.59,9, 6)Taneli Halla-aho Hoisk +2.00,7, 7)Jere Peltomäki Luom-aho +2.07,6, 8)Axel Latvala Hoisk +2.12,0, 9)Ilari Isotalo Paav +2.37,7, 10)Niko Raja-aho Myll +2.44,1.
Tytöt 5. luokka 2.3 km P: 1)Lilja Lehtelä Paav 8.18,6, 2) Viivi Haarala Taim +2.07,8, 3)Adeliina Peltola Alak +2.15,4, 4) Laura Peräsalo Paav +2.21,8, 5)Miia Koivulampi Taim +3.29,4, 6)Tiia
Toppinen Paav +3.59,0, 7)Vilma Rullpakka Paav +4.03,6, 8)Emilia Kujala Hoisk +4.53,9, 9)Kati Rajamäki Taim +5.14,1, 10)Pinja Hotakainen Hoisk +5.28,9.
Pojat 6. luokka 2.3 km P: 1)Heikki Lehtelä Paav 8.08,6, 2)Anttoni Uusitupa Paav +1.40,4, 3)Elmeri Joensuu Hoisk +1.49,0, 4)Roni Nygård Paav +1.49,5, 5)Jari Timmerbacka Myll +2.25,1, 6)Joni Ränkimies Hoisk +2.27,1, 7)Miika Peltokangas Myll +2.29,1, 8)Niko
Pollari Ylik +2.37,3, 9)Jere Pakka Paav +3.17,8, 10)Konsta Turja
Luom-aho +3.55,7.
Tytöt 6. luokka 2.3 km P: 1)Olga Ranta Hoisk 10.18,1, 2)Hanna-Kaisa Rentola Hoisk +0.00,7, 3)Emma Rajala Alak +0.22,4, 4)Saga Kurunmäki Taim +0.53,7, 5)Aino Korkea-aho Luom-aho +0.55,5, 6)Aino Rinne Paal +1.09,1, 7)Essi Rantakangas Paav +1.11,5, 8)Katriina Herrala Paav +1.48,9, 9)Silja Jokela Paav +1.54,5, 10)Janita Ranta Hoisk +1.57,3.

Puulaakiviestit Alajärvellä

Osuuspankin joukkue Päivi Ojajärvi, Anne Mäkelä ja Susanna Tähtinen-Salo, Alajärven kaupungin joukkue Jouni Hänninen, Henna Matintupa ja Raimo Syväoja, Alajärven VPK:n joukkue, Olli-Pekka Turja, Pasi Matintupa ja Petri Salo.
Osuuspankin joukkue Päivi Ojajärvi, Anne Mäkelä ja Susanna Tähtinen-Salo, Alajärven kaupungin joukkue Jouni Hänninen, Henna Matintupa ja Raimo Syväoja, Alajärven VPK:n joukkue, Olli-Pekka Turja, Pasi Matintupa ja Petri Salo.

Järvi-Pohjanmaan avoimet puulaakiviestit käytiin Alajärvellä.
Tulokset:
M-yritys: 1)Alajärven kaupunki-1 24.13 (Jouni Hänninen, Henna Matintupa, Raimo Syväoja).
N-yritys: 1)Alajärven OP-1 23.41 (Susanna Tähtinen-Salo, Anne Mäkelä, Päivi Ojajärvi).
M-yhteisö: 1)Alajärven VPK-1 22.34 (Olli-Pekka Turja, Petri Salo, Pasi Matintupa).

Pokaalihiihdot sivakoitiin Vimpelissä

Aurinko hemmotteli pikkupakkasessa kilpailijoita Pokaalihiihdoissa Vimpelissä. Naisten yleisen sarjan voittoon hiihti Kurikan Ryhdin Annukka Siltakorpi ja miesten IK Falken Sören Östman.

Tulokset:

Tytöt 6 v 0,4 km: 1. Alisa Koskinen Ähtärin Urheilijat 1.40, 2. Miida Viinikka Ähtärin Urheilijat 3.02, 3. Pihla Mäki Ähtärin Urheilijat 3.19, 4. Senni Järvinen Lapuan Virkiä 4.25.
Pojat 6 v 0,4 km: 1. Nico Ekholm IF Minken 3.33, 2. Sigge Ahlfors IF Minken 4.04, 3. Lenni Lintu Lappajärven Veikot 5.37.
Tytöt 8 v1 km: 1. Sanni Korpi Kyrön Voima 3.20, 2. Minttu Saari Ähtärin Urheilijat 3.25, 3. Alma Syrjä Kinuski Team 4.02, 4. Saima Kallioniemi Ähtärin Urheilijat 4.04, 5. Viola Jokiaho Ähtärin Urheilijat 4.06, 6. Venla Mäki Ähtärin Urheilijat 4.14, 7. Pinja Viinikka Ähtärin Urheilijat 4.56, 8. Venla Järvinen Lapuan Virkiä 6.43, 9. Aada Lintu Lappajärven Veikot 7.32.
Pojat 8 v 1 km: 1. Ilmari Saari Ähtärin Urheilijat 4.03, 2. Aron Holmström Oravais IF 4.34.
Tytöt 10 v 2 km: 1. Olivia Kumara Laihian Luja 6.47, 2. Meeri Kauppi Kyrön Voima 7.45, 3. Miia Saari Kortesjärven Järvi-Veikot 8.10, 4. Kajsa Ekholm IF Minken 8.22.
Pojat 10 v 2 km: 1. Kaleva Tyystjärvi Vähäkyrön Viesti 6.41, 2. Rasmus Hautala Sundom IF 6.55, 3. Topias Koskinen Ähtärin Urheilijat 7.48, 4. Eero Nevamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 8.06.
Tytöt 12 v 2 km:1. Aada Somppi Vaasan Hiihtäjät 6.10, 2. Sirja Tyystjärvi Vähäkyrön Viesti 6.25, 3. Iina Hautamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 6.41, 4. Iida Asunmaa Alavuden Urheilijat 6.55, 5. Eveliina Syrjälä Kortesjärven Järvi-Veikot 6.58, 6. Anniina Nevamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 7.50.
Pojat 12 v 2 km: 1. Otto Hirvilampi Ähtärin Urheilijat 6.08, 2. Niilo Kauppi Kyrön Voima 6.13, 3. Jussi Hantula Kortesjärven Järvi-Veikot 6.39, 4. William Holmstörm Oravais IF 6.55, 5. Mika Kärkkäinen Kortesjärven Järvi-Veikot 7.03.
Tytöt 14 v 4 km: 1. Sara Hautamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 12.40, 2. Viivi Syrjä Kinuski Team 13.06, 3. Veera Korpi Kyrön Voima 13.40.
Pojat 14 v 4 km: 1. Atte Kortehisto Seinäjoen Hiihtoseura 11.11, 2. Teemu Havimäki Ilmajoen Kisailijat 11.21, 3. Kalle Kauppi Kyrön Voima 11.25, 4. Ville Pitkänen Ilmajoen Kisailijat 12.21.
Tytöt 16 v 4 km: 1. Neea Rintala Kortesjärven Järvi-Veikot 12.03.
Pojat 16 v 4 km: 1. Elias Syrjälä Kortesjärven Järvi-Veikot 10.54, 2. Veeti Haapa-aho Kortesjärven Järvi-Veikot 11.19.
Naiset yleinen 6 km: 1. Annukka Siltakorpi Kurikan Ryhti 15.41, 2. Anni Ruostekoski Vaasan Hiihtäjät 16.12.
Naiset 40 v 6 km: 1. Marja-Leena Juoperi Vimpelin Hiihtoseura 20.51.
Miehet yleinen 8 km: 1. Sören Östman IK Falken 20.09, 2. Jari Sagulin Kivijärven Kivekkäät 22.34, 3. Markku Saari Kortesjärven Järvi-Veikot 26.53.
Miehet 40 v 6 km: 1. Juha Järvinen Lapuan Virkiä 15.02, 2. Matti Lahti Kortesjärven Järvi-Veikot 22.01.
Miehet 50 v 6 km: 1. Kenneth Hinkka IK Falken 15.56, 2. Hannu Yrttikoski Perhon kiri 17.35, 3. Ossi Laurila Lappajärven Veikot 17.41, 4. Hannu Antintupa Kortesjärven Järvi-Veikot 19.57, 5. Timo Hanhikoski Kortesjärven Järvi-Veikot 21.16, 6. Tom Byskata Terjärv US 22.15.
Miehet 60 v 6 km: 1. Juhani Välimäki Karstulan Kiva 17.34, 2. Heikki Hukari Kokkolan Veikot 19.27.
Miehet 70 v 6 km: 1. Aarne Lehtisalo Vimpelin Hiihtoseura 19.38, 2. Seppo Törmä Lehtimäen Jyske 19.42, 3. Aarno Mars Evijärven Urheilijat 21.01, 4. Arvi Kangastie Lappajärven Veikot 23.39.

Sprinttimestaruushiihdot Valkealammella

Lehtimäen Valkealammella järjestettiin EP:n piirin sprinttimestaruushiihdot.

Tulokset finaaleista:

M10 0.7 km V 1)Topias Vuorela YlistKilp-Velj 2.03,2, 2)Lari Riippi SeinäjHS +0.03,6, 3)Paavo Frusti YlistKilp-Velj +0.07,7, 4)Jussi Jokilehto IlmajKisail +0.22,1, 5)Jaakko Jokilehto
IlmajKisail +0.49,2.
N10 0.7 km V 1) Serafiina Karjanlahti IlmajKisail 2.02,9, 2)Olivia Kumara LaihLuja +0.00,4, 3)Sanni Hoskari AlavUrh +0.02,3, 4)Nea Luhtasaari SeinäjHS +0.16,4, 5)Ilona Yltiö ÄhtärUrh +0.17,9, 6)Ella Kankaanpää ÄhtärUrh +0.24,4.
M12 1 km V 1)Veeti Kortehisto SeinäjHS 2.58,6, 2)Akseli Latvala KyrönVoim +0.05,5, 3)Pekka Kinnari YlistKilp-Velj +0.06,6, 4)Otto Hirvilampi ÄhtärUrh +0.08,3, 5)Niilo Kauppi KyrönVoim +0.09,7, 6)Teemu Pajuranta SeinäjHS +0.09,9.
N12 1 km V 1)Sofia Karjanlahti IlmajKisail 3.10,1, 2)Venla Koivula LaihLuja +0.05,2, 3)Aada Somppi VaasHiihtäjät +0.07,4, 4)Lilja Lehtelä AlajärvAnkk +0.14,0, 5)Mimi Nybacka VähänkViest +0.15,8, 6)Jenny Aalto VaasHiihtäjät +0.20,7.
M13 1 km V 1)Eetu Keskinen VähänkViest 2.52,7, 2)Pekka Frusti YlistKilp-Velj +0.05,4, 3)Kalle Kauppi KyrönVoim +0.05,8, 4)Petrus Genaf VaasHiihtäjät +0.15,4, 5)Veeti Lae KyrönVoim +0.25,4.
N13 1 km V 1)Helka Laitila SeinäjHS 3.04,2, 2)Selma Vuorinen IlmajKisail +0.03,2, 3)Veera Korpi KyrönVoim +0.22,7, 4)Helmiina Rutanen SeinäjHS +0.29,0.
M14 1 km V 1)Jimi Aalto VaasHiihtäjät 2.42,4, 2)Sauli Keskitalo KyrönVoim +0.10,5, 3)Teemu Havimäki IlmajKisail +0.11,2, 4)Niko Heikkilä KauhKarh +0.13,4.
N14 1 km V 1)Sanni Kuusisto LaihLuja 2.50,2, 2)Tuuli Raunio KyrönVoim +0.02,7, 3)Maria Hoskari AlavUrh +0.07,1, 4)Sara Hautamäki KortJärv-Veik +0.08,8, 5)Kristiina Lakso LaihLuja
+0.21,2, 6)Roosa Pohtola YlistKilp-Velj +0.23,4.
M15 1 km V 1)Jarkko Rantoja SeinäjHS 2.32,1, 2)Ville Nisula TeuvRivakk +0.02,0, 3)Petteri Mattila TeuvRivakk +0.02,2, 4)Juho Koivisto SeinäjHS +0.14,6, 5)Pauli Frusti YlistKilp-Velj +0.14,9.
N15 1 km V 1)Aliina Vuorela YlistKilp-Velj 2.49,2, 2)Neea Rintala KortJärv-Veik +0.00,7, 3)Nelli Harju IlmajKisail +0.07,8, 4)Lotta Viitala JalasjärvJalas +0.16,9.
M16 1 km V 1)Johannes Vuorela YlistKilp-Velj 2.25,7, 2)Sameli Joronen SeinäjHS +0.06,6, 3)Topi Kuusisto LaihLuja +0.11,0, 4)Lauri Kataja-Rahko SeinäjHS +0.13,7, 5)Eetu Mylläri TeuvRivakk +0.19,0
N16 1 km V 1)Anni-Sofia Ankkuri SeinäjHS 2.45,1, 2)Nella Keskinen VähänkViest +0.07,5.
N18 1.3 km V 1)Laura Talvitie IlmajKisail 3.40,7, 2)Sofia Joronen SeinäjHS +0.01,6, 3)Jenni Talvitie IlmajKisail +0.10,6, 4)Eveliina Ala-Ikkelä KyrönVoim +0.16,5.
N20 Finaali 1.3 km V 1)Oona Eerola ÄhtärUrh 3.36,8.