Soinissa ja Alajärvellä on kisailtu Hippo -kisojen merkeissä.

Hippokisailua Alajärvellä ja Soinissa

Hippokisat saatiin Alajärven Ankkurikentällä kisattua mukavassa poutasäässä, liiallinen helle ei nyt vaivannut.

Kilpailemassa oli 125 iloista lasta ja saman verran aikuisia hääräämässä.

Tulokset: T3 40 m: 1. Ellen Piispanen 12,8s, 2. Juliaana Peltoniemi 16,4s, 3. Elsi Mäki 18,0s, 4. Ella Siljamäki 18,2s, 5. Senni Kivelä 19,3s, 6. Vilma Pohjoisaho 21,9s, 7. Sanni Saarimaa 30,1s, 8. Anna Herttola 30,2s.

P3 40 m: 1. Peetu Matintupa 13,1s, 2. Taneli Toivonen 14,2s, 3. Aamos Mursula 14,7s, 4. Lenni Lampimäki 15,7s, 5. Mikael Pitkänen 16,4s, 6. Liam Kujala 17,1s, 7. Onni Sillanpää 19,2s, 8. Veeti Kivinen 21,6s, 9. Roope Jokela 23,4s.

T4 40 m: 1. Mariella Nygård 10,6s, 2. Olivia Salo 10,8s, 3. Senni Ylikoski 11,3s, 4. Iida Hautakangas 11,9s, 5. Neela Kyrönlahti 12,7s, 6. Venla Neulaniemi 12,9s, 7. Neea Ohramaa 14,0s, 8. Hulda-Hannele Herrala 14,4s, 8. Emmi Honkaniemi 14,4s.

P4 40 m: 1. Aston Salmenautio 10,3s, 2. Oskari Levijoki 10,8s, 3. Joona Mullo 11,2s, 4. Jesper Mäntyniemi 11,3s, 5. Oliver Niemi 11,6s, 6. Santtu Savela 12,5s, 7. Joel Saukko 12,7s, 8. Niilo Joensuu 12,9s, 9. Eino Neuvonen 14,7s, 10. Elia Valkeinen 15,3s, 11. Leevi Matintupa 16,5s.

T5 40 m: 1. Hilja-Henna Herrala 10,7s, 1. Amanda Peltoniemi 10,7s, 1. Aino Kivinen 10,7s, 4. Aino-Maria Myllymäki 11,3s, 5. Bea Hyvärinen 11,5s, 6. Tuulia Takala 11,9s.

P5 40 m: 1. Maxime Spaus 9,0s, 2. Joona Valkonen 9,6s, 3. Valtteri Toivonen 11,1s, 4. Aaron Herrala 12,2s.

T6 40 m: 1. Roosa Pessinen 8,7s, 2. Linnea Piispanen 8,8s, 2. Fanni-Sofia Hyvönen 8,8s, 4. Vilja Haapa-aho 9,5s, 4. Sara Savela 9,5s, 6. Ida Ketonen 9,8s, 7. Amanda Herrala 10,3s, 8. Milla Ylikoski 10,4s, 9. Noora Kortesaari 10,6s, 10. Elsa Saarimaa 11,0s.

P6 40 m: 1. Eliam Saukko 9,0s, 2. Saku Luoma 9,7s, 3. Veikka Lampimäki 10,1s, 4. Aleksi Herttola 10,3s, 5. Aaro Neuvonen 10,4s, 6. Leo Ohramaa 10,7s, 6. Viljami Neulaniemi 10,7s.

T7 40 m: 1. Eerika Sironen 7,9s, 2. Jessica Ollila 8,5s, 3. Minea Mikkolanaho 8,6s, 4. Meri Yli-Sikkilä 8,9s, 5. Oona Niemi 9,1s, 6. Jade Hosionaho 9,3s, 7. Helmi-Helena Herrala 9,9s.

T7 Pituus: 1. Eerika Sironen 2,55 m, 2. Jessica Ollila 2,23 m, 3. Oona Niemi 2,16 m, 4. Meri Yli-Sikkilä 2,01 m, 5. Helmi-Helena Herrala 1,94 m, 6. Minea Mikkolanaho 1,79 m, 7. Jade Hosionaho 1,54 m.

P7 40 m: 1. Tuukka Hemminki 7,9s, 2. Samuel Kuoppa-aho 8,0s, 3. Johannes Takala 8,5s, 4. Aleksi Myllymäki 8,6s, 4. Matteus Latvala 8,6s, 4. Tuomas Takala 8,6s, 7. Joonatan Marjamäki 9,0s, 8. Eino Vistiaho 9,6s, 8. Joosua Saukko 9,6s, 10. Viljo Kivinen 9,8s.

P7 Pituus: 1. Tuukka Hemminki 2,81 m, 2. Matteus Latvala 2,74 m, 3. Samuel Kuoppa-aho 2,68 m, 4. Johannes Takala 2,35 m, 5. Aleksi Myllymäki 2,30 m, 6. Tuomas Takala 2,25 m, 7. Joonatan Marjamäki 2,10 m, 8. Eino Vistiaho 2,06 m, 9. Viljo Kivinen 1,83 m.

T8 40 m: 1. Saana Hemminki 7,8s, 2. Linnea Mikkolanaho 8,6s, 3. Nelli Ylikoski 8,7s, 4. Jenica Pessinen 9,0s, 5. Justiina Peltoniemi 9,1s, 6. Daniela Flink 9,2s, 7. Anni Neuvonen 9,9s.

T8 Pituus: 1. Saana Hemminki 2,64 m, 2. Linnea Mikkolanaho 2,11 m, 3. Daniela Flink 2,10 m, 4. Jenica Pessinen 2,05 m, 5. Anni Neuvonen 1,94 m, 6. Nelli Ylikoski 1,92 m, 7. Justiina Peltoniemi 1,89 m.

P8 40 m: 1. Santtu Lampimäki 7,8s, 2. Jens Turja 7,9s, 3. Elmeri Sironen 8,0s, 4. Matias Herrala 8,1s, 5. Valtteri Salo 8,2s, 6. Ilmari Levijoki 8,3s, 7. Nuutti Sillanpää 8,6s, 8. Lauri Myllymäki 9,8s.

P8 Pituus: 1. Ilmari Levijoki 2,69 m, 2. Onni Mäki 2,67 m, 3. Santtu Lampimäki 2,65 m, 4. Valtteri Salo 2,62 m, 5. Matias Herrala 2,58 m, 6. Elmeri Sironen 2,57 m, 7. Nuutti Sillanpää 2,57 m, 8. Lauri Myllymäki 1,73 m.

T9 40 m: 1. Linda Ylikoski 7,1s, 2. Aada Piispanen 7,5s, 3. Julia Vesala 7,7s, 3. Emilia Kivimäki 7,7s, 5. Sara Ojala 7,9s, 6. Laura Vuorela 8,1s, 7. Sandra Latvala 8,2s, 8. Juulia Hosionaho 8,3s, 9. Claudia Flink 8,4s, 10. Hanna Siirilä 8,8s.

T9 Pituus: 1. Julia Vesala 3,24 m, 2. Aada Piispanen 3,24 m, 3. Sara Ojala 2,99 m, 4. Emilia Kivimäki 2,89 m, 5. Linda Ylikoski 2,73 m, 6. Laura Vuorela 2,71 m, 7. Sandra Latvala 2,50 m, 8. Claudia Flink 2,48 m, 9. Hanna Siirilä 2,33 m.

P9 40 m: 1. Jere Ollila 7,3s, 2. Markus Pokela 7,7s, 3. Oiva Neuvonen 8,7s, 4. Tommi Takala 9,4s.

P9 Pituus: 1. Jere Ollila 3,17 m, 2. Oiva Neuvonen 2,50 m, 3. Tommi Takala 2,03 m.

T10 60 m: 1. Viola Takala 10,2s, 2. Mirella Nygård 10,6s, 2. Emilia Salo 10,6s, 4. Elsa Hankaniemi 10,9s, 5. Helmi Valkeinen 11,3s, 6. Mira Ylikoski 13,3s.

T10 Pituus: 1. Pinja Hosionaho 3,58 m, 2. Emilia Salo 3,24 m, 3. Mirella Nygård 3,18 m, 4. Viola Takala 3,17 m, 5. Elsa Hankaniemi 2,99 m, 6. Helmi Valkeinen 2,71 m, 7. Mira Ylikoski 1,80 m.

T11 60 m: 1. Sara Vuorela 9,1s, 2. Katariina Leppäaho 9,3s, 3. Anniina Viitasaari 9,6s, 4. Emmi Piispanen 9,8s, 5. Anni Penninkangas 12,1s.

T11 Kuula (2 kg): 1. Sara Vuorela 9,00 m, 2. Katariina Leppäaho 7,40 m, 3. Ronja Hosionaho 6,78 m, 4. Emmi Piispanen 5,62 m, 5. Katariina Kivimäki 5,48 m, 6. Anni Penninkangas 4,83 m.

P11 60 m: 1. Osku Mäki 10,0s, 2. Arvo Neuvonen 11,9s.

P11 Kuula (2,5 kg): 1. Osku Mäki 6,92 m, 2. Arvo Neuvonen 4,91 m.
T13 60 m: 1. Ilona Takala 9,3s, 1. Seliina Kuoppa-aho 9,3s, 3. Aava Havukainen 10,8s, Hilja Neuvonen (s. 2004) 10,3s.

T13 Kuula (2,5 kg): 1. Ilona Takala 6,60 m, 2. Seliina Kuoppa-aho 5,65 m.
P13 60 m: 1. Juuso Pakka 10,1s.

P13 Kuula (3 kg): 1. Juuso Pakka 7,50 m.

Hippoilua Soinissa!

Soinissa kisattiin Hippo -kisoja helteisissä merkeissä.

Hippo-ottelut:

T3 2-Ottelu 20m / Pallonheitto: 1.Vilma Väliaho 6.8 / 3.07, 2. Elle Harju 7.5 / 3.45, 3. Tiana Liikala 7.3 / 2.77, 4. Kiia Järvelä 8.6 / 2.31, 5. Julia Raatikainen 7.5 / 2.21, 6. Madeleine Jousmäki 9.5 / 2.28, 7. Linnea Huokkanen 10.8 / 1.59, 8. Hilma Halla-aho 12.2 / 1.08, 9. Senja Koskela 18.9 / 1.44, 10. Victoria Jousmäki 21.0 / 1.59.

P3 2-Ottelu 20m/ Pallonheitto: 1. Sulo Saariniemi 6.4 / 3.85, 2. Väinö Oikari 7.9 / 1.70, 3. Luka Vähäsoini 14.2 /1.26, 4. Peetu Matintupa – / 3.62.

T4 2-Ottelu 20m, Pallonheitto: 1. Emilia Saariniemi 5.9 / 4.40, 2. Priitta Keisala 6.8 / 5.89. 3. Viola Väliaho 6.2 / 3.39, 4. Sara Rantakangas 7.0 / 5.07, 5. Amanda Mäki 6.8 / 2.12, 6. Minka Korkeakangas 7.1 / 3.03, 7. Eevi Vähäsoini 7.4 / 2.52.

P4 2-Ottelu 20m, Pallonheitto: 1. Jiri Ojala 6.3 / 6.07, 2. Niilo Halla-aho 6.0 / 5.07, 3. Miska Ruuhilehto 6.5 / 5.79, 4. Aaro Seppo 6.4 / 4.81, 5. Otso Hankilanoja 6.7 / 6.02, 6. Jami Keskitalo 9.5 / 8.32, 7. Aatos Saarenpää 6.4 / 4.28, 8. Väinö Hämäläinen 6.4 / 4.61, 9. Iisak Hirsimäki 7.3 / 4.77, 10. Ropert Ojala 6.6 / 4.03, 11. Kasper Keskinen 13.7 / 4.88, 12. Justus Saarinen 6.9 / 4.22, 13. Jan Hiekkanen 7.4 / 2.66.

T5 2- Ottelu 40m, pallonheitto: 1. Kerttu Mäkipelto 9.6 / 8.13, 2. Sara Sammalisto 9.3 / 5.41, 3. Tiiu Liikala 9.9 / 6.21, 4. Matilda Myllymäki 11.3 / 4.40, 5. Helmi Saarimaa 11.3 / 4.45, 6. Siiri Rantakangas 11.1 / 4.28, 7. Linnea Myllymäki 11.4 / 4.29, 8. Aino-Maria Aho 16.7 / 3.71.

P5 2-Ottelu 40m, Pallonheitto: 1. Ville Myllärinen 9.5/ 8.79, 2. Henri Panula 9.9 / 8.15, 3. Joel Raatikainen 10.2 / 6.72, 4. Eero Hautamäki 10.6 / 7.64, 5. Oskari Leppälä 11.5 / 5.44, 6. Aukusti Leppälä 14.0 / 4.27, 7. Eero Korpela 1.06.3 / 3.16.

T6 3-Ottelu 40m, Pallonheitto, Pituus: 1. Ella Vähäsoini 9.3 / 8.83 / 1.86, 2. Kreeta Keskinen 9.7 / 6.30 / 1.94, 3. Karoliina Ranta-Knuuttila 9.2 / 5.72 / 1.70, 4. Iina Leppänen 10.1 / 5.40 / 1.88, 5. Sanni Korpela 10.3 / 4.90 / 2.02, 6. Noora Kortesaari 10.3 / 5.82 / 1.23, 7. Helga Hankilanoja 11.5 / 2.56 / 1.71.

P6 3-Ottelu 40m, Pallonheitto, Pituus: 1. Noel Korpela 9.5 / 12.59 / 2.11, 2. Erkki Saarimaa 9.6 / 9.28 / 2.05, 3. Veijo-Pekka Aho 10.2 / 11.69 / 1.83, 4. Tuukka Ojala 9.9 / 7.89 / 1.83.

T7 3-Ottelu 60m, Pallonheitto, Pituus: 1. Martta Hautamäki 12.2/ 8.99 / 2.54, 2. Lilli Leppälä 12.5 / 8.23 / 2.12, 3. Josefiina Saarinen 14.5 / 9.44 / 1.85, 4. Janette Keskitalo 14.6 / 5.00 / 1.87, 5. Selma Huvila 14.6 / 6.09 / 1.82.

P7 3-ottelu 60m, Pallonheitto, Pituus: 1. Enso Silvonen 10.6 / 18.27 / 2.54, 2. Peeti Peura 10.6 / 22.53 / 2.41, 3. Sampo Sammalisto 11.6 / 15.29 / 2.60, 4. Samu Ruuhilehto 12.6 / 20.90 / 2.62, 5. Titus Liikala 12.8 / 24.17 / 2.09, 6. Eemeli Laukkola 12.0 / 12.67 / 2.34, 7. Aleksi Myllärinen 12.2 / 0 / 2.43, 8. Nilkas Mäki – / 14.45 / 1.89.

T8 3- Ottelu 60m, Pallonheitto, pituus: 1. Lempi Saarenpää 11.5 / 19.70 / 2.54, 2. Tinja Saariniemi 11.7 / 9.55 / 2.83, 3. Oona Suni 12.9 / 14.07 / 2.56, 4. Emilia Laukkola 11.8 / 12.3 / 2.46, 5. Jatta Ojala 12.4 / 8.45 / 2.53, 6. Justiina Saarinen 15.9 / 10.8 / 1.50.

P8 3-Ottelu 60m, Pallonheitto, Pituus: 1. Johannes Purola 11.84 / 21.05 / 2.46, 2. Joona Leppänen 11.81 / 17.35 / 2.28.