Sisun urheilugaalassa huomioitiin menestyjiä

Mainos[adrotate banner="3"]

Soinin Sisun ja kunnan yhteistä urheilugaalaa vietettiin viime keskiviikkona Yhteistalolla. Sali olikin täynnä monenikäisiä urheilijoita eri lajien parista. Sisun puheenjohtaja Merita Myllymäki kertoi seuran jaostojen vuoden toiminnasta.

Kunnon kuntalaisena palkittiin kuntalaisia hyvinvointiin aktiivisesti kannustava kunnanjohtaja Juha Viitasaari.

– Judojaosto on järjestänyt harjoituksia kerran viikossa Niemenahon tiloissa Laasalassa. Frisbeegolfjaosto on järjestänyt kisoja pari kertaa kuukaudessa.

MAINOS

– Lintuharjun radasta huolehtiminen on toiminut hyvin ja rata on saanut kiitosta. Yleisurheilujaoston Merja, Eveliina, Jelena, Jenna ja Sulo iäkkäämmästä päästä antavat mallia nuoremmille.

– Pesäpallojaostossa on pelattu iltapesistä kerran viikossa. Pyöräilyjaostossa on uutta toimintaa, kun jaosto on hankkinut viisi FatBikea jaoston käyttöön vuokrattaviksi.

– Naisjaosto on hoitanut herkkupuolen kioskin osalta mallikkaasti ja Sisun Valot kuntoon -hankkeen kautta kuntorata valaistuksineen on saatu hyvään kuntoon, totesi Myllymäki.

Yleisurheilujaoston puheenjohtaja Minna Välimäki kertoi jaoston olleen mukana Urheiluliiton ”Varaslähtö tulevaisuuteen” -koulutuksessa.

Urheiluliiton aluepäällikkö Tapio Rajamäki vieraili urheilugaalassa antaen Sisun yu-jaostolle tunnustusta osallistumisesta ”Varaslähtö tulevaisuuteen” -koulutukseen.

Liiton puolesta terveiset toi Urheiluliiton aluepäällikkö Tapio Rajamäki.

Koulutuksessa seuran toiminnan visio, tavoitteet, kilpailutoiminta ja tiedotus on saatu kirjalliseksi käsikirjaksi toiminnan tueksi.

SM-kisamenestyksestä palkittiin Merja Korpela, Jelena Jaakkola, Eveliina Ojala ja Jenna Jaakkola.

Sisuhuipentumista palkittiin Sara Ojala, Pihla Peura ja Jennika Ojala. Lisäksi palkittiin veteraaneista Sulo Vuorenmaa ja Ahti Honkola.

Yleisurheilukoulun pääohjaajista huomioitiin Janina Saarela, Veera Salo, Senni Lehisalo, Jutta Puro, Anna Leppälä, Vilma Nukarinen, Charmelita Katajamäki, Celestina Katajamäki, Sanni Jussila, Lotta Huvila ja Emma Huvila.

Seuran puheenjohtaja Merita Myllymäki palkitsi seuran puolesta ”Vuoden Sisulaiset” Kaisa ja Jussi Roposen.

Hippocupeissa 3. parhaan joukkoon sijoittuneet palkittiin Martta Hautamäki, Sampo Sammalisto, Lilli Leppälä, Enso Silvonen, Ella Vähäsoini, Peeti Peura, Eerika Sironen, Heikki Laitila, Sanni Korpela, Noel Korpela, Josefiina Saarinen, Oiva Raitanen, Hertta Valkeinen, Samu Ruuhilehto, Titus Liikala, Pihla Peura, Chantte Katajamäki, Sara Ojala, Sasu Huvila, Senni Mäkipelto, Urho Saarimaa, Laura Valkealahti, Johan Ojala, Kerttu Hautamäki, Joona Leppänen, Jatta Ojala, Kalle Aaltonen, Neea Valkeinen, Joel Aho, Lilja Viirumäki, Nuppu Saarenpää, Oskari Huvila, Joanna Ojala, Santeri Aho, Veera Niemenaho, Leevi Väliaho ,Johanna Keskitalo, Sakari Sammalisto, Sanni Huvila, Otso Hakkarainen, Minerva Virkamäki, Aatu Silvonen, Sara Puronhaara, Silja Lamminpää, Jennika Ojala, Tepa Puronhaara, Sini Sammalisto, Paavo Puronhaara, Emmi Mäkipelto ja Iisa Silvonen.

Pyöräilyjaosto palkitsi Timo Nukarisen vuoden kyntäjänä ja nuoren Valtteri Peltomäen osallistumisesta Tahkon 25 kilmoetrin maastopyöräilykisaan.

Soinin kunta jakoi stipendit, joiden saajat olivat Jelena Jaakkola, Eveliina Ojala, Merja Korpela, Linda Yli-Ketelä, Nella Korpela ja Jennika Ojala sekä veteraaniurheilijat Sulo Vuorenmaa, Ahti Honkola ja Martti Haverinen.

Vuoden sisulaisina palkittiin pitkään Sisun toiminnassa mukana olleet Kaisa ja Jussi Roponen. Vuoden nuori toimija vuonna 2018 on Salla Peura, joka on aktiivinen monella eri taholla urheilussa sekä kulttuurissa.

Kunnon kuntalainen vuonna 2018 on Juha Viitasaari, joka näyttää hyvää esimerkkiä kunto- ja terveysliikunnan toteuttajana sekä myös innostajana.

Vuoden valmentajaksi valittiin Emmi Tiukkanen. Emmi on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt toimimaan Soinin Palloseurassa jalkapallovalmentajana useita kausia. Vuoden urheilijaksi valittiin Eveliina Ojala. Eveliina on kehittynyt ja menestynyt kuluneella kaudella hienosti.

Ryhtitytöksi valittiin Sanni Jussila, joka on monipuolinen urheilijanuori. Ryhtipojaksi valittiin Kimi Ojala, joka on hyväkäytöksinen nuori mies joka urheilee monipuolisesti.

Lisäksi palkittiin Soinin moottorikerho. Kerho järjesti Vuorenmaassa moottorikelkkailun SM-kisat tuoden näkyvyyttä koko Soinin kunnalle. Soinin moottorikerhon toiminnassa on mukana paljon jäseniä ikähaitarin ollessa laaja.

Soinin Sisun johtokunnan puheenjohtajana jatkaa vuonna 2019 Merita Myllymäki. Sihteerinä toimii Riina Piipponen. Muut jäsenet ovat Saana Peura (pp), Jari Nappari (judo), Carita Laasala (naisj.), Minna Välimäki (yu), Jaska Ketola (frisbee), Irma Nukarinen (pyöräily).

Rami Puro

MAINOS
Edellinen artikkeliMatematiikan osaajat palkittiin
Seuraava artikkeliMaakunnan talousarvio ja toimintasuunnitelma hyväksyttiin