0.7 C
Alajärvi
tiistai 23.4.2024
MAINOS

Soinin sotaveteraaneilta lahjoitus Kotiseututalolle

Soinin sotaveteraanit ry. on tehnyt merkittävän lahjoituksen Soini-seuran Kotiseututalo -hankkeelle. Yhdistys lahjoitti Soini-seuran hallinnoimalle hankkeelle 2500 euroa.

– Omat varamme eivät riitä isoihin avustuksiin, joten päätimme hakea tukea Kaatuneiden muistosäätiöstä. Saimme hienosti tukea tähän hienoon hankkeeseen, jossa Soini-seura on viemässä myös veteraaniaatetta eteenpäin.

MAINOS

– On hienoa, että säätiö huomioi paikkakuntaa, mistä kaatui esimerkiksi talvisodan aikana 84 miestä, joka oli silloisesta Soinin väkiluvusta kaksi prosenttia.

– Kotiseututalolla on jatkossa helppo tulla muistelemaan sota-aikojenkin muistoja ja kunnioittamaan siten historian perintöä, kertoi Hannu Penttinen Soinin sotaveteraanit ry:stä.

Soini-seuran Kotiseututalolle tulee kahteen huoneeseen tilat veteraanityölle. Korsuhuoneen lisäksi tulee huone, missä esitellään sota-ajan asuja, mitaleja, merkkejä ja muita varusteita. Viralliset talon avajaiset järjestetään helmikuussa.

Rami Puro

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät