Kuntavaaliehdokkaita

Vimpelin kunnan keskusvaalilautakunnalle jätetyt ehdokaslistat

Vasemmistoliitto r.p.: Hilli Jussi-Matti tuotantotyöntekijä, hieroja, Järvelä Matti eläkeläinen, työnjohtaja, Kaunisto Mari (sit.) koulunkäynninohjaaja, Kekkonen Minna (sit.) varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, Kivinen Jouni (sit.)sähköasentaja. Lehto Matti filosofian maisteri, valtiotieteiden kandidaatti, Rannanpää Eija kodinhoitaja, pääluottamusmies, Siirilä Markku eläkeläinen, koneistaja.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p.: Anttila Aaro lääketieteen ylioppilas, Anttila Atro hammaslääkäri, yrittäjä, Hyyppä Esko matematiikan lehtori, eläkeläinen, Järvenpää Laila eläkeläinen, yrittäjä, Vasalampi Lea perhehoitaja.

Kansallinen Kokoomus r.p.: Mulari Harri elintarviketieteiden maisteri, ETM, Tuomisalo Seppo rakennusarkkitehti, eläkeläinen, Uitto-Kohonen Teija elinkeinovastaava, yrittäjä, Vesala Timo yrittäjä.

Haloo Vimpeli yhteislista: Arpala Jarmo yhdistelmäajoneuvonkuljettaja, Kangas Hanna opettaja, Kjellbäck Matti metallimies, Korkea-aho Juha agrologiopiskelija (AMK), Kujala Hanna lähihoitaja, Lapinkorpi Markku yrittäjä, eläkeläinen, Lassila Teemu kokoonpanija, Lassila Tero poliisi, Latvala Matti rikosylikonstaapeli, Moskajärvi Susanna erityisluokanopettaja, koulunkäynninohjaaja, Nahkala Mari tuotantotyöntekijä, Niemi Jyrki senior EQ specialist, Nieminen Anna työllisyyskoordinaattori, insinööri, Pohjoispää Pirjo perhehoitaja, sosionomiopiskelija, Puumala Anni lähihoitaja, yrittäjä, Raivio Antti yrittäjä, Sova Pasi työmies, Särkinen Hannu yrittäjä, insinööri.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.: Huopana Aimo lasten ja nuorten erityisohjaaja, Tornikoski Rosa-Maria myyjä.

Suomen Keskusta r.p.: Ammesmäki Anita eläkeläinen, Harju Tapani maatalousyrittäjä, eläkeläinen, Hänninen Harri maanviljelijä, Koivukoski Yrjö kunnallistekniikan palveluvastaava, Kärki Ville metsätalousinsinööri, Laakso Marja-Leena maatalousyrittäjä, toimistosihteeri, Luhtala Anne myyjä, Pajala Salla opiskelija, Pajuoja Kati (sit.) kiinteistönhoitaja, Pekkola Pentti eläkeläinen, Peltotupa Saara agrologi (AMK), Salomäki Sirpa (sit.) suunnittelija, Savola Juho insinööri, Timo Marko rehtori, Timonen Veikko maanviljelijä, Valtola Olli eläkeläinen, Vihriälä Tuomo eläkeläinen, Yliahtela Mari kiinteistösihteeri.

Perussuomalaiset r.p.: Kamppila Juha maanviljelijä, Latvala Pauli yrittäjä, eläkeläinen, Purosaari Antti autonkuljettaja, Riihimäki Eetu koulunkäynninohjaaja, Simpanen Jouni prosessimies, Uusitupa Jukka-Pekka rakennusmies, Ylispangar Markku eläkeläinen, kirvesmies.

Alajärven keskusvaalilautakunnalle on toimitettu tuleviin kuntavaaleihin seuraavat ehdokashakemukset.

Vasemmistoliitto: Ketola Olli myyntiedustaja ja Nummi Tapio lähihoitaja.

Vihreä liitto:
Huttu-Nevanperä Kirsi erityisluokanopettaja, luonto- ohjaaja, Hämäläinen Heli ammatillinen opettaja, FM , Kuisti Jenni YTM, sosionomi (AMK) , Rabirokh Alexandra opiskelija, Rinta-aho Petri opiskelija, lomittaja , Takamäki Karoliina kasvatustieteen kandidaatti (KK).

Kansallinen Kokoomus: Averjanov Maria sairaanhoitaja , Finnilä Jukka Pekka yrittäjä , Haapa-Aho Toni metallityöntekijä , Hoisko Tapani eläkeläinen , Joensuu Jukka insinööri (AMK), agrologi , Joensuu Pentti myymäläpäällikkö , Kalliomaa Turo palomestari , Keisala Arja sosionomi (AMK), perheohjaaja , Koivukoski Jaana varatuomari, Kotilainen Antti merkonomi , Kyrönlahti Mika rkm (AMK), projektipäällikkö , Latvala Jussi yrittäjä , Leppäkangas Markku rakennustarvikemyyjä , Mäenpää Jari eversti evp. , Panula Jussi merkonomi , Parviainen Marjo lähihoitaja , Pohjonen Seppo liikuntapaikkojen hoitaja , Pukkio Tarja sisustussuunnittelija, yrittäjä , Rantala Olli kehityspäällikkö , Saarela Jorma yrittäjä, autoilija, Tallbacka Tuomo yrittäjä, Vistbacka Raimo valtiopäiväneuvos, varatuomari Alajärvi ja Väänänen Pertti hallintojohtaja, eläkeläinen.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue: Hakala Harri varastomyyjä Alajärvi Matintupa Jukka Pekka kunnallisneuvos ja Tiistola Jorma konepuuseppä, eläkeläinen.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD): Joensuu Sanna lähihoitaja , Kanervikkoaho Maria FM, opiskelija, Kanervikkoaho-Kataja Aino luokanopettaja, eläkeläinen , Karjalainen Terhi hammaslääkäri , Latvala Merja sosionomi (AMK), sosiaaliohjaaja, Latvala Sampo yrittäjä, autoilija ja Nätynki Anne tiiminvetäjä, yo-merkonomi.

Suomen Keskusta: Aho Jaakko mekaanikko, eläkeläinen, Ahopelto Siiri nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja, Ala-Mattinen Mika uinninvalvoja, yrittäjä, Eteläaho Liu toiminnanohjaaja , Finnilä Sami yrittäjä, Haapa-aho Teija maatalouslomittaja, Hauta-aho Juha maatalousyrittäjä, Hautakangas Anu lastenhoitaja, Hänninen Jarmo kirvesmies , Höykinpuro Tapio toimistosihteeri, Joensuu Antti rehtori, maanviljelijä , Jokela Marjo röntgenhoitaja, maanviljelijä, Jokiranta Rauno yrittäjä, eläkeläinen, Kangastie Ilpo LVI-yrittäjä Alajärvi, Kariluoma Markku insinööri, eläkeläinen, Kivikangas Anttu opettaja, KM, Kolonen Eeva Liisa kanttori, FM, Korkea-aho Matti eläkeläinen, Kujala Kuisma yrittäjä , Leikkari Pasi agrologi, maanviljelijä, Levijoki Antti-Kalle diplomi-insinööri, mv. , Mariapori Timo perhehoitaja , Mesiäislehto-Soukka Helinä terveystieteiden tohtori, psykoterapeutti, Mäkelä Terho maa- ja metsätalousyrittäjä, Mäkitalo Martti yrittäjä, insinööri, Nurbiye Hasan kokki, Ojala Aino-Maija terveydenhoitaja, sairaanhoitaja (AMK), Palmu Sari maatalousyrittäjä, lasten erikoissairaanhoitaja, Peltokangas Emmi-Noora ylioppilas, lähihoitajaopiskelija Peltokangas Lea kotitalousteknikko, kokki, Penninkangas Mauri pankinjohtaja, eläkeläinen, Pesu Keijo ylikonstaapeli, eläkeläinen, Piispanen Saila fysioterapeutti, Rantala Marianna seminologi, hedelmällisyysasiantuntija, Rentola Pentti rehtori, KTM, Rintamäki Esko KTM , Sivula John-Eerik ensihoitaja, opiskelija, Ukonmäki Kauko sekatyömies, Ukonmäki Mervi puutarhuri, opettaja, Varila Jukka-Pekka opettaja, Viitasaari Marko maanviljelijä, agrologi ja Välisaari Heikki eläkeläinen.

Perussuomalaiset: Eronen Kai linjanhoitaja , Halme Saija myynti- ja markkinointivastaava , Hautamäki Juhani kaivinkoneenkuljettaja, mittausmies, Honko Heikki terävastaava , Hämeenniemi Jari yrittäjä, Höykinpuro Teemu mediatyöntekijä , Joensuu Risto yhdistelmäajoneuvonkuljettaja , Joensuu Tommi linja-autonkuljettaja, Kangastie Jukka yrittäjä, ajoneuvomekaanikko , Kantokoski Pirjo lastentarhanopettaja , Kantonen Orvo hirsityöntekijä, Karhunen Valtteri sähköasentaja, Kivimäki Timo ammattimies, eläkeläinen, Korhonen Kari johtava pastori , Kämäräinen Tiina sairaanhoitaja, Latvala Markus puristinajuri , Matintupa Ari asennuspäällikkö, yrittäjä, Matokangas Anne toimistosihteeri, Mäkelä-Laine Satu perushoitaja, omaishoitaja , Pakka Marko yrittäjä, Penninkangas Marika talonrakentaja, Pulkkinen Toni yrittäjä, turvallisuusvalvoja, Salo Kari ltn evp., Siirilä Pasi maatalouslomittaja, Sillanpää Galina varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, Timmerbacka Mauno rakennusmies , Ukonmäki Marjatta eläkeläinen, pääkirjanpitäjä ja Ukonmäki Pekka kylmämestari, isännöitsijä.

Kristallipuolue: Ojaniemi Elina yrittäjä.

Soinin ehdokkaat

Soinin keskusvaalilautakunnalle on toimitettu tuleviin kuntavaaleihin seuraavat ehdokashakemukset.

Kansallinen Kokoomus r.p. Peura Saana (sit.), Puro Rami, Päivärinta Pekka, Virkamäki Linda (sit.)

Perussuomalaiset Palomäki Jaakko, Raitanen Hilkka, Sillanpää Marjut, Sorvali Jari, Väliaho Markus.

Suomen Keskusta r.p. Aho Susan, Akonniemi Tapani, Halla-aho Ano, Herrala Eeva, Järvelä Elina, Keisala Juha-Pekka, Keisala Maija-Liisa, Källi Kari, Källi Mikko, Källi Saija, Laasala Kari, Laasasenaho Kari, Lehisalo Heikki, Rannila Maija, Vuorenmaa Suvi, Ämmälä Asko.

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) Ahopelto Hanna, Apilasaho Atte, Jousmäki Veijo, Lepistö Aila, Mäkipelto Taru, Peura Leila, Rinne Johanna, Ritala-Latvala Satu, Saarimaa Tero, Salo Juha, Sorvali Marjastiina, Tohni Terhi, Viuhko Mervi.

Vaaliliiton muodostaneet: Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue (SDP) Piipponen Antti. Vasemmistoliitto r.p. Keisala Jaakko, Patama Pentti.