3.1 C
Alajärvi
sunnuntai 26.5.2024
MAINOS

JPK:n jääkiekkokauden päättäjäisiä juhlistettiin jääkauden lopulla

Järviseudun Pallokerhon jääkiekkokauden päättäjäisissä puheenjohtaja Petri Koskenmäki sekä valmennuspäällikkö Jussi Virtanen pitivät yhteenvedot kaudesta.

– Joukkueiden arjessa on saatu näkyviin paitsi harjoittelun osalta oikeita asioita, niin myös positiivinen ilmapiiri, yrittäminen ja hauskuus ovat myös olleet vahvasti konkreettinen näky kentällä joukkueiden tapahtumissa, Virtanen kertoi.

MAINOS

– Lisäksi seuran ja Olympiakomitean kanssa yhteistyössä toteutettu kysely osoitti tyytyväisyyttä seuran toimintaan, erityisesti yhteisöllisyyteen ja valmennuksen laatuun liittyen.

Edustusjoukkueen palkitut olivat Juuso Mäntyniemi, Juho Männistö ja Ilya Barinov.

Puheiden jälkeen saatiin nauttia taitoluisteluesityksestä, kun OmaSp Areenaa harjoittelussaan paljon käyttänyt 10-vuotias Niina Naamanka luisteli kisaesityksensä paikallaolijoiden antaessa raikuvat aplodit hienosta esityksestä.

Tämän jälkeen vuorossa olivat edustusjoukkueen pelaajahaastattelut. Lauteille pääsivät niin Juho Männistö kuin amerikkalaisvahvistus Parks Owensby.

Molemmat kehuivat vuolaasti tämän vuoden joukkuetta, joka lopulta varmisti historiallisen nousun ensi kaudeksi II-divisioonaan. Lisäksi Owensby kertoili mm. kulttuurillisista ja harjoituksellista eroista Pohjois-Amerikkaan.

Palkitut luistelu- ja kiekkokoululaiset Vimpelistä ja Alajärveltä.

Päättäjäisiä varten järjestettiin erillinen maskottikilpailu. Seurasta iso kiitos kaikille, jotka kilpailuun osallistuivat. Joukossa oli mitä hienompia piirustuksia ja lopulta raadin suosikiksi nousi Tuulia Takalan upea piirustus jääkarhuaiheellaan.

Alajärvellä ja Vimpelissä toiminut luistelu- ja kiekkokoulu aloitti palkitsemiset. Pienet pelaajienalut kävivät pokkaamassa diplomit hienon kauden päätteeksi. Tämän jälkeen aloitettiin palkitsemiset joukkueittain. Jokaisesta joukkueesta palkittiin vuoden kehittyjä, vuoden sisupelaaja sekä vuoden pelaaja.

Palkitut joukkueittain

Seuran puheenjohtaja Petri Koskenmäki ja vuoden valmentaja Sami Seppälä.

U9: Vk: Aapo Pohjoismäki. Vs: Elmeri Viitasaari. Vp: Niklas Rintamäki.

U10: Vk: Iivari Pitkänen. Vs: Lukas Rantala. Vp: Eeti Jaatinen.

U11: Vk: Laura Kantonen. Vs: Viljami Suomäki. Vp: Mikael Kataja.

U13: Musta: Vk: Viljami Peltomäki. Vs: Johannes Takala. Vp: Tomi Kataja.

U13: Punainen: Vk: Joona Elonen. Vs: Pihla Peura. Vp: Eeli Katajamäki.

U14: Vk: Vilmer Lassila. Vs: Eetu Friman. Vp: Vertti Suomäki.

U15: Vk: Veeti Nurmela. Vs: Valtteri Suomäki. Vp: Samu Kivinen.

Akatemiajoukkue: Vk: Veetu Leppäkangas. Vs: Jussi Kujala. Vp: Kaapo Kriikkula.

Edustusjoukkue: Vk: Juuso Mäntyniemi. Vs: Juho Männistö. Vp: Ilya Barinov.

Lisäksi suljetulla äänestyksellä valittiin vuoden seuratoimija, vuoden joukkueenjohtaja sekä vuoden valmentaja.

Vuoden seuratoimija: Eero Suomäki.

Vuoden joukkueenjohtaja: Silja Mäntyniemi.

Vuoden valmentaja: Sami Seppälä.

Paikalla ollut runsaslukuinen yleisö teki juhlasta hienon tapahtuman. Järviseudun Pallokerho kiittää kaudesta yhteistyökumppaneita, pelaajien vanhempia, joukkueiden johtoryhmiä sekä tietenkin itse pelaajia. Jokainen saa olla ylpeä mahdollistaen tämän hienon lajin harrastamista seuran värejä kantaen!

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät