Kelan tuore matkakorvaussovellus osoittaa, että Järviseudun ja Kyyjärven asukkaat matkustavat hoitoon huomattavasti pidempiä matkoja kuin suomalaiset keskimäärin. Vaikka Kela kertoo Kela-korvattujen taksimatkojen lyhentyneen valtakunnallisesti vuosina 2023–2025, alueen kunnissa kehitys jäi olemattomaksi.
Kelan mukaan tavallisen Kela-korvatun taksimatkan mediaanipituus lyheni Suomessa kahdella kilometrillä 28 kilometristä 26 kilometriin. Alajärvellä mediaanipituus oli sekä vuonna 2023 että vuonna 2025 täsmälleen 73 kilometriä. Lappajärvellä vastaava luku pysyi 87 kilometrissä ja Kyyjärvellä 123 kilometrissä.
Vimpelissä mediaanipituus lyheni yhdellä kilometrillä 84 kilometristä 83 kilometriin. Soinissa matkat puolestaan pitenivät hieman, 80 kilometristä 82 kilometriin.
Luvut kertovat, että pitkät etäisyydet terveyspalveluihin ovat alueella pysyvä osa arkea. Siinä missä Suomessa tyypillinen Kela-korvattu taksimatka on 26 kilometriä, ovat Järviseudun kuntien vastaavat luvut kolminkertaisia tai jopa lähes viisinkertaisia.
Kyyjärvi erottuu selvästi
Pisimmät matkat tehdään Kyyjärveltä. Vuonna 2025 Kela-korvatun taksimatkan mediaanipituus oli kunnassa 123 kilometriä. Käytännössä puolet kaikista matkoista oli tätä pidempiä ja puolet lyhyempiä.
Kyyjärven luku on lähes viisinkertainen valtakunnalliseen mediaaniin verrattuna.
Myös muissa alueen kunnissa matkat ovat poikkeuksellisen pitkiä. Lappajärvellä mediaanipituus oli 87 kilometriä, Vimpelissä 83 kilometriä, Soinissa 82 kilometriä ja Alajärvellä 73 kilometriä.
Pitkät matkat eivät ole uusi ilmiö. Tarkasteltaessa tilastoja vuodesta 2019 lähtien mediaanipituudet ovat pysyneet kunnissa vakaina. Tämä viittaa siihen, että kyse ei ole yksittäisten vuosien vaihtelusta vaan alueen palveluverkosta ja pitkistä etäisyyksistä johtuvasta rakenteellisesta ilmiöstä.
Vaikka matkojen pituudet eivät juuri muuttuneet, monessa kunnassa matkojen määrä on kasvanut.
Alajärvellä tehtiin vuonna 2025 yhteensä 9 011 Kela-korvattua taksimatkaa. Vuonna 2023 niitä tehtiin 8 799. Lappajärvellä matkojen määrä kasvoi samassa ajassa 3 883 4 972. Vimpelissä matkoja tehtiin vuonna 2025 yhteensä 3 334, kun kaksi vuotta aiemmin niitä oli 2 969.
Soinissa matkojen määrä nousi 2 211:tä 2 439:ään. Kyyjärvi on tarkastelluista kunnista ainoa, jossa matkojen määrä hieman väheni, 2 179 matkasta 1 994 matkaan.
Kasvua näkyy myös korvauksia saavien henkilöiden määrässä. Alajärvellä korvauksen saajia oli vuonna 2025 yhteensä 1 319, kun vuonna 2023 heitä oli 1 215. Lappajärvellä määrä nousi 481ä 547:ään ja Vimpelissä 450ä 473.
Kustannukset nousseet nopeasti
Matkojen määrän kasvu ja kustannustason nousu näkyvät myös Kelan maksamissa korvauksissa.
Alajärvellä Kela maksoi vuonna 2025 taksimatkoista korvauksia lähes miljoona euroa. Lappajärvellä korvauksia maksettiin noin 630 000 euroa, Vimpelissä noin 402 000 euroa, Soinissa noin 301 000 euroa ja Kyyjärvellä noin 270 000 euroa.
Kelan mukaan matkakorvausten menoja ovat viime vuosina kasvattaneet muun muassa arvonlisäveron korotus sekä taksien hinnankorotukset. Myös väestön ikääntyminen lisää matkojen määrää, kun yhä useampi tarvitsee kuljetusta hoitoon tai kuntoutukseen.
Valtakunnallisesti Kela-taksimatkoista sai korvauksia lähes 400 000 henkilöä vuonna 2025. Eniten palvelua käyttävät eläkeikäiset, erityisesti 70–84-vuotiaat.


