Ankkurit putosi Ykköspesikseen

Alajärven Ankkuritpesiksen taival miesten Superpesiksessä päättyi keskiviikkoiltana Koskenkorvalla. Koskenkorvan Urheilijat nappasi kolmannen voiton Superpesiksen putoamiskarsinnassa lukemin 2–0 (2–2, 9–1). Ankkurit nousi takaisin pääsarjatasolle kaudeksi 2023 eli pelasi neljä peräkkäistä kautta pääsarjatasolla. Keskiviikon kotijoukkue Kossukaan ei ole vielä kuivilla vaan ratkoo sarjapaikan kohtalon Ykköspesiksen finaalin häviäjän kanssa.

Kolmanteen Kossu-kohtaamiseen valmistautuminen kuvasi pelinjohtaja Mikko Vainionpään mukaan koko kautta:

MAINOS

– Kärkimieheltä meni takareisi rikki. Tehtiin suunnitelma A ja suunnitelma B. Koppariosasto meni uusiksi. Elmeri Koivusalmi siirtyi kakkoskoppariksi ja Miika Etula nostettiin kolmoskoppariksi. Molemmat hoitivat hienosti hommansa.

Keskiviikkoillan koitoksessa Ankkurit pysyi pelin päällä avausjaksolla. Kotijoukkue sai jaksolla vain kaksi kertaa etenijän kakkospesälle. Ankkureilla oli avausjaksolla parikin yllätysoton paikkaa, mutta niitä ei pystytty hyödyntämään. Ankkurit upposi pelin toisella jaksolla räpylävirheisiinsä. Vainionpään mielestä Ankkurit oli hyvin pelin päällä ja keskiviikkoisen ottelun toinen jakso oli kolmessa kohtaamisessa ainoa, jossa Koskenkorva oli Ankkureita parempi.

Jotain hyvääkin

Sinikeltaisten kaudessa ei välkkynyt montakaan ilonaihetta. Voittoja onnistuttiin keräämään vain kaksi, ja niistä viimeinen kesäkuun lopussa Imatran Pallo-Veikoista. Loukkaantumisten, pelinjohtotehtävien vaihtaminen Eemil Peltomäen ja Mikko Vainionpään kesken ja joukkueessa jyllänneen keuhkoklamydian värittämästä kaudesta löytyy myös positiivisia sävyjä.

– Meillä oli yhtenäinen joukkue. Tehtiin mukavia juttuja pesiksen ulkopuolella. Joukkuehenki oli mahtava, mutta sitä emme saaneet kentälle kuin Kossu-peleissä. Eli emme saaneet kopista sadan metrin päähän kentälle sitä samaa joukkuetta. Se on itselle aika hämmentävääkin.

Vainionpää harmittelee kautta siinä mielessä tylsäksi, että hän ei muista yhtä ehjää harjoituskautta, mikä Ankkureilla oli. Yksikään pelaaja ei ollut poissa harjoituksista edes flunssan takia.

– Olisin toivonut, että harjoituskausi ja kesä olisivat menneet vaikka toisin päin.

Nurmon Jymyssä pesäpallo-oppinsa ammentanut Mikko Vainionpää on ei malta olla kehumatta Alajärven Ankkuritpesistä, vaikka ottelut eivät sujuneetkaan voitokkaasti.

– On ollut äärimmäisen mukavaa toimia Ankkureissa. Valmennus, huoltajat, ja seuran johto ovat hoitaneet asiansa viimeisen päälle. Seura on hoitanut taloudelliset velvoitteensa kuten kuuluukin.

Vainionpää toivoo, että pääsee vielä purkamaan ja analysoimaan kautta pelaajien ja seuran vastuuhenkilöiden kanssa. Suuri osa pelaajista jatkaa vielä uraansa ja voisi yhdessä miettiä kehityskohteita. – Itsellä on pesisvirtaa kovasti. Ura jatkuu vielä, viuhkamies vihjaa.

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät