-2.9 C
Alajärvi
perjantai 01.3.2024
MAINOS

Alajärvelle runsaasti EP:n Kulttuurirahaston apurahoja

Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Pohjanmaan rahasto myönsi vuosijuhlassaan Jalasjärvellä tänään yhteensä 1023000 euroa 126 apurahansaajalle sekä 10000 euron suuruisen kulttuuripalkinnon näyttelijä, ohjaaja Eija-Irmeli Lahdelle, ”monipuoliselle näyttämötaiteilijalle, teatteritaiteen lähettiläälle”.

Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston apurahajaon erityisiä painopistealueita vuonna 2015 ovat lasten ja nuorten kulttuuri, alueen elinvoimaa ja identiteettiä uudistavat hankkeet sekä paikallismuseoiden toiminnan elävöittäminen Muuttuva Museo -teemahaulla.

MAINOS

Rahasto vastaanotti hakuaikana 626 hakemusta, joiden yhteenlaskettu hakusumma oli yli kahdeksan miljoonaa euroa. Nyt myönnetyistä apurahoista taiteen osuus on 54,1 prosenttia ja tieteen 45,5 prosenttia. Loput apurahoista kohdistuvat opintoihin. Myönnettyjen apurahojen keskikoko kasvoi 8133 euroon (2014: 7350 euroa).

Kärkihanke-apuraha Siirtolaisuusinstituuttisäätiölle

Suurimman apurahan 40000 euroa Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahasto myönsi Siirtolaisuusinstituuttisäätiölle kärkihankkeena vieraskielisten lasten elämänhallintaa ja sosiaalistumista Etelä-Pohjanmaalla käsittelevään tutkimukseen.

Etelä-Pohjanmaan rahasto myönsi yhden kolmivuotisen työskentelyapurahan, joka kohdistui kuvataiteisiin. Apurahan sai vaasalainen taidegraafikko Juha Tammenpää.

Puolivuotisen työskentelyapurahan 12000 euroa saivat kuvataiteilija Elina Försti, kuvataiteilija Seppo Tanninen, taidegraafikko Janika Herlevi sekä kuva- ja sarjakuvataiteilija Hannu Peltoniemi.

Kaikkiaan kuvataiteen apurahoja jaettiin 12 kappaletta, yhteensä 114500 euroa.

Muotoilun ja taidekäsityön apurahoja jaettiin seitsemän kappaletta yhteissumman ollessa 48500 euroa. Puolivuotisen työskentelyapurahan 12000 euroa sai lasitaiteilija Minna Tuohisto-Kokko.

Valokuvataiteen apurahoja myönnettiin tänä vuonna yksi kappale. Kokovuotisen 24000 euron apurahan sai taiteilija Mia Damberg.

Lastenkulttuurille myönnettiin yhteensä 32 apurahaa, joiden yhteissumma on 125500 euroa. Kuvataiteilija Sonja Backlund ja työryhmä sai 10000 euroa alakoulujen 4‒6-luokkalaisten kulttuuriviikon järjestämiseen Vaasassa.

Kulttuuriyhdistys KoHo ry (Seinäjoki) sai 10000 euroa draamallisten Aalto-kierrosten toteuttamiseen Seinäjoen Alvar Aalto -keskuksessa, ja myös Kurikka-Seura ry sai samoin 10000 euroa lasten ja nuorten paikallismuseoprojektien toteuttamiseen yhdessä Jalasjärvi-Seuran kanssa Muuttuva Museo -apurahana.

Säveltaiteissa Ilmajoen Musiikkijuhlat ry ja Vaasan Oopperasäätiö saivat molemmat 15000 euron kohdeapurahan. Puolivuotisen työskentelyapurahan 12000 euroa sai muusikko Mikael Björklöf, ja säveltäjä Petri Judinille myönnettiin neljän kuukauden apuraha 8000 euroa sävellystyöhön.

Kari Peltoniemi ja työryhmä sai kohdeapurahana 7000 euroa mestarikansanlaulaja Erkki Rankaviidan elämäkertateoksen kirjoittamiseen.

Kaikkiaan säveltaiteen apurahoja jaettiin 19 kappaletta, yhteensä 115000 euroa.

Näyttämötaiteille apurahoja myönnettiin 13 kappaletta, ja niiden yhteissumma on 74500. Puolivuotisen työskentelyapurahan sai tanssitaiteen maisteri Johanna Ikola. Tanssimajakka ry (Vaasa) sai 8000 euroa
Pelkopiiri-tanssiteoksen toteutukseen, ja Valkea kääpiö ry (Seinäjoki) samoin 8000 euroa Helmifestivaalin järjestämiseen.

Evijärven Harrastajateatteri sai niin ikään 8000 euron kohdeapurahan Väinö Tuomaalan elämää käsittelevän näytelmän valmistamiseen.

Kirjallisuuden apurahoja myönnettiin kuusi kappaletta yhteissumman ollessa 30500 euroa. Kirjailijat Henna Helmi Heinonen ja Tiina Hietikko-Hautala saivat molemmat neljän kuukauden työskentelyapurahan 8000 euroa.

Tieteissä kokovuotisia apurahoja 24000 euroa saivat muiden muassa filosofian maisteri Sanna Heittola poliisien kielellisiä ammattikäytänteitä käsittelevään väitöskirjatyöhön, M.Sc. Urszula Zimoch Etelä-Pohjanmaalla yksinasuvien kasvavaa määrää käsittelevään väitöskirjatyöhön, filosofian maisteri Teppo Ylitalo Etelä-Pohjanmaan maakunta-identiteetin rakentumista käsittelevään väitöskirjatyöhön sekä kauppatieteiden maisteri Petteri Puska luomuruoan maineellista signaaliarvoa käsittelevään väitöskirjatyöhön.

Oikeustieteessä kauppatieteiden lisensiaatti Marika Salo sai kokovuotisen apurahan 28000 euroa sijoitusneuvonnan ja sijoitussuositusten sääntelyä käsittelevään väitöksen jälkeiseen tutkimukseen.

Tieteiden apurahoja myönnettiin kaikkiaan 31 kappaletta, yhteensä 465000 euroa.

Vuosijuhlassa laulua ja sanataidetta

Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston vuosijuhlassa Jalasjärven aikuiskoulutuskeskus JAKK:ssa kuultiin ja nähtiin muun muassa apurahansaajien esityksiä. Sopraano Terttu Iso-Oja lauloi Oskar Merikannon lauluja säestäjänään pianisti Kiril Kozlovsky.

Näyttelijä Panu Valo esitti näytteen työn alla olevasta Vimpelin Väinämöisen jälkikaiuissa ‒ katkelma erään arkistoihin uppoutujan päiväkirjasta -musiikkiteatteriesityksestä.

Jalasjärven kunnan tervehdyksen esitti rehtori Auli Tuohimäki, ja juhlapuhujana toimi vuoden 2015 kärkihankkeen edustaja, dosentti Markku Mattila Siirtolaisuusinstituutin Pohjanmaan aluekeskuksesta.

Juhlassa nähtiin myös apurahan saaneen Pekka Pohjoispään valmistama juhlavideo Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston ensimmäisestä Lasten vuosijuhlasta, jota vietettiin Seinäjoen Rytmikorjaamolla 3. toukokuuta.

Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston kulttuuripalkinnon ja apurahat jakoivat rahaston hoitokunnan puheenjohtaja Matti Jakobsson, asiamies Mika Virkkala ja sihteeri Laura Käpyaho. Lisäksi vuosijuhlassa jaettiin perinteisesti myös Oiva Kuusisto Säätiön apurahat, jotka ojensi hallituksen puheenjohtaja Mikael Jern.

Etelä-Pohjanmaan Kulttuurirahaston apurahat 2015 myönnetään alueeltamme seuraaville tahoille.

Alajärvi

Aaltoa ja Aarioita ry musiikki- ja kulttuuritapahtuman järjestämiseen Alajärvellä, Liisa Peltosen rahastosta 5000 euroa.
Alajärven 4h-yhdistys ry lasten ja nuorten kiertävän kyläseikkailun järjestämiseen Alajärvellä, Viljo Syreniuksen rahastosta 2000 euroa.
Alajärven voimistelu ja liikunta ry Alavoli-seuran esityskokonaisuuksien puvustamiseen, Viljo Syreniuksen rahastosta 2000 euroa.
Kuvataiteilija Elina Försti taiteelliseen työskentelyyn, Iivari ja Jenny Honkolan rahastosta 12000 euroa.
Fil. maisteri Maria Lampinen akateemikko Alvar Aallon elämäntyötä Alajärvellä käsittelevän teoksen toteuttamiseen 6500 euroa.
Kuvanveistäjä Antti Maasalo näyttelyn järjestämiseen 4000 euroa.
Lastentarhanopettaja Tarja Pitkänen, kasvatust. maisteri Minna Latvala ja kasvatust. maisteri Tommi Vainio musikaalin toteuttamiseen Paavolan koulussa, Viljo Syreniuksen rahastosta 3500 euroa.
Kasvatust. maisteri Marjo Vistiaho, kuvataiteilija Elina Försti ja ekonomi Päivi Kultalahti Luoma-ahon kyläelokuva-festivaalien järjestämiseen ja kehittämiseen 6000 euroa.

Lappajärvi
Kulttuuriyhdistys Karikko ry lasten kesäteatteriesityksen ja seikkailupolku-tapahtuman toteuttamiseen, Viljo Syreniuksen rahastosta 2500 euroa.

Soini
Fil. maisteri Leena Valkeus taideleirin järjestämiseen lapsille ja nuorille, Viljo Syreniuksen rahastosta 4000 euroa.

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät