Miesten maratonin kärkikolmikko.

Alajärvellä pinkaistiin maraton alle kahden tunnin ja 52 minuutin!

Alajärven Ankkurien järjestämässä perinteisessä Alajärvi Maratonissa nähtiin tänä vuonna huikea maratonsuoritus, kun Ruotsista mukaan saapunut Jaakob Reunanen pysäytti kellot aikaan 2:51:58.

Aika on varsin mainio paitsi tämänkokoisen juoksutapahtuman kärkiajaksi, niin kyseessä oli myös miehen oma ennätys. Hyvään tulokseen miestä siivitti varmasti Alajärven mainio maratonreitti, kilpailulle suotuisa sää ja täydet pisteet keränneet kannustajat, joita löytyi pitkin reittiä kiitettävällä tavalla!

Jaakob Reunanen juoksi maratonin huikeaan aikaan, joka oli myös miehen itsensä ennätys.
Jaakob Reunanen juoksi maratonin huikeaan aikaan, joka oli myös miehen itsensä ennätys.

Tulokset:   

Miehet varttimaraton: 1. Eskelinen Jukka Vaajakosken Kuohu 0:41:54, 2. Knuutti Jarkko KJV 0:43:56, 3. Jokinen Timo Lohjan Louhi 0:48:19, 4. Arkkola Jouko Isokyrö 0:50:20, 5. Koskiniemi Markku Ylistaro 1:26:51.

Naiset varttimaraton: 1. Joensuu Kristiina Häjyt 0:46:23, 2. Pietila Jaana Hippoksen Maratonkerho 0:49:25, 3. Räsänen Veera Tennilän Ripeys 0:53:17, 4. Kiviharju Minna Ilmajoki 0:53:19, 5. Heikkilä Anniina Vimpeli 1:01:28, 6. Kyrönlahti Tanja Kyyjärvi 1:02:59, 7. Rintala Anniina Alajärvi 1:04:59, 8. Vistiaho Marjo Alajärvi 1:07:55.

Miehet puolimaraton: 1. Ala-Korpi Pasi Ullavan Kilpa 1:23:16, 2. Raivio Miikka VirtU 1:24:54, 3. Nerg Samu Jyväskylän Kenttäurh. 1:26:27, 4. Nerg Mika Leppävesi 1:27:53, 5. Lilleberg Lassi Joensuu 1:29:00, 6. Haikonen Tero Jyväskylä 1:31:49, 7. Paalijärvi Ari Seinäjoki 1:32:47, 8. Streng Alfred Wasa Triathlon 1:35:45,9. Noponen Matias Kyyjärvi 1:35:49, 10. Siltala Jukka LUU 1:41:05, 11. Jokela Saku HalTo 1:41:3612. Huolman Esa SulVa 1:41:37, 13. Ojajärvi Juho Alajärvi 1:44:44, 14. Bäcksholm Frank Pietarsaari 1:47:14, 15. Kiviharju Harri Ilmajoki 1:49:14, 16. Luoma Harri Seinäjoki 1:50:06, 17. Juntti Seppo Seinäjoki 1:51:19, 18. Mäkelä Pekka Vaasa 1:52:10, 19. Lehtelä Markku Hippoksen Maratonkerho 1:52:54, 20. Rauma Tero Kokkola 1:54:35, 21. Hietaniemi Urho VirtU 2:06:05, 22. Öster Niklas Singsby 2:08:31, 23. Puranen Jarkko Alajärvi 2:15:21.

Naiset puolimaraton: 1. Honkonen-Pohjonen Merja Perhon Kiri 1:40:20,2. Rantamaa Virpi VirtU 1:43:21, 3. Maijala Anu Virrat 1:47:15, 4. Ylihärsilä Susanna Jalasjärvi 1:48:05, 5. Kivimäki Pirjo Vaasa 1:49:10, 6. Maunuksela Outi Häjyt 1:51:58, 7. Valli Kati Helsinki 1:53:45, 8. Sillanpää Sari Alajärvi 1:54:35, 9. Ojajärvi Minna Vantaa 1:54:39, 10. Kujala Johanna EU 1:56:00, 11. Penttilä Riikka Alajärvi 1:57:42, 12. Rauma Tiina Kokkola 1:58:03, 13. Luoma Mari Alajärvi 1:58:33, 14. Siltala Anne Alavus 1:59:49, 15. Mäkelä Minna Ähtäri 2:00:44, 16. Viitanen Heli Lapua 2:05:14, 17. Junnila Merja Vimpeli 2:05:40, 18. Kaunisto Kirsi Tuuri 2:08:18, 19. Rintamäki Jonna Alajärvi 2:09:04,20. Jokiaho Tuula Lehtimäki 2:18:57, 21. Lilja-Ojala Heidi Hesingby 2:19:46, 22. Yli-Hynnilä Niina Kuortane 2:23:43, 23. Koivulahti Hanna Kuortane 2:24:20, 24. Sillanpää Janette Alajärvi 2:24:36, 25. Tusa Teija Seinäjoki 2:26:46, 26. Ahvenlampi Essi Alahärmä 2:29:27, 27. Örn Suvi Ylihärmä 2:29:52, 28. Korpi-Käkelä Teija Kauhajoki 2:31:10.

Miehet 50 puolimaraton: 1. Laakso Kari Häjyt 1:40:59,2. Nordström Rainer Mustasaari 1:43:51, 3. Viita-aho Matti LaVe 1:49:19, 4. Hautaniemi Jukka LeJy 1:54:19, 5. Kytönen Erkki Seinäjoki 2:07:36, 6. Saarenketo Eero AA 2:09:37.

Naiset 50 puolimaraton: 1. Lae Anna-Maria Häjyt 1:58:34, 2. Jukarainen Leena Hollola 2:02:12, 3. Suvilaakso Mirja Helsinki 2:06:26, 4. Urpilainen Riitta 2:06:53, 5. Lahdenmäki Hanttu Alavus 2:08:07, 6. Viinikka Eija Kuortane 2:09:12, 7. Kyttä Tarja Vaasa 2:41:41, 8. Viitasaari Tiia Seinäjoki 2:51:29.

Miehet 50 maraton: 1. Järvenpää Heikki Häjyt 3:16:20, 2. Herronen Hannu Kokkola 3:28:36, 3. Linjamäki Kai Viipurin Urh. 3:30:00, 4. Kuja-Lipasti Olavi Häjyt 3:30:16, 5. Peltomaa Reijo Kankaanpään Maraton 3:36:16, 6. Tohni Hannu Tampereen Maratonklubi 3:36:34, 7. Moisio Ari Espoo 3:43:34, 8. Haapala Juha Laihian Isoot Nuukat 3:45:20, 9. Murtomäki Pekka Häjyt 3:45:57, 10. Luoma Heikki Lapua 3:57:05, 11. Vähämäki Olavi Laihia  4:52:52, 12. Kyttä Timo Häjyt 5:06:01.

Naiset 50 maraton: 1. Takala Päivi KuKu 3:46:10, 2. Hutri Marjo Virkut 5:08:50.

Miehet maraton: 1. Reunanen Jaakob Timrå, Ruotsi 2:51:58, 2. Isoaho Marko Tampere 3:08:17, 3. Isoaho Janne Alavus 3:16:59, 4. Lampinen Jarkko Alajärvi 3:34:43, 5. Lähteinen Kimmo Häjyt 3:37:38, 6. Kuusijärvi Antti TREMK 3:39:32, 7. Savolainen Kosti Konnevesi 3:48:06, 8. Lemmetty Tero Karttulan Urh. 3:52:53, 9. Jokiaho Heikki Alajärvi 3:57:23, 10. Haukkala Kari Häjyt 4:15:28, 11. Schöning Tapani Häjyt 4:16:30, 12. Piri Marko Alajärven Voimistelijat 4:18:02, 13. Mikkola Taneli Lapua 4:56:12.

Miehet 60 maraton: 1. Lehtinen Timo Valtra 4:20:43, 2. Lehtinen Taisto Lahti 4:43:48, 3. Martikkala Heimo Häjyt 4:58:19, 4. Honkonen Hannes Lahti 5:01:06, 5. Saari Paavo 5:06:20, 6. Huhtala Ismo Suorsa 5:17:30.

Naiset 60 maraton: 1. Pirhonen Anna-Leena Häjyt 4:08:53.

Naiset maraton: 1. Rossi Vanamo Seinäjoki 3:39:40, 2. Lehtinen Heli Liedon Luja 3:45:32, 3. Virtanen Virpi Team Rahola 4:17:24, 4. Virkamäki Jaana Multia 4:22:19, 5. Riskumäki Marjukka Rovaniemi 4:45:28.

Tuula Jokiaho