0.5 C
Alajärvi
maanantai 04.3.2024
MAINOS

Suvivalssi raikaa kauniissa kesäillassa Alajärvellä

Alajärvellä kauniilla puistoalueella Karjankujankosken varressa raikaa parhaillaan suvivalssi. Eläkeliiton Alajärven yhdistys on kokoontunut jokakesäiseen yhteislauluiltaan ja paikalla on noin 25 jäsentä nauttimasta illanvietosta kesäisessä säässä.

Alajärven yhdistyksen puheenjohtaja Terttu Mäntyniemi johtamassa laulua ja soittajana Pekka Turpeinen.
Alajärven yhdistyksen puheenjohtaja Terttu Mäntyniemi johtamassa laulua ja soittajana Pekka Turpeinen.

Yhdistyksen puheenjohtaja Terttu Mäntyniemi kertoo, että paikalla olevan hanurinsoittajan, Pekka Turpeisen, hän on pongannut tänä kesänä rokulimarkkinoilta soittamasta.

MAINOS
Onko sinulla hyvä nimiehdotus kuvassa näkyvälle puistoalueelle Alajärvellä? Kerro se meille!
Onko sinulla hyvä nimiehdotus kuvassa näkyvälle puistoalueelle Alajärvellä? Kerro se meille!

Joen varressa maisemaa katsoessa eläkeläiset käyvät keskustelua siitä, miksi puistoaluetta tulisi kutsua. Osan ihmisistä on ollut vaikea löytää oikeaan paikkaan, joten olisi hyvä jos alueelle keksittäisiin oma nimitys.

Terttu kiittelee kuukausi takaperin järjestettyä kesätapahtumaa Suvirannassa, johon Alajärven yhdistyksen väkeä osallistui lähes 80 henkilön verran. Päivä oli täynnä mukavaa ohjelmaa ja yhdessäoloa. Luennoimassa oli Tiina Silvonen muistiyhdistyksestä ja pullakahvit tarjosi Oma Säästöpankki.

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät