Maratonin miesten sarjan kärkikolmikko Suovanlahden Nerg, Kangasalan Kuusijärvi ja Lappajärven Tyynelä.

Ukkoskuurot loppuivat ennen Alajärven maratonia

Ukkonen ja rankkasade raikastivat ilmaa ennen lauantaina juostua Alajärven maratonia. Kilpailu käytiin noin 16 asteen lämpötilassa eikä järveltä Levijoentielle juoksijoita vastaan puhaltanut tuulikaan juuri haitannut.

Vielä kun juoksun aikana saatiin vain pieniä sadekuuroja, niin voidaan puhua miltei ihanteellisesta maratonkelistä.

Kilpailuun osallistui yhteensä 91 juoksijaa joko runsaan 10 kilometrin varttimaratonille, 21.1 kilometrin puolimaratonille tai 42.2 kilometrin täysmaratonille.

Maratonilla ensimmäisenä maaliin saapui 50-vuotiaiden sarjassa kilpaillut Häjyjen Olavi Kuja-Lipasti ajalla 3.21. Naisten nopein oli Perhon Kirin Merja Honkonen-Pohjonen, jolle kolmen ja puolen tunnin raja ei ollut kaukana.

Mukana oli myös toistakymmentä alajärveläistä juoksijaa, joista kovinta vauhtia puolimaratonilla pitivät Juho ja Erkki Ojajärvi.

Ankkurien hiihtojaosto onnistui kisajärjestelyissä erinomaisesti. Sadan osallistujan määrä jäi nyt vain täyttymättä, koska violetinvärinen ukkosennuste pelotti arimmat juoksijat jäämään kotiin.

Tulokset:

Miehet varttimaraton: 1. Mäntylä Timo Training 2 TOP 38:57, 2. Hokkanen Harri Hippoksen Maratonkerho 41:38, 3. Hietalahti Timo Kokkola 44:41, 4. Peltola Toni 49:01, 5. Jokinen Timo UU 50:03, 6. Pihlajaniemi Toni mailerit 3:35, 7. Lehtelä Heikki A 1:11:09.

Naiset varttimaraton:1. Ilomäki Sonja Jyväskylän Kenttäurh.45:23, 2. Niemi Anu Laihia 59:20, 3. Luukela Niina Toholampi 1:06:03, 4. Lehtelä Lilja AA 1:11:11, 5. Hallikas Jenna Kauhava 1:14:53, 6. Ruonala Marina Kauhava 1:14:53.

Miehet puolimaraton: 1. Lehtonen Matti Vaajakosken Kuohu 1:20:34, 2. Hjulfors Herman KUF 1:30:24, 3. Knuutti Jaakko KJV 1:31:25, 4. Noponen Matias Kyyjärvi 1:34:12, 5. Tikkaoja Teemu IK-Maraton 1:34:52, 6. Sandkulla Jonas Pietarsaari 1:38:21, 7. Hietamäki Veli-Matti Kauhava 1:39:26, 8. Kiviharju Harri Ilmajoki 1:40:55, 9. Normak Margus Betonipojat Oy 1:41:00, 10. Ojajärvi Juho Alajärvi 1:41:19, 11. Honkonen Martti Kyyjärvi 1:44:42, 12. Kilpelänaho Heikki Lapua 1:50:46, 13. Myllyniemi Ari Laihia 1:51:36, 14. Vehkaoja Heikki SSU-Triathlon 1:52:47, 15. Kivistö Jarmo Ilmajoki 1:56:02, 16. Pörn Christoffer Pietarsaari 1:59:45, 17. Peltokangas Juho-Henrik Alajärvi 2:00:33, 18. Peltokangas Aleksi Alajärvi 2:11:25, 19. Lahti Arttu Karstula 2:23:50.

Naiset puolimaraton: 1. Källi Minna Turku 1:39:53, 2. Koivula Soili Häjyt 1:40:17, 3. Skrifvars Eveliina Vaasa 1:42:46, 4. Viitanen Heli Lapua 1:43:05, 5. Ahopelto Johanna EU 1:49:02, 6. Honkonen Sanna KyKy 1:49:39, 7. Palmi Rebecca Helsinki 1:50:09, 8. Sjöström Annika Larsmo IF 1:51:25, 9. Vuorenmaa Kirsi LaVi 1:57:55, 10. Mäkinen Kristiina Alavus 2:06:39, 11. Myllyniemi Katariina Laihia 2:07:58, 12. Puoliväli Paula Alajärvi 2:12:52, 13. Jokiaho Vilhelmiina Alavus 2:13:52, 14. Marjala Pauliina Oulu 2:15:16, 15. Vistiaho Marjo Alajärvi 2:16:00, 16. Shcherbakova Anastasiia Lapua 2:23:00, 17. Pitkäkangas Teija Seinäjoki 2:23:23, 18. Käkelä Marja Seinäjoki 2:28:05, 19. Uusitalo Sanna Pietarsaari 2:42:26, 20. Uusitalo Eveliina Pietarsaari 2:43:44.

Miehet 50 puolimaraton: 1. Kronqvist Kjell HOP-HAB Team 1:38:02, 2. Jansson Tommy Kokkola 1:38:53, 3. Tohni Hannu Pirkkala 1:39:14, 4. Lundahl Ari LaVi 1:43:03, 5. Kuosmanen Matti Jyväskylän kenttäurh. 1:46:30, 6. Ojajärvi Erkki AA 1:47:25, 7. Rantamaa Heikki VKVL 1:50:24, 8. Hautaniemi Jukka LeJy 1:53:54, 9. Virtanen Reijo AA 1:54:12, 10. Kytönen Erkki Seinäjoki 2:02:37, 11. Palmi Jyrki Jyväskylä 2:07:29, 12. Saarenketo Eero AA 2:14:32, 13. Salo Reijo Ilmajoki 2:17:52.

Naiset 50 puolimaraton: 1. Rantamaa Virpi VirtU 1:45:41, 2. Takala Hannele Häjyt 1:46:49, 3. Lae Anna-Maria Häjyt 1:58:47, 4. Lahdensuo Katri LaVi 2:13:27.

Miehet 50 maraton: 1. Kuja-Lipasti Olavi Häjyt 3:21:47, 2. Moisio Ari Espoo 3:22:36, 3. Haapala Juha Laihian Isoot Nuukat 3:39:45, 4. Ijäs Antti Oulu 4:02:49, 5. Murtomäki Pekka Häjyt 4:28:17, 6. Hautakangas Arto Myllymäki 4:30:04, 7. Vähämäki Olavi Laihia 4:34:50, 8. Lehto Risto Vaasa 4:38:16, 9. Koponen Kauko Häjyt 4:47:27.

Naiset 50 maraton: 1. Takala Päivi KuKu 3:55:29.

Miehet maraton: 1. Nerg Mika Suovanlahti 3:27:50, 2. Kuusijärvi Antti Kangasala 3:45:51, 3. Tyynelä TM Tarvola 4:09:11, 4. Rauma Tero Kokkola 4:32:25, 5. Kalliokoski Jukka Häjyt 5:37:35.

Miehet 60 maraton:: 1. Viita-aho Matti LaVe 4:11:50, 2. Saari Paavo Häjyt 5:51:40.

Naiset maraton: 1. Honkonen-Pohjonen Merja PeKi 3:30:01, 2. Ojajärvi Minna Vantaa 4:04:06, 3. Vesala Camilla TUS 4:18:53, 4. Rauma Tiina Kokkola 4:32:25, 5. Kataja Tuija Häjyt 4:47:27.

T.Tyynelä