1.4 C
Alajärvi
keskiviikko 24.4.2024
MAINOS

Eläkeliiton Soinin yhdistykselle oma lippu

Eläkeliiton Soinin yhdistyksessä vietettiin arvokasta juhlaa, kun yhdistyksen oma lippu naulattiin ja siunattiin seurakuntatalolla järjestetyssä tapahtumassa.

Ensimmäisen naulan lippuun löi Hillervo Åkerman, joka toimi yhdistyksen puheenjohtajana 2002-2006.
Ensimmäisen naulan lippuun löi Hillervo Åkerman, joka toimi yhdistyksen puheenjohtajana 2002-2006.

Juhlan avasi Pekka Päivärinta kertoen lipusta ja kutsuen naulaajat tehtäväänsä.

MAINOS

– Lippuja on käytössä eri mailla, yhdistyksillä ja yhteisöillä. Eri maiden lippujen alla on iloittu, riemuittu ja myös sodittu, Päivärinta totesi.

– Eri yhdistysten ja yhteisöjen liput ovat aatteiden ja pyrkimysten vertauskuvia, kuten Eläkeliiton Soinin yhdistyksenkin lippu. Se kuvaa elämänkaarta ja yläkulmassa on Soinin kunnan vaakuna.

lippu5
Kunnanvaltuuston puheenjohtaja Sauli Virtala löi naulan lippuun Soinin kunnan edustajana.
Toivo Haukilehto toimi puheenjohtajana 2007-2011 kahden kauden ajan.
Toivo Haukilehto toimi puheenjohtajana 2007-2011 kahden kauden ajan.

 

Lipun naulaukseen kutsuttiin yhdistyksen puheenjohtaja 2002-2006 Hillervo Åkerman, puheenjohtaja 2007-2011 Toivo Haukilehto, hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja 2008-2009 Uolevi Ketola, hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja 2010-2015 Jouko Välimäki, hallituksen jäsenet Antti Ylätalo, Oiva Nelimarkka, Esko Hakala, Anja Alatalo, Simo Kataja-aho, Sirkka Keisala, Anna-Liisa Hankamäki, Raija Korpela, Seppo Saarinen, Tuomas Suominen, nykyisen hallituksen jäsen ja sihteeri Marja-Leena Saarinen, nykyisen hallituksen jäsenet Kalevi Laitila, Tuula Sippola, Tarja Sauna-aho, Aino Alatalo, Seija Vuorenmaa ja Hilkka Luoma sekä Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Merja Uusitalo, kunnanvaltuuston puheenjohtaja Sauli Virtala, kirkkovaltuuston puheenjohtaja Ahti Leppänen, Alajärven Osuuspankin pankinjohtaja Riitta Holkko ja EL Soinin yhdistyksen nykyinen puheenjohtaja Raili Katajamäki.

Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Merja Uusitalo löi oman naulansa Soinin yhdistyksen lippuun.
Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Merja Uusitalo löi oman naulansa Soinin yhdistyksen lippuun.

Lipun siunauksen suoritti kirkkoherra Esko Kallio todeten, että lipuilla on historiaa aina antiikin ajoille saakka. Aluksi liput kertoivat sodissa kenen joukoissa kukakin taistelee. Sittemmin jokainen valtio on saanut oman lippunsa ja lippu onkin eri käyttötavoillaan merkki yhteenkuuluvuudesta.

Kallio muistutti, että myös kristillisellä uskolla on oma merkkinsä. Nykyisin se on risti, mutta aiemmin kristinuskoa on symboloinut mm. kala ja Jeesuskuva, jossa Jeesus kantaa harteillaan isoa lammasta.

Kirkkovaltuuston puheenjohtaja Ahti Leppänen löi naulan lippuun Soinin seurakunnan edustajana.
Kirkkovaltuuston puheenjohtaja Ahti Leppänen löi naulan lippuun Soinin seurakunnan edustajana.

Kiitossanat juhlaan lausui puheenjohtaja Raili Katajamäki iloiten siitä, että yhdistyksellä on viimein oma lippu. – Viime kesän liittokokouksessa saimme vain sivusta seurata hienoa lippukulkuetta, jossa eri yhdistykset esittäytyivät lippujensa alla. Nyt meillä on oma lippu, kiitos siitä teille kaikille!

Juhlassa lipunkantajana toimi Pekka Päivärinta ja airuina Marja-Leena Saarinen sekä Kalevi Laitila.

Tuula Jokiaho

Viimeisen naulan lippuun löi Eläkeliiton Soinin yhdistyksen nykyinen puheenjohtaja Raili Katajamäki.
Viimeisen naulan lippuun löi Eläkeliiton Soinin yhdistyksen nykyinen puheenjohtaja Raili Katajamäki.

 

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät