Ankkureiden pesisväki koolla

31
Mainos[adrotate banner="3"]

Alajärven Ankkureiden pesäpallojaosto esitteli torstai-iltana seuran toiminnan nykytilannetta pesistoiminnassa mukana oleville ja muille kiinnostuneille.

Alajärven ABC-liikenneaseman kahviossa pidettyyn tilaisuuteen oli erityisesti kutsuttu seuran junioripelaajia vanhempineen sekä juniorijoukkueiden vetäjiä.

MAINOS

Illan avauspuheenvuoron käyttänyt Ankkureiden pesäpallojaoston puheenjohtaja Taavi Kivipelto totesi tilaisuuden päällimmäisenä tarkoituksena olevan seuratoiminnan eri osa-alueiden esittelyn lisäksi Ankkuri-hengen nostattamisen.

Kivipellon mukaan kaikkien seuran toiminnassa mukana olevien on hyvä tietää taloudesta ja toimintatavoista, jotta seuran nuorten pesistoiminnan tukeminen onnistuisi parhaalla mahdollisella tavalla.

Ankkureiden seuraorganisaation esittelyn lisäksi Kivipelto kertoi Ankkureiden järjestämistä tulevan kesän yleisötilaisuuksista.

Perjantaina 30.6. kello 19 alkaen Kitrolla esiintyy lauluyhtye Rajaton ja heti seuraavana päivänä 1.7. kello 16 alkaen voi samassa paikassa palata pesäpallon varhaisvaiheisiin näytelmässä ”Pitkäpalloa 100 v sitten”, jonka rooleissa tullaan näkemään mm Ankkureiden superpesisjoukkueen pelaajia.

Perinteinen pituuslyönnin MM-kisa järjestetään Kitrolla lauantaina 22.7.

Ankkureiden talousasioita selvitellyt seuran toiminnanjohtaja Mika Peräkangas kertoi superpesistoiminnan nielaisevan yleisseuran 650000 euron budjetista 415000 euroa. Junioripesiksen pyörittämiseen kuluu lisäksi noin 100000 euroa.

Koko seuran oma pääoma on tällä hetkellä noin 65000 euroa miinuksella, eli tuon verran on seuran vuonna 1944 tapahtuneesta perustamisesta alkaen tehty enemmän tappiota kuin voittoa. Siitä huolimatta Ankkurit on Peräkankaan mukaan yksi Superpesiksen terveimmistä seuroista, eli ”parhaimpia luokalle jääneistä”.

Peräkangas kertoi, että supepesisjoukkueen budjetista suurin osa, eli 60 prosenttia, tulee yhteistyösopimuksista ja vain 25 prosenttia otteluiden lipunmyynnistä. Loput 15 prosenttia tulee seuran järjestämistä konserteista, tempauksista, hanketuista ja muista pienemmistä eristä.

Peräkankangas korosti, ettei Ankkureissa käytetä junioritoiminnan rahoja Superpesistoiminnan kulujen kattamiseksi, vaan juniorijoukkueita tuetaan lähinnä ilmaisten hallintopalveluiden muodossa.

Ankkureiden junnutiimin jäsen Noora Valkonen selvitti seuran junioripesistoiminnan tilannetta tarkemmin. Valkonen kertoi, että Ankkureiden junnupesistoiminnassa on mukana 10-12 joukkuetta, joissa pelaa noin 150 junnupelaaja.

Toimintaan kuuluu mm kesällä pidettävät pesiskoulut- ja kerhot sekä tuomarikoulutus. Talviharjoittelua varten tiimillä on Patruuna-Areenalla yksi vuoro viikossa. Tiimi pyrkii myös lisäämään seuran junnupelaajien näkyvyyttä Superpesiksen kotiotteluiden yhteydessä.

Junnulisenssimaksu sisältää otteluiden tuomarikulut, pallokulut, palkinnot, junnupesistuotteen, kenttäkulut ja sarjamaksut.

Ankkureiden pesäpallotoiminnan yhteisistä tavoitteista kertoi lopuksi seuran pesäpallojaoston jäsen Erno Lassila.

Lassilan mukaan Ankkurit haluaa olla alueensa lippulaiva, josta Alajärvi tunnetaan ja joka pelaa vuosittain miesten superpesiksen mitaleista joukkueella, jonka pelaajat ovat edustaneet Ankkkureita juniorisarjoista saakka.

Tavoitteeseen pääsemiseksi seura pyrkii kasvattamaan junioritoimintaansa vuosittain. Tähän pyritään Lassilan mukaan siten, että kaikille halukkaille löytyy joukkue.

Lisäksi Ankkureiden tavoitteena on tarjota lähialueen asukkaille viihdyttäviä ja laadukkaita Superpesisotteluita. Lassilan mukaan Ankkurit haluaa olla mukava yhteisö, jonka toiminnassa on ilo olla mukana.

Lasse Mansikka-aho

MAINOS
Priimatassi alusasujen pop-up-myynti Kyyjärven Paletissa