3.9 C
Alajärvi
sunnuntai 26.5.2024
MAINOS

MiesJoukon Uniikkimatto löysi omistajansa

Eläkeliiton Alajärven yhdistyksellä oli Asumista ja Hyvinvointia -messuilla mielenkiintoinen arvonta miehille, sillä osallistumaan pääsi vain osallistumalla arpajaispalkinnon valmistukseen!

Messuosastolla miehet istutettiin kutomaan oma osansa tilkkumatosta, eli MiesJoukon Uniikkimatosta. Oman palansa mattoon kutoi niin kaupunginjohtaja Vesa Koivunen kuin Eduskunnan varapuhemies Arto Satonenkin.

MAINOS

– Yllätyin siitä, miten innokkaasti miehet tähän osallistuivat, kertoo yhdistyksen puheenjohtaja Anja Rantala. – Kutojia oli välillä jonoksi saakka.

Valmis matot arvottiin sen valmistamiseen osallistuneiden miesten kesken. Onnetar suosi naapurikunnan Eläkeliiton yhdistyksen puheenjohtaja Erkki Ammesmäkeä, joka kertoi pikkupoikana harrastaneensa käsitöitä, mutta aikaa tuosta oli vierähtänyt jo useampi vuosikymmen.

Tuula Jokiaho

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät