LehAn Veeti Huhtikangas ampui istumatuelta.

Maaliskuun ilma-asekilpailut ammuttiin Lehtimäellä

Lehtimäen Ampujat ry:n avoimet alueelliset Maaliskuun ilma-asekilpailut ammuttiin Pilkan ilma-aseradalla. Viikonlopun aikana Pilkan ilma-aseradalla tehtiin yhteensä 79 kilpailusuoritusta.

Ilmapistoolin M-sarjan voiton vei LAS:n Teemu Lahti tuloksella 564 p. ja LehA:n Anette Källi ampui N-sarjan voittoon hyvällä tuloksella 377 p.

Ilmakiväärissä parhaat tulokset ampuivat M-sarjassa SsA:n Jari Hemminki (567 p.) ja hyvätasoiseksi muodostuneen N-sarjan voittanut LappjA:n Mira Mäkelä (397 p.).

Tulokset:

Ilmapistooli, M-sarja (60 ls): 1) Teemu Lahti LAS 564, 2) Aki Rantakangas LehA 554, 3) Teijo Kimpimäki JjA 552-8x, 4) Juho Syväniemi IlmA 552-7x, 5) Sami Haume NosA 551, 6) Marko Talvitie LehA 549, 7) Juha Hautamäki LeA 538, 8) Jarkko Rannisto LappjA 537, 9) Harri Hiipakka KokMAS 534, 10) Kimmo Paananen ÄSA 523-7x, 11) Kari Kautto SaarA 523-4x, 12) Teemu Pylkkönen SaarA 521.

M18-sarja: 1) Sampo Muhonen TiA 519.

M16-sarja (40 ls): 1) Sampo Muhonen TiA 343. Y75-sarja: 1) Gunnar Ahopelto HSA 335. Y70-sarja: 1) Juhani Öhman TiA 348, 2) Gunnar Ahopelto HSA 326, 3) Risto Karhunen YA 310, 4) Seppo Paakki HSA 286.

M60-sarja: 1) Juhani Öhman TiA 360, 2) Keijo Koski JjA 359, 3) Ilpo Hatanpää HSA 356, 4) Matti Kunttu KSA 353, 5) Markku Kujala KA 343.

M50-sarja: 1) Ari Kivimäki JjA 361, 2) Kuisma Aho LappjA 360, 3) Juha Hautamäki LeA 359, 4) Kimmo Paananen ÄSA 356-6x, 5) Harri Hiipakka KokMAS 356-3x, 6) Matti Kunttu KSA 355.

N50-sarja: 1) Tarja Sorri SA 343, 2) Minna Haasio LSA 321. N60-sarja: 1) Terttu Laakeri LSA 342.
N-sarja: 1) Anette Källi LehA 377, 2) Paula Kaksonen IMAS 355.

VT14-sarja (30 ls): 1) Joni Nahkala LappjA 239, 2) Peetu Puumala KP-V 237, 3) Aapeli Rintakoski IMAS 215, 4) Ia Nikula KP-V 212.

VT12-sarja (20 ls): 1) Peetu Puumala KP-V 172, 2) Sofia Äijö KP-V 164, 3) Sara Äijö KP-V 158, 4) Ia Nikula KP-V 137.

IT8-sarja: 1) Maximus Nikula KP-V 168.

Ilmakivääri, M-sarja (60 ls): 1) Jari Hemminki SsA 567, 2) Konsta Aho LappjA 560, 3) Miika Mäkelä LappjA 546, 4) Marko Mäkelä LappjA 534.

M18-sarja: 1) Eemeli Rintakoski IMAS 519.

R4 SH2 Y75-sarja (40 ls): 1) Martti Haverinen LehA 331.

Y75-sarja: 1) Erkki Perälä AlavA 349, 2) Jaakko Huhtala AlavA 305.

Y70-sarja: 1) Heikki Mäkinen VirtA 362. M60-sarja: 1) Mikko Ketola KA 358, 2) Heikki Mäkinen VirtA 355, 3) Eero Haapala JjA 322.

M50-sarja: 1) Marko Mäkelä LappjA 351.

N-sarja: 1) Mira Mäkelä LappjA 397, 2) Marjo Yli-Kiikka IMAS 393, 3) Eve Pitkäkangas LehA 380, 4) Paula Kaksonen IMAS 369, 5) Sari Hietanen ÄSA 365, 6) Pirjo-Marja Pitkäkangas LehA 338.

N18-sarja: 1) Eve Pitkäkangas LehA 378.

VT14-sarja (30 ls): 1) Niko Antila HSA 269, 2) Daniel Lukoperov YK 263, 3) Hermanni Kuoppala LappjA 233, 4) Konsta Rantanen KuKu 214.

HT14-sarja: 1) Aapeli Rintakoski IMAS 295. A11-14-sarja (20 ls): 1) Juho Hirvelä IlmA 150.

VT12-sarja: 1) Niko Antila HSA 181, 2) Sanni Ylinen HSA 171, 3) Jimi Ojanperä HSA 167, 4) Sonja Saranen YA 160.

IT10-sarja: 1) Sini Ojanperä HSA 195, 2) Toni Haapakoski YK 171, 3) Veeti Huhtikangas LehA 158.

IT8-sarja: 1) Daniel Lindqvist KA 188, 2) Siiri Lindqvist KA 162.