-7.3 C
Alajärvi
sunnuntai 21.4.2024
MAINOS

Lehtimäellä palkittiin kauden aikana ansioituneita ratsastajia

Lehtimäen Ratsastajat ovat palkinneet suuren joukon päättyneen kauden aikana ansioituneita harrastajia.

Lajin taustatukihenkilöinä palkittiin Joel Isoaho, Sirpa Ojanperä sekä Maritta Hurmerinta. Aktiivisena junioriseuratoimijana palkittiin Lotta Luodeslampi ja aktiivisina pikkujunnuina Milka Leppäkangas sekä Ronja Kilponen.

MAINOS

Vuoden hevosena palkittiin Rannan Ruhtinas. Omat muistamisensa saivat myös seuran toiminnantarkastajat Sari Vainionpää sekä Tuija Alatalo ja monivuotinen rahastonhoitaja Arja Väliaho.

Suomenmestaruudestaan palkittiin Linda Yli-Ketelä, Tuulia Nelimarkka puolestaan pokkasi palkinnon parhaasta yhdistetystä tuloksesta seuranmestaruuskilpailuissa. Kannustuskannu ojennettiin tänä vuonna Erika Ahoselle ja Paras juniori -pokaali Sara Ojanperälle.

Tilaisuudessa palkittiin seuranmestarit junioreissa ja senioreissa, niin esteillä kuin kouluratsastuksessakin. Junioreiden koulumestarit olivat 1. Nelma Isoaho – Ektor, 2. Eveliina Järvelä – Mgic Rainbow sekä 3. Erika Ahonen – Hot-Topi.

Senioreiden koulumestareina palkittiin 1. Kaisa Lampimäki – Makke Ant Fan ’Bosksicht’, 2. Kati Puumala – Gougar Carrera sekä 3. Tuulia Nelimarkka – Ypäjä Trulli.

Junioreiden estemestareina palkittiin 1. Kiia-Sofia Puumala – Gougar Carrera, 2. Olivia Vainionpää – Casper C sekä 3. Jemina Rissanen – Ela II. Senioreiden estemestareina palkittiin 1. Virpi Mäki-Opas – Captain Cagliari, 2. Tuulia Nelimarkka – Rannan Ruhtinas sekä 3. Linda Yli-Ketelä – Stella Polare.

Kilpailijat keräävät vuoden aikana ranking-pisteitä ja pisteiden perusteella seura muisti aktiivisia kisaajiaan. 3. tasolta palkinnot saivat 1. Linda Yli-Ketelä, 2. Virpi Mäki-Opas sekä 3. Meeri Sipiläinen. 2. tason palkinnot ojennettiin 1.Sara Ojanperä, 2. Eveliina Järvelä ja 3. Nelma Isoaho. 1. tason ranking-pisteiden ansiosta palkinnon saivat 1. Kati Puumala, 2. Rosa-Marie Ojala sekä 3. Lotta Luodeslampi.

Lampimäki jatkaa

Lehtimäen Ratsastajien puheenjohtajana jatkaa vuonna 2019 Kaisa Lampimäki. Johtokuntaan kuuluvat Arja Väliaho, Jutta Saloranta, Meeri Sipiläinen, Tuula Kurunmäki, Anna Katajamäki, Virpi Mäki-Opas, Pia-Marika Ojala, Linda Yli-Ketelä, Kati Puumala sekä Elina Suosalo.

Nuorisojäseninä jatkavat Lotta Luodeslampi sekä Jemina Rissanen.

Toimintasuunnitelman mukaan seura jatkaa vuonna 2019 aktiivista toimintaansa siten, että jokaiselle kuukaudelle löytyy tapahtumia monipuolisesti.

Tammikuussa valmentaudutaan Piia Pantsun ohjauksessa ja helmikuussa kilpaillaan seuran kouluratsastuskilpailujen merkeissä. Maaliskuussa on vuorossa esteratsastuskilpailut ja huhtikuussa tehdään perinteinen retki Tampereen hevosmessuille.

Toukokuussa lapset pääsevät kisaamaan Tenavatohinoiden merkeissä ja kesällä kilpaillaan ulkokentällä. Syksyn tultua toiminta jälleen vilkastuu ja luvassa on muun muassa koulutusta ja seuranmestaruuskilpailuja.

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät