3.5 C
Alajärvi
torstai 25.4.2024
MAINOS

Pesiskoululaiset palkittiin mitalein

Vaikka Alajärven Ankkureiden Ykköspesisjoukkueen keski-ikäkään ei ole tällä kaudella korkea, niin se laski Kitron Stadionilla sunnuntain kotiottelussa Sotkamoa vastaan entisestään, kun pelin tauolla kentälle asteli palkittavaksi yli 30 vuosina 2010-2014 syntynyttä lasta.

Kaikki pesiskoululaiset sekä nuorimman ikäluokan juniorit vanhempineen pääsivät tuolloin katsomaan Ykköspesisottelua maksutta ja lapset palkittiin ottelun tauolla mitaleilla. Kuluvan kesän aikana Ankkureiden pesistoimintaan on tullut mukaan yhteensä noin 50 uutta harrastajaa.

MAINOS

Ankkureissa on tehty pitkäjänteistä ja laadukasta juniorityötä, mikä näkyy siinä, että seuran harrastajamäärät sekä toiminta ovat laajentuneet vuosi vuodelta.

Tällä hetkellä Ankkureilla on pesäpallossa yhteensä 14 juniorijoukkuetta sekä viisi pääasiassa omista junioreista koostuvaa joukkuetta aikuisten sarjoissa. Seuralla on joukkueet kaikissa ikäluokissa pojilla sekä myös tytöillä kaikissa paitsi vanhimmassa ikäluokassa.

Joukkuetoiminnan lisäksi Ankkurit järjestää pesiskoulu- ja pesisliikkaritoimintaa. Ankkureiden parissa pesäpalloa harrastaa siis tällä hetkellä jo reilusti yli 200 harrastajaa.

Ankkureiden pesistoimintaan on mahdollista tulla mukaan jo 3-vuotiaasta alkaen, sillä seuran junioripesäpallojaosto järjestää 3-6-vuotiaille suunnattua liikuntaleikkikoulua, pesisliikkaria.

Kauden 2020-2021 pesisliikkari käynnistyy tiistaina 13.10. Monitoimihallilla. Pesisliikkaria pidetään kahdessa ryhmässä: 2016-2017 syntyneet kello 17-17.45 ja 2014-2015 syntyneet kello 18-19.

Lisätietoja ja ilmoittautumiset ankkuritpesis.fi/junnupesis/ tai junioripäällikkö: p. 040 594 0484.

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät