11.4 C
Alajärvi
sunnuntai 14.8.2022

Valinnat Alajärven lautakuntiin

Alajärven kaupunginvaltuusto valitsi maanantai-iltana henkilöt eri lautakuntiin ja edustuksiin.

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi valittiin edelleen Antti Joensuu (Kesk), ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Turo Kalliomaa, toiseksi Jukka-Pekka Matintupa, kolmanneksi Jari Hämeenniemi (PS) ja neljänneksi Kauko Ukonmäki (Kesk).

Kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi valittiin Sari Palmu (Kesk) (varalla Siiri Ahopelto), ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi Jukka Joensuu (Kok) (Raimo Vistbacka), toiseksi Kuisma Kujala (Kesk) (Liu Eteläaho) ja jäseniksi Lea Peltokangas (Kesk) (Terho Mäkelä), Jarmo Hänninen (Kesk.) (Pentti Rentola), Antti-Kalle Levijoki (Kesk) (Timo Mariapori), Anne Matokangas (PS) (Pirjo Kantokoski), Kari Korhonen (PS) (Jukka Kangastie), Pentti Joensuu (Kok) (Jari Mäenpää) ja Aino Kanervikkoaho-Kataja (KD) (Maria Kanervikkoaho).

Suhteellisten vaalien lautakuntaan valittiin puheenjohtajaksi Mauri Penninkangas (Siiri Ahopelto), varapuheenjohtajaksi Kari Korhonen (Orvo Kantonen), jäseniksi Aino Kanervikkoaho-Kataja (Sampo Latvala), Jenni Kuisti (Anne Matokangas), Jukka-Pekka Matintupa (Sari Palmu) ja Jaana Koivukoski (Pentti Joensuu).

Tarkastuslautakuntaan valittiin puheenjohtajaksi Keijo Pesu (Marianna Rantala), varapuheenjohtajaksi Jaana Koivukoski (Arja Keisala) ja jäseniksi Mervi Ukonmäki (John-Eerik Sivula), Karoliina Takamäki (Petri Rinta-aho), Jorma Tiistola (Ulla Aninko-Rajala), Ari Matintupa (Pasi Siirilä) ja Sanna Joensuu (Anne Nätynki).

Keskusvaalilautakuntaan valittiin puheenjohtajaksi Markus Hirvelä, varapuheenjohtajaksi Saija Halme ja jäseniksi Anneli Murto ja Jouko Salmenautio sekä varalle Aana Vainio, Satu Mäkelä-Laine ja Marja-Liisa Joensuu.

Maakuntapäivien edustajiksi valittiin Esko Rintamäki (Kauko Ukonmäki), Kari Korhonen (Pasi Siirilä) ja Jari Mäenpää (Jorma Saarela).

Perusturvalautakuntaan valittiin puheenjohtajaksi Jenni Kuisti (Karoliina Takamäki) ja jäseniksi Mauri Penninkangas (Marjo Jokela), Mika Ala-Mattinen (Matti Korkea-aho), Marjo Parviainen (Jorma Saarela) sekä Markus Latvala (Tiina Kämäräinen).

Sivistyslautakuntaan valittiin puheenjohtajaksi Juha Hauta-aho (Keijo Pesu), varapuheenjohtajaksi Heikki Honko (Tommi Joensuu) ja jäseniksi Maria Kanervikkoaho (Merja Latvala), Mika Kyrönlahti (Tapani Hoisko), Aino-Maija Ojala (Ulla Takala), Timo Mariapori (Mervi Ukonmäki) ja Heli Hämäläinen (Jenni Kuisti).

Tekniseen lautakuntaan valittiin puheenjohtajaksi Terho Mäkelä (Anu Hautakangas), varapuheenjohtajaksi Jukka Kangastie (Ari Matintupa) ja jäseniksi Marjatta Ukonmäki (Pasi Siirilä), Jukka Pekka Finnilä (Tarja Pukkio), Marjo Jokela (Martti Mäkitalo), Eeva-Liisa Kolonen (Marko Viitasaari) ja Harri Hakala (Tuija Matintupa).

Maaseutuelinkeinojen yhteistyöryhmään valittiin Marko Viitasaari (Teija Haapa-aho), Ulla Takala (Pasi Leikkari), Jukka Nurmi (Anssi Peurala) ja Pasi Siirilä (Timo Kivimäki).

Musiikkiopiston johtokuntaan valittiin puheenjohtajaksi Anttu Kivikangas (Saila Piispanen), Mervi Ukonmäki (Sami Finnilä) ja Jari Mäenpää (Mika Kyrönlahti).

Järviseudun jätelautakuntaan valittiin Markku Kariluoma (Marianna Rantala) ja Anne Matokangas (Galina Sillanpää).

Eskoon sosiaalipalveluiden kuntayhtymän yhtymävaltuustoon valittiin Mika Ala-Mattinen (Saila Piispanen) ja Maria Averjanov (Kristine Järnefelt).

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuustoon valittiin Esko Rintamäki (Aino-Maija Ojala), Helinä Mesiäislehto-Soukka (Mauri Penninkangas) ja Jari Mäenpää (Tarja Pukkio).

Sedun valtuustoon valittiin Pentti Rentola (Pentti Joensuu).

Kiinteistötoimitusten uskotuiksi miehiksi
valittiin Kyösti Pihlajamäki, Jarmo Mäkelä, Timo Välisaari, Ville Pajala, Pekka Yli-Juuti, Tuomo Haavisto, Juha Tuomela, Risto Penninkangas, Johannes Herttola, Mauno Timmerbacka, Risto Joensuu, Valtteri Karhunen, Seppo Pohjonen, Jussi Panula ja Olli Rantala.

Käräjäoikeuden lautamiehiksi valittiin Lea Peltokangas ja Sakari Joensuu.

Pohjanmaan poliisineuvottelukuntaan valittiin Tapio Höykinpuro (Kari Korhonen).

Jamin yhtymävaltuustoon valittiin Antti Kotilainen (Jaana Koivukoski), Pirjo Kantokoski (Jukka Kangastie), Pentti Rentola (Anu Hautakangas) ja Siiri Ahopelto (Martti Mäkitalo).

sinua saattaisi kiinnostaa

- Ilmoitus -
- Ilmoitus -

Viimeisimmät julkaisut