Soinin urheilukentällä riitti hulinaa, kun yhtenäiskoulun oppilaat mittelivät yleisurheilumestaruuksista.

Soinin yhtenäiskoululla kisattiin urheilussa

Soinin yhtenäiskoululla oli todellista urheilujuhlaa, kun kaikki oppilaat ensimmäisestä yhdeksänteen luokkaan saakka mittelivät mestaruuksista.

Tuloksissa kuusi parasta/sarja.

Tytöt 1.lk 3-ottelu (60m, pit, pallonheitto):
1. Priitta Keisala (12,6, 177, 8,96) yht.pist. 9, 2. Matilda Leppänen (13,2, 205, 7,35) 9, 3. Amanda Mäki (12,3, 196, 7,05) 10, 4. Viola Väliaho 10, 5. Marianne Kaukko 15, 6. Oona Virtala 20.

Pojat 1.lk 3-ottelu: 1. Ruuben Keisala (12,0, 229, 20,85) 4, 2. Valde Rannanjärvi (12,36, 235, 13,85) 7, 3. Miska Ruuhilehto (12,63, 204, 12,20) 8, 4. Robert Ojala 13, 5. Niilo Keskitalo 18, 6. Aksu Vähäsoini 18.

Tytöt 2.lk 3-ottelu: 1. Aava Laasasenaho (11,2, 271, 12,74) yht. pist.5, 2. Hilma Piipponen (11,1, 259, 11,23) 6, 3. Tiiu Liikala (11,9, 227, 13,88) 7, 4. Heline Laitila 15, 5. Alviina Viirumäki 17, 6. Stella Majalahti 18.

Pojat 2.lk 3-ottelu: 1. Sebastian Puumala (11,4, 281,21,46) 5, 2. Eero Hautamäki (10,9, 253, 19,01) 8, 3. Niko Lampinen (12,0, 230, 14,55) 16, 4. Artturi Mäki 21, 5. Niilo Rinne 23, 6. Penuel Sorvali 24.

Tytöt 3-4 lk 60m: 1. Martta Hautamäki 10,2, 2. Hertta Valkeinen 10,8, 3. Lumilia Kotanen 11,1, 4. Ella Vähäsoini 11,4, 5. Lilli Leppälä 11,4, 6. Miisa Ahopelto 11,5.

Tytöt 3-4 lk pituushyppy: 1. Martta Hautamäki 309, 2. Aliina Rinne 268, 3. Lilli-Maria Leppälä 256, 4. Amanda Alatalo 247, 5. Hertta Valkeinen 247, 6. Ella Vähäsoini 244.

Tytöt 3-4 lk kuula (2kg): 1. Aliina Rinne 559, 2. Lilli-Maria Leppälä 550, 3. Martta Hautamäki 435, 4. Anniina Löytömäki 424, 5. Hertta Valkeinen 414, 6. Elmiina Sorvali 391.

Tytöt 1-3 lk 600m: 1. Hertta Valkeinen 2,32, 2. Ella Vähäsoini 2,34, 3. Tiiu Liikala 2,53, 4. Ronja Valkealahti 2,54, 5. Helga Hankilanoja 3,00, 6. Amanda Mäki 3,02.

Pojat 3-4lk 60m: 1. Enso Silvonen 9,8, 2. Samu Ruuhilehto 10,2, 3. Misa-Axel Majalahti 10,4, 4. Tito Korkeakangas 10,6, 5. Viljami Valkeinen 10,6, 6. Tuukka Ojala 10,6.

Pojat 3-4 lk pituushyppy: 1. Enso Silvonen 345, 2. Misa-Axel Majalahti 321, 3. Samu Ruuhilehto 309, 4. Tuukka Ojala 299, 5. Noel Korpela 283, 6. Viljami Valkeinen 276.

Pojat 3-4 lk kuula (2kg): 1. Titus Liikala 755, 2. Heikki Laitila 717, 3. Tito Korkeakangas 701, 4. Enso Silvonen 629, 5. Samu Ruuhilehto 606, 6. Viljami Valkeinen 601.

Pojat 1-3 lk 600m: 1. Eero Hautamäki 2,24, 2. Eemil Järvelä 2,31, 3. Sebastian Puumala 2,33, 4. Joel Hovila 2,34, 5. Ruben Keisala 2,47, 6. Niilo Rinne 2,52.

Tytöt 5-6 lk 60m: 1. Sara Ojala 9,5, 2. Josefiina Virkamäki 9,8, 3. Neea Valkeinen 10,1, 4. Laura Valkealahti 10,5, 5. Senni Mäkipelto 10,5, 6. Emmiina Alatalo 10,6.

Tytöt 5-6 lk pituus: 1. Josefiina Virkamäki 332, 2. Sara Ojala 323, 3. Neea Valkeinen 304, 4. Jatta Ojala 299, 5. Senni Mäkipelto 297, 6. Kaisa Kulmala 290.

Tytöt 5-6 lk keihäs (400g):
1. Sara Ojala 16,19, 2. Jatta Ojala 14,60, 3. Kaisa Kulmala 10,12, 4. Emilia Laukkola 9,75, 5. Lilja Viirumäki 9,16, 6. Justiina Saarinen 8,20.

Tytöt 4-6 lk 600m: 1. Senni Mäkipelto 2,19, 2. Martta Hautamäki 2,28, 3. Amanda Alatalo 2,30, 4. Mira-Adessa Majalahti 2,33, 5. Josefiina Virkamäki 2,39, 6. Elina Virtala 2,42.

Pojat 5-6 lk 60m: 1. Chantte Katajamäki 9,6, 2. Joona Leppänen 9,6, 3. Sasu Huvila 9,8, 4. Luukas Myllymäki 10,1, 5. Nooa Keisala 10,7, 6. Lenni Kuula 11,0 (ae 10,1).

Pojat 5-6 lk pituus: 1. Chantte Katajamäki 332, 2. Joona Leppänen 320, 3. Nooa Keisala 318, 4. Johan Ojala 304, 5. Joel Aho 267, 6. Eetu Manninen 234.

Pojat 5-6 lk keihäs (400g): 1. Huuko Piipponen 19,70, 2. Chantte Katajamäki 16,44, 3. Johan Ojala 15,19, 4. Nooa Keisala 14,11, 5. Joona Leppänen 13,71, 6. Tristan Korkeakangas 13,26.

Pojat 4-6 lk 600m: 1. Chantte Katajamäki 2,18, 2. Viljami Valkeinen 2,26, 3. Samu Ruuhilehto 2,27, 4. Misa Majalahti 2,28, 5. Elias Lamminpää 2,31, 6. Johan Ojala 2,33.

Tytöt 7-9 lk:

100m: 1. Sini Sammalisto 13,2, 2. Diana Ahvenlampi 14,8, 3. Alina Viirumäki 15,1, 4. Silja Lamminpää 15,7, 5. Ronja Puskala 16,0, 6. Viola Honkola 16,8.

800m: 1. Sini Sammalisto 2,56, 2. Diana Ahvenlampi 3,25, 3. Siiri Leppänen 3,39, 4. Ronja Puskala 4,14.

Pituus: 1. Sini Sammalisto 424, 2. Joanna Ojala 366, 3. Iisa Silvonen 358, 4. Ronja Puskala 312, 5. Belinda Ahvenlampi 309, 6. Tiara Korkeakangas 291.

Korkeus: 1. Sini Sammalisto 135, 2. Diana Ahvenlampi 125, 3. Belinda Ahvenlampi 120, 4. Malla Ritala 115, 5. Siiri Leppänen 115.

Keihäs (400g): 1. Sini Sammalisto 25,07, 2. Silja Kurunmäki 22,71, 3. Joanna Ojala 21,57, 4. Siiri Leppänen 18,88, 5. Emmi Mäkipelto 12,07, 6. Henna Rantakangas 11,53.

Saappaanheitto: 1. Rebekka Hauta-aho 13,19, 2. Lumina Kotanen 13,30, 3. Fanni Rantakytö 10,29, 4. Noora Ovaskainen 9,30, 5. Peppi Hannonen 8,96, 6. Ronja Puskala 7,01.

Pojat 7-9 lk:

100m: 1. Chaska Katajamäki 12,7, 2. Juuso Väliaho 13,2, 3. Mico Tikkamäki 13,9, 4. Santeri Aho 15,1, 5. Valtteri Alatalo 15,6, 6. Aatu Rantakangas 16,8.

800m: 1. Chaska Katajamäki 2,48, 2. Mico Tikkamäki 2,52, 3. Sakari Sammalisto 2,54, 4. Jimi Mattinen 2,57, 5. Oskari Vuorenmaa 3,04, 6. Aku Mäkinen 3,10.

Pituushyppy: 1. Chaska Katajamäki 503, 2. Juuso Väliaho 467, 3. Emil Sorvali 424, 4. Mico Tikkamäki 398, 5. Sakari Sammalisto 395, 6. Veeti Hakola 383.

Korkeus: 1. Chaska Katajamäki 145, 2. Juuso Väliaho 140, 2. Emil Sorvali 140, 4. Veeti Hakola 135, 5. Eero Ala-Mattinen 130, 6. Aatu Rantakangas 115.

Keihäs (600g):
1. Chaska Katajamäki 35,85, 2. Juuso Väliaho 29,00, 3. Markus Osala 28,93, 4. Aatu Silvonen 28,69, 5. Kaapo Kriikkula 26,48, 6. Aleksi Rantakangas 19,88.

Saappaanheitto: 1. Juuso Väliaho 25,04, 2. Markus Osala 23,77, 3. Jere Silvonen 18,44, 4. Aleksi Rantakangas 22,58, 5. Hjalmar Sorvali 21,15, 6. Sakari Sammalisto 20,29.