3.9 C
Alajärvi
sunnuntai 26.5.2024
MAINOS

Aktiivisille 4H-nuorille roppakaupalla palkintoja!

Alajärven 4H-yhdistyksen vuosikokouksen yhteydessä palkittiin iso joukko aktiivisia 4H-nuoria.

Vuosikokouksessa puheenjohtajana toimi Alajärven Yrittäjien Toni Harjula ja viime vuonna aloittaneet uudet 4H-yrittäjät palkittiinkin Alajärven Yrittäjien lahjoittamilla stipendeillä.

MAINOS

Nämä stipendit saivat Joel Kärki – Joel Jokapaikanhöylä, Severi Saari – Monialaurakointi S.Saari , Rianna Kankaanpää – Riannan hoivapalvelu Armia, Inari Lidgren ja Minttu Ekman – Team Juniorse, Tuomas Muukkonen – Tuomaksen auton sisäpesu sekä Vertti Hakomäki – Vertin Monitoimipalvelu.

4H-yrittäjät saivat stipendejä yhdistykseltä ja Alajärven Yrittäjiltä. Paikalla olivat Milja Mäkiranta, Mikko Matintupa, Miia Koivulampi, Severi Saari sekä Rianna Kankaanpää.

Jatkavat 4H-yrittäjät saivat 4H-yritysstipendin. He olivat Miia Koivulampi – Art from Miia, Mikko Matintupa – Konekuski M.Matintupa, Milana Vainionpää – Milax, Milja Mäkiranta, Hilja Neuvonen – OnniPotkii, Paloma Rantakangas – Paloma Ompelee, Eeli Aninko – Traktoriurakointi E.Aninko ja Aaron Uusitupa – Uudentuvan IT.

Kerhonohjaajien stipendit saivat Nelli Averjanov, Angelina Yli-Mannila, Tiia Sillanpää, Hilda Ylinen, Emilia Kivimäki, Iida-Maria Vilmilä, Saarai Pyhälahti, Seemi Saarimaa, Veetu Leppäkangas ja Maaria Luukkonen.

Aktiivisuus-stipendien sajat olivat Elina Hietala, Ida-Maria Mikkolanaho, Inka Rajala, Lyydia Murto, Kiia Sillanpää, Salla Sippola, Pinja Hoisionaho, Aliisa Hoisionaho, Mira Peltola, Elmiina Latvala, Ilona Syrjälä, Joel Kärki, Milka Leppäkangas, Ronja Kilponen, Lulu Kärki, Suvi Haapaniemi. 

Katsaus menneeseen ja tuleviin suunnitelmiin

Alajärven 4H-yhdistys juhli 95-vuotisssyntymäpäiviään viime vuonna. Toiminta oli aktiivista koko vuoden huipentuen lapsille ja nuorille järjestettyihin synttärijuhliin. Viikoittaisia 4H-kerhoja ja teemakerhoja oli 34 ja kerhokäyntien määrä oli yhteensä 3046.

4H-yrittäjinä toimi 16 nuorta ja heidän yhteenlaskettu myyntitulonsa oli 18093,28 euroa. Alajärven 4H-yhdistys työllisti yhteensä 34 nuorta ja heille maksettiin palkkioita 10150,38 euroa. Nuoret työllistyivät kerhon- ja leirinohjaajina sekä tapahtuma-avustajina.

Yhdistys järjesti Osaava kerhonohjaaja- ja Työt alkavat -koulutukset sekä osallistui välkkäritoimintaan Alajärven Yläkoululla.

Kannatusjäseniä vuonna 2022 olivat Alajärven Sähkö Oy, Lehtimäen Sähkö Oy, Alajärven Osuuspankki, Lehtimäen Osuuspankki, MTK Alajärvi, Lasse Tynjälä Oy, Japo/Alajärven puhelinosuuskunta, Saltex Oy ja Lehtimäen Yrittäjät.

Tänä vuonna Alajärven 4H-yhdistys järjestää monipuolisesti erilaisia kerhoja ja toimintaa kouluilla, kylätaloilla ja yhdistyksen omissa tiloissa, 4H-kellarilla.

Kesäkuussa järjestetään Hupsis- ja Seikkailijatleiri 4H-kellarillalla, Touhuleiri Alakylän koululla sekä Jalkapallo- ja Kepparileiri Lehtimäellä. Perinnebiotoopin hoito jatkuu Lehtimäen Pappilanniityllä perinnepäivän ja nuorten työllistämisen merkeissä.

Nuorisotoiminnasta vastaavat toiminnanohjaaja Liu Eteläaho ja toiminnanjohtajan sijaisena toimiva Mari Kaunisto.

Yhdistys järjestää nuorille mm. 4H-yrittäjä-, kerho- ja leiriohjaajakoulutusta sekä työelämään valmentavia koulutuksia. Alajärven 4H on mukana Ysit töihin -toimintamallissa. Toiminnan puitteissa Yläkoulun yhdeksäsluokkalaisille järjestetään Ajokortti työelämään-koulutus.

Työllistymistä edistävä TE-palveluiden rahoittama Osaava 2-hanke toimii aktiivisena. Osaava 2 tekee tiivistä yhteistyötä mm. Ohjaamoiden kanssa nuorten työllistymisen hyväksi. Osaava 2 tarjoaa työllistymistä edistävää työvalmennusta työttömille työnhakijoille Alajärvellä ja Vimpelissä sekä alle 29-vuotiaille nuorille ja kaiken ikäisille maahanmuuttajataustaisille koko Etelä-Pohjanmaan alueella.

Hankkeessa työskentelee projektipäällikkönä Mari Kaunisto ja työvalmentajina Salla Niemelä, Arja Ketoja ja Liu Eteläaho.

Yhdistys kerää lannoitesäkkejä kesä-heinäkuun aikana. Toiveissa on, että Lehtimäellä sijaitseva Satosankarit-marja-asema avaa jälleen ovensa alkusyksystä ostaen marjoja sekä työllistäen nuoria töihin marja-asemalle.

Tuula Jokiaho

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät