Rintala ja Rahkola vahvimmat Pokaalihiihdoissa

Vimpelin hiihtoseura järjesti onnistuneet Pokaalihiihdot Vatpakan maastoissa tänään lauantaina.

Vaikka ympäristössä lumi on vähissä, niin latu oli saatu erinomaiseen kuntoon vapaalle hiihtotyylille.

Miesten yleisessä sarjassa Alajärven Ankkureiden Jani Rintala jätti seuraaville palkintosijoille Ähtärin Urheilijoiden Taneli Aution ja IF Länkenin Eero Viitikon.

Myös naisten yleisessä sarjassa käytiin hyvätasoinen kilpailu, jossa Jämin Jänteen Eevariikka Rahkola voitti niukasti Kurikan Annukka Siltakorven ja Paimion Milka Reposen.

Vimpelin Pokaalihiihtojen tulokset

Tytöt – 6 v– 0,4 km 1. Emilia Kivimäki Alajärven Ankkurit 3.56, 2. Ringa-Ilona Jylhä Halsuan Toivo 5.12, 3. Heta Harju Ilmajoen Kisailijat 5.5

Pojat – 6 v – 0,4 km 1. Armas Höglund  Kaustisen Pohjan-Veikot 3.38, Elias Huhtakangas Kaustisen Pohjan-Veikot 3.39, 3. Niilo Huhtakangas Kaustisen Pohjan-Veikot    7.27.

Tytöt – 8 v – 1 km 1. Meeri Kauppi Kyrön Voima 4.04, 2. Wilma Liljeqvist IF Minken 4.33, 3. Mia Huhtakangas Kaustisen Pohjan-Veikot 7.00.

Pojat – 8 v – 1 km 1. Robin Liljeqvist IF Minken 3.51, 2. Pyry Huhtakangas Kaustisen Pohjan-Veikot 4.04, 3. Jaakko Jussila Honkajoenseudun Urheilijat  4.21, 4. Riko-Matti Jylhä Halsuan Toivo 4.27, 5. Eero Nevamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 4.55.

Tytöt – 10 v – 2 km 1. Inka Lakanen Perhon Kiri 6.36, 2. Aada Somppi Vähäkyrön Viesti 6.56, 3. Iina Hautamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 7.20, 4. Olivia Kumara Laihian Luja 7.22, 5. Ella Liljeqvist IF Minken 7.37, 6. Emilia Liljeqvist IF Minken 7.45, 7. Eveliina Syrjälä Kortesjärven Järvi-Veikot 7.59, 8. Anniina Nevamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 10.07, 9. Aleksandra Jaatinen Vimpelin Hiihtoseura 11.35.

Pojat – 10 v – 2 km 1. Niilo Kauppi Kyrön Voima 6.54, 2. Jussi Hantula Kortesjärven Järvi-Veikot 7.28, 3. Rasmus Huhtamäki Pietarsaaren Hiihtäjät 7.49, 4. Viktor Liljeqvist IF Minken 8.01, 5. Henri Asunmaa Alavuden Urheilijat 8.29, 6. Sulo Höglund Kaustisen Pohjan-Veikot 10.43.

Tytöt – 12 v – 2 km 1. Veera Anttila Perhon Kiri 5.56, 2. Helka Laitila Seinäjoen Hiihtoseura 6.22, 3. Iida Haukilahti Vetelin Urheilijat 6.34, 4. Lilja Lehtelä Alajärven Ankkurit 6.43, 5. Reija-Elina Jylhä Halsuan Toivo 7.16, 6. Katri Asunmaa Alavuden Urheilijat  7.27, 7. Iida Asunmaa   Alavuden Urheilijat 7.29, 8. Sandra Höglund Kaustisen Pohjan-Veikot 7.54.

Pojat – 12 v – 2 km 1. Atte Kortehisto Seinäjoen Hiihtoseura 5.45, 2. Jere Harju Ilmajoen Kisailijat 6.14, 3. Kalle Kauppi Kyrön Voima 6.20, 4. Heikki Lehtelä Alajärven Ankkurit 6.25, 5. Veeti Lae Kyrön Voima  6.38, 6. Akseli Latvala Kyrön Voima 6.39.

Tytöt – 14 v – 4 km 1. Sara Leppäsalmi  Multian Jyske 11.42, 2. Marjaana Jussila Honkajoenseudun Urheilijat 12.22 ja Sara Hautamäki Kortesjärven Järvi-Veikot 12.22, 4. Saara Kauppi Kyrön Voima 12.57.

Pojat – 14 v – 4 km 1. Petteri Mattila Kauhajoen Karhu 10.29, 2. Elias Syrjälä Kortesjärven Järvi-Veikot 11.41, 3. Teemu Havimäki Ilmajoen Kisailijat 12.42, 4.  Veeti Haapa-aho Kortesjärven Järvi-Veikot 12.44, 5. Jalmari Höglund Kaustisen Pohjan-Veikot 13.03.

Tytöt – 16 v – 4 km 1. Roosa-Maria Jylhä Halsuan Toivo 13.43, 2. Emilia Haapaniemi Kivijärven Kivekkäät 14.29.

Pojat – 16 v – 4 km 1. Patrik Kuuttinen Närpes Kraft Skidförening 9.41, 2. Jussi Jussila Honkajoenseudun Urheilijat 10.09, 3. Aleksander Kansa Malax IF 10.19, 4. Axel Auren SK Åsen 10.27.

Naiset – 18 v– 6 km 1. Milla Rajala Järviseudun Hiihtoseura 16.37, 2. Ronja Kainberg SK Åsen 17.00.

Miehet – 18 v – 6 km 1. Juho Lakanen Perhon Kiri 14.45, 2. Jaakko Mattila Kauhajoen Karhu 15.48, 3. Saku Jokela Halsuan Toivo 18.27.

Naiset 40 v – 6 km 1. Kristiina Rajasaari Alavuden Urheilijat 19.12, 2. Marja-Leena Juoperi   Vimpelin Hiihtoseura 21.10.

Naiset – yleinen – 6 km 1. Hennariikka Rahkola  Jämin Jänne 16.04, 2. Annukka Siltakorpi Kurikan Ryhti 16.11, 3. Milka Reponen Paimion Urheilijat 16.19, 4. Linnea Halonen  Närpes  Kraft skidförening 16.57, 5. Henna Rautiainen Himangan Urheilijat 17.11, 6. Sanna Pusa Huhtasuon hiihto 17.32, 7. Annika Sjöström IF Brahe 18.12, 8. Sirpa Harju Ilmajoen Kisailijat 19.00, 9. Heli Linna Pihtiputaan Tuisku 21.39.

Miehet – yleinen – 8 km 1. Jani Rintala Alajärven Ankkurit 19.27, 2. Taneli Autio Ähtärin Urhelijat 19.35, 3. Eero Viitikko IF Länken Ski 19.46, 4. Viljam Knif IK Kronan 19.49, 5. Tommi Reponen Paimion Urheilijat  19.5, 6. Tommi Haglund IK Falken 20.11, 7. Janne Huhtakangas Kaustisen Pohjan-Veikot 20.12, 8. Jani Keto Evijärven Urheilijat 20.23, 9. Sören Östman IK Falken 21.18.

Miehet – 40 v – 6 km 1. Petri Kurunmäki Seinäjoen Hiihtoseura 14.54, 2. Timo Vetämäjärvi Alavuden Urheilijat 15.39, 3. Pasi Kohtala Kurikan Ryhti 16.40.

Miehet – 50 v – 6 km 1. Asko Sippola Kuortaneen Kunto 15.50, 2. Pekka Ollikainen Seinäjoen Hiihtoseura 16.10, 3. Heikki Roimas Kälviän Tarmo 16.21, 4. Hannu Yrttikoski Perhon Kiri 17.50, 5. Ossi Laurila Lappajärven Veikot 18.30, 6. Hannu Antintupa Kortesjärven Järvi-Veikot 20.09, 7. Timo Hanhikoski Kortesjärven Järvi-Veikot 21.09.

Miehet – 60 v – 6 km 1. Esko Hyyppä Vimpelin Hiihtoseura 17.55.

Miehet – 65 v – 6 km 1. Aarne Lehtisalo Vimpelin Hiihtoseura 20.22, 2. Matti Etelämäki Lappajärven Veikot 21.21, 3. Arvi Kangastie Lappajärven Veikot 24.30, 4. Aimo Järvelä Evijärven Urheilijat 32.39.