Stipendejä menestyneille

Soinin yhtenäiskoulun stipendit 2016

Lions Club Soini: Puro Netta (9lk), Hautakangas Rosa (9lk), Alatalo Salla (9lk).

OPY: Puronhaara Suvi (9lk), Salo Emmi (9lk), Välilehto Venla (9lk), Aino Kriikkula (9lk), Sini Halla-aho (9lk).

Lions Club Lehtimäki: Suni Milla-Netta (9lk), Keisanen Anja (8lk), Olivia Vainionpää (7lk).

Op Alajärvi: Kriikkula Aino (9lk), Halla-aho Sini (9lk), Sanni Jussila (7lk), Sameli Honkola (7lk).

Op Lehtimäki: Rantakangas Jenni (9lk), Haapaniemi Annika (9lk), Laukkonen Jouni (9lk).

MLL Soini: Piipponen Tino (9lk).

Rautakauppa Takala: Lehtonen Martti (9lk).

Ahti Huvila Oy: Salo Emmi (9lk).

Martat: Puronhaara Suvi (9lk).

Yhtenäiskoulun stipendirahasto: Alatalo Salla (9lk), Vihikangas Heli (8lk), Huvila Lotta (8lk), Julia Järvinen (6lk).

Pohjola Norden, kirja: Rosa Hautakangas (9lk).

Koulu, kirja: Netta Puro (9lk).

Hymytyttö: Aino Kriikkula (9lk).

Hymypoika: Jukka Saarinen (9lk).

Taimelan koulun kevään 2016 stipendit:

Taimelan koulun oppilaskunnan stipendi: Oona Borisov 5. lk.

Lions club Lehtimäen Hyvän toveruuden stipendit: Aleksi Rantakangas 1. lk., Linnea Välisaari 3. lk., Samuel Sippola 5. lk.

Taimelan koulun vanhempainyhdistyksen Tsemppistipendit: 1. lk. Belinda Ahvenlampi, 2. lk. Emilia Metsäranta, 3. lk. Aino Lång, 4. lk. Matilda Huhtikangas, 5. lk. Kati Rajamäki, 6. lk. Joni Nimetön.

Lehtimäen Yrittäjien yrittelijään ja hyvin menestyneen oppilaan stipendi: Saga Kurunmäki 6. lk.

Lehtimäen OP:n stipendit englannin kielessä menestyneelle: Netta Puumala 6. lk. ja innokkaalle lukijalle: Eeli Tuomala 6. lk.

LC Alajärvi-Järviseudun ala-asteiden stipendit jaetaan koulujen omissa päätöstilaisuuksissa. Stipendien saajat ovat lähinnä neljäsluokkalaisia tai yhdysluokasta 3-4 valittuja:
Alakylä Amanda Tuomela, Hoisko Vertti Saarela, Luoma-aho Kaapo Yli-Hemminki, Paalijärvi Olivia Paalijärvi, Myllykangas Helmiina Kuoppa-aho, Paavola Viivi Viirumäki, Tara Anttila, Uusikylä Julia Peura, Ylikylä Tuomas Haapa-aho.

Koulutuskeskus Sedu Lappajärven opetuspiste, stipendien saajat.

Järviseudun omaiset ja läheiset ry on myöntänyt kaksi stipendiä ja ne saa: Jonna Hotakainen ja Anna-Belinda Sivula, molemmat Alajärveltä.

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin myöntämän stipendi: Henna Nahkala, Lappajärveltä.

Terveydenhuoltoalan ammattiliitto Tehy ry:n stipendi: Jonne Parkkonen, Alajärveltä.

Alajärven Osuuspankin stipendi: Annajuuli Peltola, Alajärveltä.

Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto JYTY:n stipendi: Roosa-Marja Raivio, Alajärveltä.

Alajärven Omasäästöpankin stipendi: Jasmiina Raivio, Alajärveltä.

Vimpelin osuuspankin stipendi: Anna-Maria Mattila, Vimpelistä.

POP Pohjanmaa, Evijärven konttorin stipendi: Kati Lahtela, Evijärveltä.

Villa Toukola, Attendo Oy muistaa työssäoppimassa olleita opiskelijoita stipendeillä. Nämä stipendit saa: Liinu-Stiina Turja ja Emmi Mattila, molemmat Alajärveltä.

Vimpelin lukio:

Martti Kosken rahasto Benjamin Hyyppä, Vilma Liikala.

Järviseudun Peruna oy Julia Heikkilä Emilia Salmi.

Vimpelin Voima oy Jenni Lassila, Eveliina Syrjälä, Essi Vesala.

Lions Club Vimpeli Saara Peltotupa, Essi Vesala.

Oma Säästöpankki Oy Saija Pesonen.

Oy ViaCon Ab Elisa Joensuu.

Riemuylioppilaat Julia Heikkilä, Jenni Lassila, Janina Männikkö.

RN liikenneopetus Tuulia Timo.

Ruukki Construction Oy Janina Männikkö, Elisa Joensuu.

SPR:n Vimpelin osasto Topias Turpela, Eveliina Joensuu.

Sähkö ja Automaatio Takala Oy Tiia Mäkelä.

Taksi ja linja-autoliikenne Lasse Vanhamäki Oy Iida Lassila.

Tilitoimisto Tuloslaskenta Oy Vimpeli Saija Pesonen.

Timo Nuolikoski Oy Tuulia Timo.

Vimpelin Apteekki Laura Aho.

Vimpelin Osuuspankki Tiia Mäkelä.

Vimpelin Vapari Benjamin Hyyppä, Tuulia Timo.

Vimpelin Yrittäjät ry Eveliina Syrjälä.

Japani-yhteistyöhön myönnetyt avustukset: Vimpelin Lions Club, Vimpelin Voima Oy, Vimpelin Apteekki.

Kirjapalkinnot:

Järviseutu-seura ry, Järviseudun Historia 1-3 Julia Heikkilä.

Sverigekontakt I Finland rf, Anna-Lena Laurén; Frihetens pris är okänt Emilia Salmi.

Pohjola Norden Johanna Thydell, I taket lyser stjärnorna Elina Aittoniemi, Simo Pokela, Aleksi Nahkala.

Kemia-lehti, Kemia-lehden vuosikerta (8 numeroa): Tiina Koivukoski.

Muut lahjoitukset:

Yksi Elämä ja Terveystiedon opettajien liitto, tavarapalkinto Janina Männikkö.

Vimpelin Osuuspankki Todistuskansiot ylioppilaille.

Alajärven lukio

Aila ja Esko Mäkelän rahasto, vuoden matemaatikko Jesse Valpas.

Valtiopäiväneuvos Raimo Vistbackan rahasto, yhteiskunnallisista asioista
kiinnostuneille Joni Virtanen, Sandra Korhonen.

Alajärven Osuuspankki Anna Abbing, Jenni Autio.

Alajärven Sähkö Oy, hyvästä menestyksestä fysiikan opinnoissa Joonas Mäkelä.

Ruukki Construction Oy, hyvästä menestyksestä englannin opinnoissa Joni Virtanen, matematiikan opinnoissa Aleksi Ainonen.

Kesport Alajärven lahjakortti, liikunnalliselle ylioppilaalle Sanna-Mari Purola, Juho Männistö.

Lions Ladyt Saara Tallbacka.

Lions Club Alajärvi-Järviseutu Emmi-Lotta Keisala, Jaakko Koivunen, Emilia Salminen.

Alajärven Apteekki, kannustuksena menestyksestä matematiikan, kemian ja biologian opinnoissa Anni Kujala.

Tilitoimisto Salo Oy, talousopinnoissa menestyneelle Laura Saarimaa.

Vaito ja Helmi Pesolan rahasto Saara-Irene Lehtonen.

Toini ja Toivo Hoiskon rahasto Otto Turja.

Japo, osaamisesta tietotekniikassa Eemeli Herrala, Marko Kivikangas.

Oma Säästöpankki Oy/Alajärven konttori Silja Keski-Sikkilä, Elisa Turpela.

Vuoden 1966 ylioppilaat Essi Svan.

Laukkosen Kukkakauppa ja Hautaustoimiston stipendi hyvästä menestyksestä kuvataiteen opinnoissa Suvi Haukka.

Lehtori Terttu Joensuun muistorahasto, menestyksestä äidinkielen opinnoissa Elisa Turpela.

Järviseutu-lehti, parhaalle äidinkielen osaajalle Joonas Mäkelä.

Alajärven seurakunta Jonathan Johansson -mitali + stipendi Siru Viitasaari.

MatkaPeura Titta Puro.

Erkki Åkerman Opiskelijakunnalle kansainvälisestä opiskelijavaihtoyhteistyöstä.

Federation Inc. Stipendi merkittävästä panostuksesta kansainvälisyyteen ja lukion kieltenopetukseen Emmi-Lotta Keisala.

INFO Alajärven kirjakauppa, äidinkielen yo-kokeessa parhaiten menestyneelle kirja + stipendi Katariina Koivisto.

Alajärven yrittäjät yritteliäälle Linda-Lotta Kari.

Lukion opiskelijakunnan muistaminen aktiivisesta toimimisesta opiskelijakunnassa Emilia Salminen 50, Sasu Karvonen.

Äidinkieli ja kirjallisuus -oppiaineen stipendi äidinkielen opinnoista kiinnostuneelle ja niissä menestyneelle Silja Keski-Sikkilä.

Markun Musiikki Ky Aleksi Honko, Viljami Vähälä.

Finnkatsastus Oy yritteliäälle, lahjakortti katsastukseen Eeli Hautakangas, Amanda Rantala.

ABC Alajärvi Hilda Nevanperä.

S-market Alajärvi Kaislamari Jaakkola, Tiina Saukko.

Lepistön puutarha lahjakortti menestymisestä biologian opinnoissa tai luontoharrastus Jesse Valpas, lahjakortti lasten parissa toimivalle Noora Perälampi.

Alajärven Osuuspankki Todistuskansiot jokaiselle ylioppilaalle.

Laukkosen Kukkakauppa ja Hautaustoimisto Ruusu jokaiselle ylioppilaalle.

Matemaattisten aineiden opettajien liiton Pro Scientia -mitali hyvästä menestyksestä fysiikan ja kemian opinnoissa Jesse Valpas.

Matemaattisten aineiden opettajien liiton Pro Mathematica -mitali hyvästä menestyksestä matematiikan opinnoissa Aleksi Ainonen.

Koulujen musiikinopettajat ry:n Pro Musica -mitali tunnustuksena aktiivisesta ja menestyksekkäästä musiikin harrastamisesta Emmi-Lotta Keisala, Joonas Mäkelä.

Suomen kieltenopettajien liiton Pro Lingua -mitali hyvästä menestyksestä kielten
opinnoissa Emmi-Lotta Keisala.

Psykologia-oppiaineen kirjastipendi kannustuksena menestyksestä psykologian
opiskelussa Elisa Turpela.

Järviseutuseura r.y., Järviseudun Sanomat, Järviseudun historia I – III Kristian Keckman.

Sverigekontakt i Finland rf, kirjapalkinto hyvälle ruotsin kielen taitajalle Anna Abbing, Linda-Lotta Kari.

Saksan Liittotasavallan Helsingin Suurlähetystön palkintokirja hyvälle saksan kielen taitajalle Anna Abbing.

Pohjola-Nordenin palkintokirja ruotsin kielen opinnoissa menestyneille Saara-Irene Lehtonen, Titta Puro, Elisa Turpela.

Uskonto-oppiaineen stipendi menestyksestä uskonnon opiskelussa Siru Viitasaari.

Hitaan journalismin yhdistyksen julkaisema Long play -vuosikerta äidinkielestä ja kirjallisuudesta kiinnostuneelle Anni Kujala, Saara-Irene Lehtonen.

Kemia-lehden ja yhteistyökumppaneiden lahjoittama Kemia-lehden vuosikerta kemiasta laudaturin kirjoittaneelle Jesse Valpas.