-6.9 C
Alajärvi
perjantai 01.12.2023
MAINOS
MAINOS
MAINOS

Soini-visassa ennätysmäärä joukkueita

Soini-seuran järjestämä Soini-visa järjestettiin tänä vuonna 30. kerran.

Seuran puheenjohtaja Lasse Autio totesi, että visailtu on ensimmäistä kertaa vuonna 1986. Pari kertaa visa on jäänyt pitämättä, muuten visa on ollut aina Soinin päivänä 21.8. tai sillä viikolla.

MAINOS

Tänä vuonna joukkueita oli niin paljon, että valtuustosalin tila oli käydä liian pieneksi. Kun 14 joukkuetta alkoi pohtimaan visaisia kysymyksiä, oli kisatunnelma katossa.

Viime vuoden voittajajoukkue Löytömäki oli valmistellut 20 kysymystä, joita pohdittiin kysymys kerrallaan. Kysymykset liittyivät välillä yleistietoon ja välillä Soiniin. Kysyttiin mm. ensimmäisen ihmisen kuun pinnalla kävelyvuotta ja Miss Suomi 2007 Noora Hautakankaan yrityksen nimeä.

Viimeisen kysymyksen jälkeen voittaja oli ratkennut. SaLa-joukkue vei voiton yhdellä pisteellä ennen Koulukadun Kauhut -joukkuetta. Voittajajoukkueessa kisailivat Siiri ja Tero Saarimaa sekä Mirka ja Kari Laasasenaho.

Rami Puro

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät