Ilmapistoolissa parhaan tuloksen ampui M-sarjassa LehA:n Aki Rantakangas (557) ja N-sarjan voittoon ampui IMAS:n Paula Kaksonen (543).

Pilkassa ammuttiin 85 kilpailusuoritusta

Lehtimäen Ampujat järjestivät avoimet alueelliset Oma Sp -Kevätilma-asekilpailut Lehtimäellä.

Viikonlopun aikana Pilkan ilma-aseradalla tehtiin yhteensä 85 kilpailusuoritusta. Ilmakiväärissä parhaimmat tulokset ammuttiin N-sarjassa, jonka voitti IMAS:n Marjo Yli-Kiikka (589).

M-sarjan voiton vei IMAS:n Jari Hemminki (570) ja M18-sarjassa LappjA:n Tuomas Olli ampui hienosti tuloksen 575.

Ilmapistoolissa parhaan tuloksen ampui M-sarjassa LehA:n Aki Rantakangas (557) ja N-sarjan voittoon ampui IMAS:n Paula Kaksonen (543).

Tulokset:

Ilmapistooli M-sarja (60 ls): 1) Aki Rantakangas LehA 557, 2) Marko Talvitie LehA 554, 3) Eero Pukkila HSA 543, 4) Jarkko Rannisto LappjA 542, 5) Teemu Pylkkönen SaarA 538, 6) Jussi Isosävi SaarA 517.

N-sarja: 1) Paula Kaksonen IMAS 543, 2) Annika Wistbacka VetU 496, 3) Sari Paananen ÄSA 478.

M18-sarja: 1) Panu Laakso KA 547.

M16-sarja (40 ls): 1) Aatu Rintamäki IMAS 343.

Y80-sarja: 1) Juhani Tammela JjA 329.

Y75-sarja: 1) Gunnar Ahopelto HSA 329 (3x), 2) Osmo Rutanen YK 329 (-x), 3) Seppo Paakki HSA 308.

Y70-sarja: 1) Per-Erik Gammelgård NSK 354, 2) Juhani Öhman TiA 352, 3) Esko Pylväs YK 350.

M60-sarja: 1) Reijo Rantakangas LehA 362, 2) Seppo Nevansuu KuKu 358, 3) Keijo Kunelius NU 355, 4) Harri Hiipakka KokMAS 353, 5) Veli-Pekka Nevala JjA 352 (2x, 87), 6) Kari Salo LehA 352 (2x, 83), 7) Keijo Koski JjA 348, 8) Juhani Öhman TiA 342.

N60-sarja: 1) Terttu Laakeri LSA 318, 2) Helena Turja-Hakala LSA 274.

M50-sarja: 1) Jyrki Leppälä AlavA 365, 2) Kimmo Paananen ÄSA 362, 3) Vesa Haapakoski YK 355, 4) Reijo Rantakangas LehA 354, 5) Keijo Kunelius NU 346 (5x), 6) Matti Vähäpassi KA 346 (2x), 7) Ari Kivimäki JjA 338.

P2 SH1 M50-sarja: 1) Ari Äijö KP-V 287.

N50-sarja: 1) Raija Perälä LSA 356, 2) Anu Viitasaari SsA 326, 3) Minna Haasio LSA 309.

VT14-sarja (30 ls): 1) Sofia Äijö KP-V 260, 2) Sara Äijö KP-V 253, 3) Elmeri Nevansuu KuKu 245.

VT12-sarja (20 ls): 1) Veera Mäkelä LappjA 139, 2) Iivari Nevansuu KuKu 119.

IT10-sarja: 1) Daniel Lindqvist KA 183, 2) Valter Wistbacka KP-V 178, 3) Siiri Lindqvist KA 159.

IT8-sarja: 1) Emma Wistbacka VetU 165.

Ilmakivääri, M-sarja (60 ls): 1) Jari Hemminki IMAS 570, 2) Jukka Kytönen ÄSA 542.

N-sarja: 1) Marjo Yli-Kiikka IMAS 589, 2) Jonna Pukkila HSA 584, 3) Emmi Haukkala HSA 575, 4) Minna Kero HSA 571, 5) Laura Niemi HSA 557 (21x), 6) Eve Pitkäkangas LehA 557 (19x), 7) Sari Paananen ÄSA 551.

M18-sarja: 1) Tuomas Olli LappjA 575.

R4 SH2 Y75-sarja (40 ls): 1) Martti Haverinen LehA 375.

Y80-sarja: 1) Jaakko Huhtala AlavA 268.

Y75-sarja: 1) Erkki Perälä AlavA 342.

Y70-sarja: 1) Heikki Mäkinen VirtA 353.

M60-sarja: 1) Markku Niemi ÄSA 379, 2) Seppo Siukola ÄSA 371, 3) Heikki Mäkinen VirtA 363, 4) Veijo Aho ÄSA 269.

M50-sarja: 1) Kimmo Paananen ÄSA 357, 2) Markku Haukkala HSA 346, 3) Veijo Aho ÄSA 283.

VT14-sarja (30 ls): 1) Jesse Riihimäki IMAS 264, 2) Jimi Ojanperä HSA 227.

HT12-sarja (20 ls): 1) Toni Haapakoski YK 187.

VT12-sarja: 1) Joona Ojanperä HSA 163, 2) Tuuli Riihimäki IMAS 161, 3) Sini Ojanperä HSA 160, 4) Veera Mäkelä LappjA 146, 5) Veeti Huhtikangas LehA 120.

IT10-sarja: 1) Daniel Lindqvist KA 192, 2) Jone Ojanperä HSA 189, 3) Siiri Lindqvist KA 174, 4) Fanni Väliaho AlavA 169, 5) Teemu Haapakoski YK 162.

IT8-sarja: 1) Niko Huhtala HSA 170, 2) Fiia Väliaho AlavA 159, 3) Veeti Kortesoja KA 155.