20.6 C
Alajärvi
keskiviikko 29.6.2022

Hippokisat liikuttivat yli 150 lasta Alajärvellä

Hippo jaksaa uupumatta olla mukana nimikkokisoissaan pitäen yllä hyvää urheilumieltä!

Maanantai-illan ihanan kesäisessä säässä vietettiin Alajärven Osuuspankin ja Alajärven Ankkureiden yleisurheilujaoston yhteistyönä järjestämät perinteiset Hippokisat.

Reilut 150 iältään 2-13 -vuotiasta lasta juoksivat, hyppäsivät pituutta ja työnsivät kuulaa. Alajärven Osuuspankki pujotti komean Hippo-mitalin jokaisen kisailijan kaulaan ja tarjosi kisarupeaman päätteeksi herkulliset possumunkit.

Tulokset, 3 parasta/sarja:

T3 40 m juoksu: 1 Loviisa Hosionaho 12,5, 2 Helmi Vilponen 13,8, 3 Elna Neuvonen 14,2.
P3 40 m juoksu: 1 Elia Ojala 13,1, 2 Juho Sikkilä 13,9, 3 Eemeli Uusipaikka 15,9.

T4 40m: 1 Lilja Kantonen 10,0, 2 Veronika Puranen 10,4, 3 Sofia Pitkänen 10,5.
P4 40m: 1 Luukas Rintamäki 10,5, 2 Iivo Nurminen 10,7, 3 Iivari Hosionaho 11,1.

T5 40m: 1 Venla Koivisto 9,0, Olivia Hietamäki 9,0, 3 Siri Nygård 9,1.
P5 40m: 1 Miki Vuorinen 8,8, 2 Niklas Rintamäki 9,0, 3 Petrus Heikinmäki 9,1.

T6 40m: 1 Ellen Piispanen 8,2, 2 Aava Nurminen 9,1, 3 Hilda Turja 9,2.
P6 40m: 1 Topias Keltikangas 8,2, 2 Peetu Matintupa 8,7, 3 Lenni Alanen 8,9.

T7 40m: 1 Mariella Nygård 7,5, 2 Olivia Salo 7,8, 3 Sara Rantakangas 7,9.
T7 pituus : 1 Mariella Nygård 2,87, 2 Olivia Salo 2,61, 3 Viola Väliaho 2,39.

P7 40m: 1 Jalo Kantonen 7,4, 2 Jesper Mäntyniemi 7,7, 3 Oskari Levijoki 8,0.
P7 pituus: 1 Jesper Mäntyniemi 2,80, 2 Jalo Kantonen 2,73, 3 Jussi Elgbacka 2,30.

T8 40m: 1 Hilja-Henna Herrala 7,8, 2 Aino Kivinen 8,5, 3 Siiri Rantakangas 8,6.
T8 pituus: 1 Hilja-Henna Herrala 2,75, 2 Siiri Rantakangas 2,22, 3 Aino Kivinen 2,05.
P8 40m: 1 Joel Hallapuro 7,2, 2 Kolos Szabo 7,4, 3 Noel Hallapuro 7,8.
P8 pituus: 1 Joel Hallapuro 2,76, 2 Kolos Szabo 2,74, 3 Aaron Herrala 2,54.

T9 40m: 1 Linnea Piispanen 7,2, 2 Minda Suomala 7,6, 3 Meimi Lillstrang 7,8.
T9 pituus: 1 Linnea Piispanen 3,23, 2 Minda Suomala 2,80, 3 Vilja Haapa-aho 2,57.
P9 40m: 1 Nils Turja 7,1, 2 Johannes Perälä 7,7, 3 Jaakob Onditi 7,8.
P9 pituus: 1 Nils Turja 3,12, 2 Aaro Neuvonen 2,46, 3 Johannes Perälä 2,45.

T10 60m: 1 Meri Yli-Sikkilä 10,2, 2 Silja Hallapuro 11,1, 3 Minea Mikkolanaho 11,4.
T10 pituus: 1 Meri Yli-Sikkilä 3,21, 2 Silja Hallapuro 2,79, 3 Helmi-Helena Herrala 2,64.
P10 60m: 1 Elias Onditi 10,1, 2 Toivo Karttunen 11,2, 3 Patrik Humalajoki 11,9.
P10 pituus: 1 Elias Onditi 3,56, 2 Toivo Karttunen 2,81.

T11 60m: 1 Lumia Piispanen 10,5, 2 Jenica Pessinen 10,6, 3 Emma Paalijärvi 10,9.
T11 kuula: 1 Juulia Herrala 6,68, 2 Emma Paalijärvi 5,39, 3 Jenica Pessinen 5,16.
P11 60m: 1 Aatu Kuusisto 9,4, 2 Johannes Purola 10,2, 3 Matias Herrala 10,4.
P11 kuula: 1 Aamos Kivikangas 6,59, 2 Ilmari Levijoki 6,15, 3 Elmeri Heikkilä 5,81.

T12 60m: 1 Aada Piispanen 9,3, 2 Elsa Karttunen 9,9, 3 Emilia Kivimäki 10,4.
T12 kuula: 1 Hanna Siirilä 9,00, 2 Aada Piispanen 6,85, 3 Emilia Kivimäki 6,70.
P12 60m: 1 Christopher Onditi 11,0, 2 Oiva Neuvonen 12,1.
P12 kuula: 1 Oiva Neuvonen 4,59, 2 Jesse Uusipaikka 3,33.

T13 60m: 1 Aamu Kuoppala 11,1.
T13 kuula: 1 Aamu Kuoppala 6,89.
P13 60m: 1 Julius Pakka 9,3.
P13 kuula: 1 Julius Pakka 7,54.

sinua saattaisi kiinnostaa

- Ilmoitus -
- Ilmoitus -

Viimeisimmät julkaisut