Alajärven Osuuspankin ja Ankkureiden yleisurheilujaoston yhteistyönä järjestämät perinteiset Hippokisat saivat taas lapset vanhempineen mukaan urheilujuhlaan!

Hippokisat liikuttivat yli 150 lasta Alajärvellä

Hippo jaksaa uupumatta olla mukana nimikkokisoissaan pitäen yllä hyvää urheilumieltä!

Maanantai-illan ihanan kesäisessä säässä vietettiin Alajärven Osuuspankin ja Alajärven Ankkureiden yleisurheilujaoston yhteistyönä järjestämät perinteiset Hippokisat.

Reilut 150 iältään 2-13 -vuotiasta lasta juoksivat, hyppäsivät pituutta ja työnsivät kuulaa. Alajärven Osuuspankki pujotti komean Hippo-mitalin jokaisen kisailijan kaulaan ja tarjosi kisarupeaman päätteeksi herkulliset possumunkit.

Tulokset, 3 parasta/sarja:

T3 40 m juoksu: 1 Loviisa Hosionaho 12,5, 2 Helmi Vilponen 13,8, 3 Elna Neuvonen 14,2.
P3 40 m juoksu: 1 Elia Ojala 13,1, 2 Juho Sikkilä 13,9, 3 Eemeli Uusipaikka 15,9.

T4 40m: 1 Lilja Kantonen 10,0, 2 Veronika Puranen 10,4, 3 Sofia Pitkänen 10,5.
P4 40m: 1 Luukas Rintamäki 10,5, 2 Iivo Nurminen 10,7, 3 Iivari Hosionaho 11,1.

T5 40m: 1 Venla Koivisto 9,0, Olivia Hietamäki 9,0, 3 Siri Nygård 9,1.
P5 40m: 1 Miki Vuorinen 8,8, 2 Niklas Rintamäki 9,0, 3 Petrus Heikinmäki 9,1.

T6 40m: 1 Ellen Piispanen 8,2, 2 Aava Nurminen 9,1, 3 Hilda Turja 9,2.
P6 40m: 1 Topias Keltikangas 8,2, 2 Peetu Matintupa 8,7, 3 Lenni Alanen 8,9.

T7 40m: 1 Mariella Nygård 7,5, 2 Olivia Salo 7,8, 3 Sara Rantakangas 7,9.
T7 pituus : 1 Mariella Nygård 2,87, 2 Olivia Salo 2,61, 3 Viola Väliaho 2,39.

P7 40m: 1 Jalo Kantonen 7,4, 2 Jesper Mäntyniemi 7,7, 3 Oskari Levijoki 8,0.
P7 pituus: 1 Jesper Mäntyniemi 2,80, 2 Jalo Kantonen 2,73, 3 Jussi Elgbacka 2,30.

T8 40m: 1 Hilja-Henna Herrala 7,8, 2 Aino Kivinen 8,5, 3 Siiri Rantakangas 8,6.
T8 pituus: 1 Hilja-Henna Herrala 2,75, 2 Siiri Rantakangas 2,22, 3 Aino Kivinen 2,05.
P8 40m: 1 Joel Hallapuro 7,2, 2 Kolos Szabo 7,4, 3 Noel Hallapuro 7,8.
P8 pituus: 1 Joel Hallapuro 2,76, 2 Kolos Szabo 2,74, 3 Aaron Herrala 2,54.

T9 40m: 1 Linnea Piispanen 7,2, 2 Minda Suomala 7,6, 3 Meimi Lillstrang 7,8.
T9 pituus: 1 Linnea Piispanen 3,23, 2 Minda Suomala 2,80, 3 Vilja Haapa-aho 2,57.
P9 40m: 1 Nils Turja 7,1, 2 Johannes Perälä 7,7, 3 Jaakob Onditi 7,8.
P9 pituus: 1 Nils Turja 3,12, 2 Aaro Neuvonen 2,46, 3 Johannes Perälä 2,45.

T10 60m: 1 Meri Yli-Sikkilä 10,2, 2 Silja Hallapuro 11,1, 3 Minea Mikkolanaho 11,4.
T10 pituus: 1 Meri Yli-Sikkilä 3,21, 2 Silja Hallapuro 2,79, 3 Helmi-Helena Herrala 2,64.
P10 60m: 1 Elias Onditi 10,1, 2 Toivo Karttunen 11,2, 3 Patrik Humalajoki 11,9.
P10 pituus: 1 Elias Onditi 3,56, 2 Toivo Karttunen 2,81.

T11 60m: 1 Lumia Piispanen 10,5, 2 Jenica Pessinen 10,6, 3 Emma Paalijärvi 10,9.
T11 kuula: 1 Juulia Herrala 6,68, 2 Emma Paalijärvi 5,39, 3 Jenica Pessinen 5,16.
P11 60m: 1 Aatu Kuusisto 9,4, 2 Johannes Purola 10,2, 3 Matias Herrala 10,4.
P11 kuula: 1 Aamos Kivikangas 6,59, 2 Ilmari Levijoki 6,15, 3 Elmeri Heikkilä 5,81.

T12 60m: 1 Aada Piispanen 9,3, 2 Elsa Karttunen 9,9, 3 Emilia Kivimäki 10,4.
T12 kuula: 1 Hanna Siirilä 9,00, 2 Aada Piispanen 6,85, 3 Emilia Kivimäki 6,70.
P12 60m: 1 Christopher Onditi 11,0, 2 Oiva Neuvonen 12,1.
P12 kuula: 1 Oiva Neuvonen 4,59, 2 Jesse Uusipaikka 3,33.

T13 60m: 1 Aamu Kuoppala 11,1.
T13 kuula: 1 Aamu Kuoppala 6,89.
P13 60m: 1 Julius Pakka 9,3.
P13 kuula: 1 Julius Pakka 7,54.