2.6 C
Alajärvi
perjantai 12.4.2024
MAINOS

Kaupungin yleishallinnon avustukset jaettiin

Alajärven kaupungin yleishallinnon varoista on vuosittain myönnetty harkinnanvaraisia avustuksia paikallisten yhdistysten ja yhteisöjen toiminnan tukemiseen ja/tai toiminnan aloittamisesta aiheutuviin kustannuksiin sekä yhteistoimintasopimuksiin.

Kaupunginvaltuusto on talousarvion käsittelyn yhteydessä varannut avustuksiin ja yhteistoimintasopimuksiin vuodelle 2024 yhteensä 55000 euroa.

MAINOS

Vuoden 2024 määrärahoja on sidottu yhteistoimintasopimuksiin seuraavasti: Ihamäki Antti 1500, Alajärven Ankkurit 19500, Järviseudun Pallokerho 6000, Paavola Mikko 1500 euroa, yhteensä 28500 euroa.

Kaupungin yleis- ja kohdeavustukset ovat olleet yleisesti haettavissa 29.2. mennessä.

Kaupunginhallitus päätti kokouksessaan jakaa yleishallinnon avustukset seuraavasti.

Lehtimäen opisto, yleisavustus (vapaa-ajan toimintojen tukeminen: uimahalli, kuntosali ja ratsastuskoulu) 3000 euroa, Alajärven Tassutiimi ry, yleisavustus yhdistyksen perustoimintaan 500, Suokonmäen seudun kylät ry, yleisavustus Suokonmäen näkötornin ylläpitämiseen 1200, Luoma-ahon kyläyhdistys ry, yleisavustus pakkastalven sähkökuluihin 1200, Koskenvarren kyläyhdistys ry. Koskenvarren kota-alueen ja ulkoilureitin auraus ja ylläpito 1200, Järviseudun Omaishoitajat ry, leisavustus omaishoitajien virkistäytymiseen ja yleiseen toimintaan 500, Hirvirinki ry, kosteikon rakentamiseen Hirvijärvelle 1000, Alajärven yhteisen kalaveden osakaskunta, yleisavustus välineiden ja istutuskalojen hankintaan 2500, Suomenselän kalatalousalue, kalatalousaluetoiminnan jasen kehittämisen tukemiseen 500, Eläkeliiton Alajärven yhdistys ry, yleisavustus toiminnan tukemiseen 1000, Eläkeliiton Lehtimäen yhdistys ry, yleisavustus toimintaan 800, Järvi-Pohjanmaan Seniorit ry, yleisavustus yhdistyksen 40-vuotisjuhlan järjestelyihin 500, Lehtimäen Vuokratalot ja Vanhustenkotiyhdistys ry, yleisavustus piha-alueen siistimiseen ja talkoisiin osallistuneiden kiittämiseen 200, Alajärven Päiväkeskusyhdistys ry, yleisavustus toiminnan tukemiseen 300, Alajärven Syöpäosasto, yleisavustus toiminnan tukemiseen 600, SPR Alajärven osasto, yleisavustus 800 ja SPR Lehtimäen osasto, yleisavustus 800 euroa.

Yhteensä avustuksia jaettiin 16600 euroa, kun anottu summa oli kaikkiaan 46700 euroa.

sinua saattaisi kiinnostaa

Viimeisimmät