Ankkurien yleisurheilijalupauksille menestystä kotikisoissa

P13 keihäässä nähtiin Ankkureilta ylivoimainen kaksoisvoitto, jonka toivat Kasper Humalajoki ja Joona Kangastupa.
Mainos[adrotate banner="3"]

Alajärven Ankkurikentällä järjestetyt yleisurheilukilpailut vietiin läpi mainiossa kesäsäässä ja sadepilvet kiersivät Ankkurikentän.

Kilpailemassa oli lähes sata (reilut 170 lajisuoritusta) 9-19 -vuotiasta urheilijaa 20 eri seurasta.

MAINOS

Ankkurilaisten tuloksista mainittakoon P13 keihään ylivoimainen kaksoisvoitto. Kasper Humalajoki ja Joona Kangastupa ovat parannelleet tuloksiaan reilusti ja Kasperin tämänkertainen ennätystulos 47,74 nousi omassa ikäluokassaan jo viidenneksi tämän vuoden valtakunnan tilastossa.

Katariina Leppäahon mainio 400 metrin aitajuoksun aika 68,37 on 16-vuotiaiden tilastossa tällä hetkellä kolmannella sijalla! Sara Vuorelan (16v) uusi komea keihäsennätys kirjataan lukemaan 40,23 (500g keihäs) ja se sijoittuu tilastossa niinikään sijalle kolme!

Ankkureista mukaan oli ilmoittautunut kaikkiaan 23 urheilijaa, joista useimmat parantelivat omia ennätyksiään.

Tuloksia:

P9 150m 1) Renny Hietaniemi ÄhtU 24,71, 2) Samu Vuorinen AlajA 24,85, 3) Akseli Krihvel AlavU 26,08, 8) Miki Vuorinen AlajA 28,94.

P9 Pituus 1) Renny Hietaniemi ÄhtU 3,62, 2) Lucas Ojala KarstKi 3,51, 3) Samu Vuorinen AlajA 3,49, 8) Miki Vuorinen AlajA 2,96.

T9 150m 1) Kerttu Lahdensuo LapVi 25,37, 2) Iris Nordmyr IFVom 26,04, 3) Olivia Välkky AlavU 26,15, 6) Ellen Piispanen AlajA 26,99, 7) Hilda Turja AlajA 27,02.

T9 Pituus 1) Kerttu Lahdensuo LapVi 3,33, 2) Hilda Turja AlajA 3,24, 3) Iris Nordmyr IFVom 3,19, 8) Ellen Piispanen AlajA 3,04.

P11 60m (-1,2) 1) Arvi Sulkava ÄhtU 9,69, 2) Tobias Ojala KarstKi 10,67, 3) Eero Hautamäki SoinSi 10,72, 5) Jaakob Onditi AlajA 11,64.

P11 1000m 1) Arvi Sulkava ÄhtU 3.46,02, 2) Viljo Lehtiniemi IlmajKi 3.54,99, 3) Juuso Kurunmäki AlavU 4.01,97.

P11 Kuula 1) Kalle Aro KauhWi 8,23, 2) Tobias Ojala KarstKi 7,27, 3) Arvi Sulkava ÄhtU 6,27, 6) Jaakob Onditi AlajA 4,92.

T11 60m 1) Mette-Maria Lapikisto KurikRy 9,44, 2) Aino Lahdensuo LapVi 9,99, 3) Linnea Piispanen AlajA 10,03.

T11 1000m 1) Elvira Nordmyr IFVom 3.45,53, 2) Linnea Piispanen AlajA 3.47,63, 3) Taika Mäkinen VirtU 4.18,26.

T11 Kuula 1) Rinna Ahoranta VirtU 7,04, 2) Elvira Nordmyr IFVom 7,04, 3) Linnea Piispanen AlajA 5,78.

T13 200m 1) Anni-Sofia Rajakallio LapVi 29,58, 2) Anna Krihvel AlavU 29,93, 3) Miida Viinikka ÄhtU 29,99, 7) Olga Zhukova AlajA 32,90, 8) Nelly Sillanpää AlajA 33,07, 9) Lumi-Jolanda Sivula AlajA 33,34, 10) Martta Hautamäki SoinSi 33,77, 11) Emma Paalijärvi AlajA 34,57, 12) Aliina Rinne SoinSi 36,70.

T13 60m aidat 1) Anni-Sofia Rajakallio LapVi 10,51, 2) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 10,53, 3) Anna Krihvel AlavU 11,06, 8) Lumi-Jolanda Sivula AlajA 12,86, 9) Emma Paalijärvi AlajA 12,93, 11) Olga Zhukova AlajA 13,25, 12) Martta Hautamäki SoinSi 13,51.

T13 Pituus 1) Anni-Sofia Rajakallio LapVi 4,39, 2) Miida Viinikka ÄhtU 4,18, 3) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 4,05, 5) Nelly Sillanpää AlajA 3,99, 7) Martta Hautamäki SoinSi 3,69, 12) Olga Zhukova AlajA 3,37, 13) Emma Paalijärvi AlajA 3,32, 14) Aliina Rinne SoinSi 3,30.

P13 200m (-1,0) 1) Julius Syrjälä ÄhtU 31,09, 2) Daniel Kilponen ÄhtU 34,30, 3) Elias Onditi AlajA 35,03.

P13 Keihäs 1) Kasper Humalajoki AlajA 47,74, 2) Joona Kangastupa AlajA 35,39, 3) Julius Syrjälä ÄhtU 27,51, 5) Elias Onditi AlajA 16,75.

T15 100m 1) Milka Koivukoski HelsTa 13,37, 2) Emmi Ahvenlampi SeinäjSU 13,66, 3) Helmi Jaskari SeinäjSU 14,16, 7) Aada Piispanen AlajA 14,90, 9) Lumi-Jolanda Sivula AlajA 15,36.

T15 Korkeus 1) Matilda Fors IFDrott 154, 2) Emma Latvala LappVei 151, 3) Jadessa Syrjälä ÄhtU 136, 4) Aada Piispanen AlajA 133.

T15 Kuula 1) Hanna Siirilä AlajA 9,83, 2) Viola Jokiaho ÄhtU 8,87, 3) Helmi Jaskari SeinäjSU 7,00, Lumi-Jolanda Sivula AlajA 7,07.

M17 Seiväs 1) Sisu Suutarinen ÄhtU 270, Iiro Suutarinen ÄhtU 460.

M17 Moukari 1) Henri Pitkäkangas AlajA 52,54.

N17 200m (-1,1) 1) Anniina Viitasaari AlajA 28,70, 2) Liinu Järvinen AlajA 29,00.

N17 800m 1) Miia Saari KauhWi 2.40,94, Aada Piispanen AlajA 2.41,48.

N17 400m aidat 1) Katariina Leppäaho AlajA 1.08,37, 2) Sara Vuorela AlajA 1.11,33.

N17 Seiväs 1) Elsi Karjanlahti SeinäjSU 345, 2) Hanna Vornanen HimU 330, 3) Roosa Suutarinen ÄhtU 240.

N17 Keihäs 1) Sara Vuorela AlajA 40,23, 2) Molly Forslund VasaIS 35,72.

M19 Moukari 1) Olavi Yli-Mannila AlajA 54,72.

MAINOS
Edellinen artikkeliKahden naisen ystävyys synnytti taiteen viikonlopun Soiniin
Seuraava artikkeliAnkkurit vierailivat Vimpelissä